Mamy nadzwyczajny rok, rok rocznic: 15 lat naszego członkostwa w UE i 30 lecie wyborów z 4 czerwca 1989 r. To niebywała zbieżność związana z naszą, Polaków, wolnością. W niedzielę 26 maja 2019 zbiegają się także dwa niezwykle ważne wydarzenia: Dzień Mamy i dzień demokracji obywatelskiej, czyli wybory do Parlamentu Europejskiego. Oba te wydarzenia - i święto mam, i ogólnoeuropejskie święto demokracji i prawa - swoimi korzeniami sięgają starożytnych Grecji i Rzymu.
Od nas, wyborców zależy, czy wybierzemy europejską przyszłość rozwojową, czy nie biorąc udziału w wyborach oddamy pole przyszłości destruktorom. Czas w jakim przyszło nam żyć łatwy nie jest. Komisja Europejska na nieformalne spotkanie przywódców UE-27 w Sybinie, przygotowała dokument zatytułowany „Europa w maju 2019 r.: Przygotowując bardziej zjednoczoną, silniejszą i demokratyczniejszą Unię w coraz bardziej niepewnym świecie” w którym zwraca uwagę, że
Żyjemy w epoce zmian. W skali globalnej zmierzamy w kierunku systemu wielobiegunowego, który musi godzić różne interesy i dążenia
, a to Unia zapewnia pokój, stabilność i dobrobyt w całej Europie i poza nią i dlatego „jatymrazemgłosuję”
.
Europa w zglobalizowanym świecie stoi przed wielkimi wyzwaniami, którymi są: transformacja cyfrowa, zmiany klimatu i coraz gorszy stan środowiska, niekorzystne zmiany demograficzne i społeczne i coraz bardziej wielobiegunowy świat, z zacierającymi się znanymi nam z przeszłości polami współpracy. Parlament Europejski, w naszym obywateli, Europejczyków imieniu zajmuje się sprawami UE jako całości. Nadchodzi czas, gdy UE będzie musiała wzmocnić swoją pozycję, aby swoim obywatelom zapewnić dobrobyt, bezpieczeństwo i poszanowanie wartości.
Tylko UE, jako całość będzie miała wpływ na światowe wydarzenia i może zapewnić, byśmy to my, Europejczycy wyznaczali standardy, a nie tylko biernie je przejmowali. Unia Europejska to Europa wartości – w tym demokracji, przejrzystości i praworządności: Obywatele ciągle chcą być lepiej informowani o podejmowanych w UE decyzjach i pragną mieć na ten proces większy wpływ i to się dzieje. Oczekujemy, że UE będzie stać na straży wartości, w tym podstawowych zasad równouprawnienia płci i niedyskryminacji i przyczyni się do zachowania dotychczasowego ponad 70-letniego pokoju.
W całej Polsce wybierzemy 51 posłów do Parlamentu Europejskiego, ale przede wszystkim wstańmy z foteli i kanap, i wybierajmy, bo to może być nasze, być albo nie być w UE.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?