Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budżet przez duże B

(mb)
Burmistrz M. Szymalski wymienia zalety nowego budżetu
Burmistrz M. Szymalski wymienia zalety nowego budżetu Fot. M. Bubrzycki
W tym roku w Ostrowi sporo się będzie działo, zwłaszcza na ulicach. Na inwestycje miasto przeznacza dwa razy więcej pieniędzy niż przed rokiem.

Burmistrz M. Szymalski wymienia zalety nowego budżetu

(fot. Fot. M. Bubrzycki)

2 lutego, na sesji Rady Miasta Ostrów Mazowiecka, uchwalano budżet.
- To historyczna sesja - przekonywał burmistrz Mieczysław Szymalski. - Rok 2004 będzie dla miasta przełomowy. Przełomowy jest bowiem budżet miasta.
Około 16 proc. planowanych wydatków budżetu przeznaczonych zostanie na inwestycje. W sumie na ten cel wyda się w Ostrowi 5,2 mln zł. To prawie dwa razy więcej niż przed rokiem. Większość z tej kwoty - prawie 4 mln zł - przeznaczona zostanie na budowę i modernizację dróg i ulic miejskich. Co prawda, planowany jest kredyt w kwocie 2,5 mln zł, ale - podkreślił burmistrz - zadłużenie miasta w ciągu dwóch lat zmalało o połowę.
- Każda złotówka w budżecie jest pewna i sprawdzona - mówił burmistrz Szymalski. - Nawet gdybyśmy nic nie otrzymali z funduszy unijnych, na które liczymy, to i tak budżet zostanie wykonany.
Nieco bardziej krytyczny był radny Krzysztof Listwon, przewodniczący komisji finansów.
- Komisja nie podziela entuzjazmu pana burmistrza w 100 procentach, aczkolwiek rekomenduje ten budżet z poprawkami - mówi radny. - Członkom komisji nasunęła się uwaga, że nastąpiło rozmienienie się budżetu na drobne. Nasze zaniepokojenie budzi też fakt, że jeśli w takim tempie rosnąć będą koszty stałe miasta, to wkrótce sami się ubezwłasnowolnimy. Myślę tu m.in. o kosztach oświaty.
- Będziemy głosować za tym budżetem, choć jest on trudny i wyczekujący na środki z Unii Europejskiej - powiedział radny Władysław Pasztaleniec, przewodniczący opozycyjngo Klubu Radnych SLD. - Zapomina się chyba także, że miasto to nie tylko drogi.
Poparcie dla projektu budżetu wyrazili także radny Andrzej Sawoni, szef najliczniejszego Klubu Radnych "Porozumienie" oraz radny Kazimierz Jaroszewski, szef Klubu "Ziemia Ostrowska".
Radny Edward Zalewski uznał ten budżet za wyjątkowy, jednak podzielił się obawą, że zbyt mało pieniędzy inwestycyjnych przeznacza się na część miasta położoną za niedawno wybudowaną obwodnicą.
Przed głosowaniem radny Roman Kudraszew - wiceprzewodniczący Rady Miasta - mówiąc o wyjątkowości budżetu zapewnił, że to efekt "spięcia dwóch elementów": burmistrza - człowieka operatywnego i przedsiębiorczego oraz Rady Miasta - która tym różni się od poprzednich, że potrafi współpracować i tworzyć, a nie tylko kłócić się.
Po takiej dawce pochwał wynik głosowania mógł być tylko jeden: wszyscy radni głosowali za budżetem.
Ile pieniędzy na co

Dochody miasta w tym roku wynieść mają 29,4 mln zł, a wydatki 30,5 mln zł. Miasto zaciągnie kredyt bankowy 2,5 mln zł, z którego pokryty zostanie deficyt budżetowy.
Na spłatę pożyczek i kredytów przeznacza się ponad 1,3 mln zł (5,2 proc. planowanych dochodów).
Wydatki inwestycyjne przekroczą 5,2 mln zł (prawie 16 proc. planowanych wydatków). Najważniejsze inwestycje to: budowa ulic Pasterskiej - Witosa - Dobrej (561 tys. zł), budowa ul. Wiejskiej - Książecej (514 tys. zł), budowa ulicy Tamkowej (227 tys. zł), budowa ulic Dąbrowskiej i Świderskich (210 tys. zł). Ponadto mają być zbudowane ulice: Tamkowa, Wschodnia (do Wiaduktowej), Akacjowa, Broniewskiego (od ul. Podstoczysko), Sielska (poszerzenie od ul. Prusa), Przybosia, Baczyńskiego, Cmentarna (od cmentarza do Wyspiańskiego), Leśna, Traugutta, Wiśniowa, Tysiąclecia, Reymonta, Cicha i Przyjaźni, Młyńska, Wołodyjowskiego, Piłsudskiego. Przewidziano też modernizacje ulic: Warchalskiego, Taczanowskiego, Radwańskiego, Białej (od Forte do Żwirowej), Prusa (od Sikorskiego do Różańskiej), Zwycięstwa (od Prusa do Sikorskiego). Wybudowane mają być chodniki wzdłuż ulic: Podchorążych Piechoty, Widnichowskiej (od Szkolnej), Warchalskiego (lewa strona).
Ponadto 390 tys. zł kosztować ma modernizacja ratusza, 70 tys. zł - zakup komputerów i oprogramowania, 56 tys. zł - zakup samochodu dla Straży Miejskiej, ponad 150 tys. zł - wykonanie nowego oświetlenia ulic, 150 tys. zł - zagospodarowanie parku przy ratuszu i budowa pomnika księżnej Anny Mazowieckiej, 250 tys. zł - zagospodarowanie terenu wokół stawu miejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki