Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busem Europejskich Dokonań po gminie Długosiodło

Ewelina Przygoda
E. Przygoda
Jedna z ogólnopolskich konferencji prasowych PSL pt. "Europa zmienia polską wieś" miała miejsce w Długosiodle. O korzyściach, jakie Polsce, a przede wszystkim polskiej wsi, dała Unia Europejska mówił rzecznik PSL Krzysztof Kosiński, poseł Bartłomiej Bodio oraz wójt Stanisław Jastrzębski. Konferencji towarzyszyła podróż po gminie Busem Europejskich Dokonań.

Krzysztof Kosiński wyjaśnił, że pomysł zorganizowania spotkania wynikał z tego, że Polska świętuje okrągła 10-letnią rocznicę obecności w UE.

- To będzie już 10 lat. Dzisiaj na przykładzie wielu małych miejscowości, małych gmin, widać, jak ta obecność w UE, jak pieniądze europejskie zmieniają polską wieś. Polskie miejscowości i gminy. To też na pewno efekt tego, że w wieli tych miejscowościach są sprawni, skuteczni gospodarze, którzy potrafią efektywnie pieniądze europejskie wydatkować. Potrafią po nie sięgać - powiedział.

Krzysztof Kosiński dodał, że jazda Busem Europejskich Dokonań pokaże, jak pieniądze z Unii zmieniły gminę.

- Wójt, jako gospodarz zaprezentuje, co z nich udało się zrealizować, jakie są konkretne inwestycje, jakie są reakcje mieszkańców, że gmina zmienia się pozytywnie - stwierdził.

Rzecznik PSL zauważył, że trwa kampania do Parlamentu Europejskiego.
- Chcemy szczególnie zaapelować do mieszkańców wsi, terenów wiejskich, małych gmin o obecność i wysoką frekwencję w wyborach. Właśnie na polską wieś te pieniądze płyną szerokim strumieniem. Mieszkańcy wsi nie powinni o tym zapominać i powinni być 25 maja przy urnach. Powinni oddać te głosy dobrym gospodarzom, takim osobom, które przyczyniają się do zmian na polskiej wsi. W tych mniejszych miejscowościach dzięki temu jest się, czym pochwalić - przekonywał.

Bartłomiej Bodio zauważył, że cieszy go, że spotkanie odbywa się na jego terenie.
- Mieszkam stąd 16 kilometrów. Długosiodło jest takim przykładem, gdzie w każdej dziedzinie życia udało się zrobić coś dobrego. Są wielkie inwestycje w twardą infrastrukturę. Są inwestycje dla ludzi. Setki dzieciaków otrzymały Internet. To nie jest nic wyjątkowego. To jedna z wielu polskich gmin, które skorzystały na wejściu do UE - zapewnił.

Stanisław Jastrzębski tłumaczył, decyzję o przystąpieniu do UE życie zweryfikowało pozytywnie.
- To była dobra decyzja. Umożliwiła zmianę każdej wioski w gminie. Nie ma u nas dziedziny, która nie skorzystała z pieniędzy UE. Łącznie pozyskaliśmy ponad 16 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone na różne dziedziny, poczynając od edukacji, poprzez wyposażenie szkół, boiska szkolne, place zabaw, hale sportowe, sale gimnastyczne, budowę dróg, kanalizację, oczyszczalnię ścieków, stację uzdatniania wody, wodociągowanie. To wszystko umożliwiła nam UE. Nie bez znaczenia jest fakt, że dostarczyliśmy do 320 rodzin bezpłatny Internet. My wybraliśmy opcję komputerów stacjonarnych ze względów technicznych - wymieniał.

Więcej w kolejnym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Więcej informacji z Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego znajdziesz tutajWyszków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki