MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz protestował, radni uchwalili budżet

M. Bubrzycki
M. Bubrzycki
Radni obradowali niecały tydzień przed świętami, ale nie było zbyt świątecznie

Sala reprezentacyjna w ostrowskim ratuszu, gdzie wczoraj obradowała Rada Miasta, zapełniła się co do ostatniego miejsca. Oprócz szefów miejskich spółek, naczelników i dyrektorów - przyszło także wielu członków powołanej niedawno przez burmistrza Rady Seniorów, z którymi Władysław Krzyżanowski serdecznie się przywitał.

Najważniejszym punktem sesji był budżet na 2014 rok. To jedna z ważniejszych spraw dla miasta, przedstawiony radnym projekt był przed sesją omawiany na posiedzeniach komisji. Skutkiem dyskusji były wnioski komisji finansowej dotyczące zmian w projekcie budżetu.
Generalnie radni zaproponowali obcięcie wydatków o 2 mln zł i przeznaczenie zaoszczędzonej kwoty w całości na spłatę kredytów.

We wniosku komisji radni zaproponowali zmniejszenie wydatków m. in.

- o 300 tys. zł (do 1 mln 206 tys. zł) na remont kina;
- o 500 tys. zł (do 2 mln 160 tys. zł) na dokończenie budynku socjalnego przy Wołodyjowskiego,
- o 150 tys. zł (do 183 tys. zł) na przebudowę szybu windowego i założenie nowej windy w ratuszu;
- o 150 tys. zł (do 50 tys. zł) na rezerwę ogólną;
- o 20 tys. zł (do 18 tys. zł) na promocję miasta;
- o 50 tys. zł (do 23,8 tys. zł) na blok informacyjny w telewizji lokalnej.

Ponadto w projekcie uchwały budżetowej wykreślono zapis dotyczący możliwości dokonywania przez burmistrza zmian w planie zadań inwestycyjnych, które pozwalały ma przesuwanie bez zgody rady niewielkich kwot z jednej inwestycji na inną. Jak powiedział przewodniczący Krzysztof Listwon, "burmistrz nadużywał tego uprawnienia i dlatego restrykcja wraca".

Drugą część wniosku stanowiła lista ulic, ułożona przez radnych, które powinny być wybudowane w 2014 roku. To ulice: Wiosenna, Leśna, Przeskok, Makuszyńskiego, Parcelacyjna, Kościuszki, Oficerska, Żeromskiego, Sucharskiego, Szkolna, Sportowa, Bursztynowa i Sztarka. W przyszłym roku miałyby też być wykonana dokumentacja techniczna na ulice: Podstoczysko, Bielską, Stacyjną, Traugutta oraz na ronda.

We wniosku wymieniono też ulice, na których miałyby być wykonane remonty chodników. Oto te ulice: Kościuszki (od ul. Kilińskiego do ul. Ks. Sobotki), Wileńska (od ul. Armii Krajowej do torów), Widnichowska (do sklepu Bartek do Lipowej), 3 Maja (centrum miasta), Mieczkowskiego, Pocztowa (po stronie poczty), Tamkowa, Sportowa i ciąg od Jatek do MDK.

Propozycja komisji finansowej spotkała się z ostrym sprzeciwem burmistrza. Twierdził, że przedstawione zmiany są nie do przyjęcia. Jego zdaniem, ograniczenie kwoty na remont kina spowoduje konieczność jego zamknięcia z powodu złego stanu technicznego.

Burmistrz zaproponował jednak autopoprawke, która przewiduje zdjęcie wydatków w pięciu pozycjach budżetu - w sumie jest to 232 tys. zł. Cała ta kwota przeznaczona ma być na dokończenie budynku socjalnego.

Ogłoszono przerwę w sesji, w czasie której zebrała się komisja finansowa i zmodyfikowała swój wniosek, bo okazało się, że niedawne zmiany przepisów ustaliły dolny limit rezerwy ogólnej, dlatego też podniesiono ją z 50 tys. do 70 tys. zł. Zaproponowano cięcia w wydatkach spadły więc o 20 tys. zł i wynoszą teraz 1 mln 980 tys. zł.

Za przyjęciem wniosku komisji głosowało 13 radnych, 8 było przeciw. Za przyjęciem całego budżetu głosowało 14 radnych, 6 było przeciwnych, 1 się wstrzymał.

Zaraz po głosowaniach skarbnik miasta zauważyła, że procedura głosowania była niewłaściwa, co potwierdziła także siedząca obok radca prawna.

- Budżet jest dynamiczny - podkreślił przewodniczący K. Listwon. - Jeśli zajdzie potrzeba, to rada zachowa się odpowiednio. W sytuacjach ważnych z pewnością każdy wniosek burmistrza będzie rozpatrzony pozytywnie.

Więcej przeczytasz w najbliższym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki