Budżet zrównoważony

Jarosław Sender
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wśród inwestycji w Szelkowie najważniejszą jest budowa hali sportowej

Dysponowaniem pieniędzy na bieżący rok i najbliższe lata zajmowali się na ostatniej sesji, budżetowej, radni gminy. Zatwierdzili jednogłośnie zrównoważony budżet, z wy-datkami mieszczącymi się w planowanych dochodach.

Projekt budżetu bardzo wyczerpujaco przedstawiła na sesji skarbnik Alicja Malinowska.

Dochody przewidziano na 14 mln 812 tys. złotych, w tym bieżące na 8 mln 731 tys. złotych. Na bieżące składają się wpływy z podatków - szacowane w tym roku na 2 mln 368 zł oraz subwencje: ogólna w wysokości 2 mln 102 tys. złotych i oświatowa - 2 mln 292 tys. złotych. Uwzględniają też one dotację 1mln 453 tys. złotych do działalności pomocy społecznej.

W dochodach majątkowych zapisano m.in. dotacje: 1 mln 471 tys. złotych dofinansowania na zamkniętą już budowę wodociągu (gmina dopiero teraz otrzymała zwrot pieniędzy), 1 mln 717 tys. złotych na komputeryzację gminy, 1 mln 423 tys. zł na budowę hali sportowej i przedszkola w kompleksie oświatowym w Szelkowie. Przewidziano także 457 tys. złotych dofinansowania do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków i 205 tys. złotych na modernizację świetlicy w Strachocinie.

Wydatki na bieżący rok oszacowano na 14 mln 117 tys. złotych. W tym bieżące stanowić będą 7 mln 644 tys. złotych a inwestycyjne (główne inwestycje wymienione wyżej) ponad 6 mln 532 tys. złotych.

W wydatkach bieżących jak zwykle najwięcej pochłania oświata (choć Szelków ma sieć szkół zredukowaną do jednej gminnej placówki podstawowej i gimnazjalnej) - 2 mln 757 tys. złotych. Utrzymanie administracji pochłonie 1 mln 847 tys. złotych (w tym 151 tys. złotych utrzymanie rady gminy i 50 tys. złotych diety dla sołtysów). Na pomoc społeczną przeznaczono 1 mln 279 tys. złotych (w tym 168 tys. 400 złotych na utrzymanie ośrodka pomocy społecznej). Na działalność kulturalną - funkcjonowanie biblioteki gminnej i ośrodka kultury - zaplanowano 382 tys. złotych. A na ochronę zdrowia - czyli na przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii - 93 tys. złotych.

Najpoważniejszą tegoroczną inwestycją byłaby budowa hali sportowej z przedszkolem i łącznikiem.

- Lada dzień zostanie podpisana umowa na jej dofinansowanie - zapowiada wójt Arnold Grossmann. - W przetargu wyłoniliśmy już inspektora nadzoru (jest to ten sam inspektor, który nadzorował budowę wodociągu w ubiegłym roku, co wzbudziło głośne szemranie na sesji, bowiem nadzór inwestorski przy tamtej inwestycji był niezbyt solidny, co naraziło gminę na poważne kłopoty; jak jednak tłumaczył wójt procedur przetargowych przy zamówieniach publicznych nijak nie da się przeskoczyć; pozostaje nadzieja, że inspektor nowe zadanie potraktuje z odpowiedzialnością - przyp. red.).

- Nie mamy natomiast jeszcze wykonawcy, bowiem mimo 16 oferentów musieliśmy unieważnić pierwszy przetarg. Wszystkie oferty zawierały błędy formalne. Jeden z oferentów odwołał się od naszej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej. Kilka dni temu KIO uznała nasze unieważnienie. Po uprawomocnieniu się decyzji KIO ogłosimy natychmiast kolejny przetarg, by inwestycja mogła ruszyć wiosną. n (ar)

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie