Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

By prezent zawsze pasował. Co, jeśli nie pasuje?

Małgorzata Wąsacz
Pixabay.com
Szukanie prezentów dla bliskich również może być źródłem stresu. Zatem co wybrać, by ucieszyć obdarowanego i uniknąć niezręcznej sytuacji?

Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać?

Wyniki badania przeprowadzone przez psycholog Larę Aknin z Simon Fraser University w Kanadzie jednoznacznie wskazują, że w sytuacji, gdy dochodzi do wręczenia prezentu, o wiele większego zadowolenia doświadczają wręczający podarunek. W celu zbadania poziomu satysfakcji obu grup, badaczka przeanalizowała wyniki Światowego Sondażu Gallupa przeprowadzonego w latach 2006 – 2008 na próbie 234 917 osób reprezentujących 120 państw. Wyniki otrzymane przez jej zespół wskazują, że niezależnie od regionu, pochodzenia i posiadanych dochodów, samopoczucie badanych było lepsze, gdy przeznaczali swoje pieniądze na potrzeby innych, a nie zaś na własne.

Co zrobić z niechcianym prezentem

Zbyt drogi prezent może wprawić w zakłopotanie

Szukanie prezentów dla bliskich również może być źródłem stresu.
Zatem jakich błędów nie popełniać wybierając podarunek pod choinkę?
Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS, zaznacza, że radość z otrzymanego prezentu może łatwo zastąpić przykrość, jeśli podarunek przewyższa możliwości finansowe osoby obdarowanej. Efekt ten wynika m.in. z silnie zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności. - W sytuacji, gdy otrzymujemy zbyt drogi podarunek odczuwamy dyskomfort i napięcie związane z kulturową zasadą odwdzięczenia się ofiarodawcy równie wartościowym prezentem. Pojawia się poczucie winy i uczucie przykrości wynikające z faktu, że nie stać nas na równie drogi dar - mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Grunt to dyplomacja

Nietrafiony prezent może również wywołać niezadowolenie obdarowanego. Dzieci nie mają oporów, by je zamanifestować. Dorośli są bardziej powściągliwi w okazywaniu emocji. Najtrudniej tego rodzaju sytuacje znoszą osoby, które łączy silna więź oraz przekonanie o znajomości gustów np. matki i córki. Złotym środkiem jest dyplomacja. - Warto zadbać o to, aby pozostać w zgodzie z własnymi odczuciami, a jednocześnie wyrażać je z szacunkiem wobec dobrych chęci i intencji ofiarodawcy. Zawsze warto dziękować, jak również nadmienić, że w razie czego, następnym razem, służymy pomocą w zakresie wyboru wymarzonego prezentu - podkreśla psycholog.
Dlatego też w przypadku problemów z podjęciem decyzji odnośnie prezentu świątecznego, wybierzmy to, co najlepiej wyraża naszą miłość do drugiej osoby. Postarajmy się ofiarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację – tego rodzaju prezenty nigdy nie wychodzą z mody.

Tyle w regionie dostaną policjanci i urzędnicy [premie świąteczne]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: By prezent zawsze pasował. Co, jeśli nie pasuje? - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki