Budżet Ostrołęki. Jest projekt budżetu Ostrołęki na 2020 rok

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Budżet Ostrołęki. Jest projekt budżetu Ostrołęki na 2020 rok. To pierwszy autorski budżet prezydenta Łukasza Kulika

Zgodnie z przepisami prezydent musi do 15 listopada przedstawić radzie miasta projekt budżetu na przyszły rok. Ten dokument będzie przyjmowany na przełomie roku (w Ostrołęce tradycją stało się uchwalanie budżetu na sesji grudniowej), i zapewne będzie on wielokrotnie zmieniany. Jak wyglądają jego podstawowe założenia?

Miasto zakłada, że w przyszłym roku dochody miasta przekroczą (po raz pierwszy) 400 mln zł. Dokładnie mają wynieść 400 157 524 zł. I mają być wyższe o 5,81 proc. od dochodów w 2019 (w stosunku do planowanego wykonania budżetu, rzeczywistych jeszcze oczywiście nie znamy).

Budżet Ostrołęki 2020. Plan wydatków

Wyższe wpływy wynikają ze wzrostu dochodów bieżących, w związku z planowanym zwiększeniem stawek podatku od nieruchomości w stosunku do 2019 r. oraz wyższymi kwotami: dotacji z budżetu państwa na zadania zlecone, dotacji na zadania własne realizowane na podstawie porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego oraz subwencji - czytamy w uzasadnieniu uchwały budżetowej.

Plan wydatków miasta na przyszły rok to 395 857 524 zł, czyli 97 proc. planu na rok 2019. Oznacza to, że budżet ma się zamknąć nadwyżką (4,3 mln zł). Ma być przeznaczona na spłatę obligacji.

Na obniżenie wskaźnika wydatków łącznych mają wpływ zmniejszone wydatki majątkowe, na kwotę 40 351 104 zł, stanowiąca 61,02 proc. w odniesieniu do 2019 r. - czytamy w uzasadnieniu.

10 procent na inwestycje

Trzeba jednak pamiętać, że założone na ten rok rekordowe wydatki inwestycyjne, to już wiadomo, nie zostaną zrealizowane. Jak już wspomnieliśmy budżet - nawet po przyjęciu - będzie jeszcze modyfikowany.

Wydatki inwestycyjne to wskaźnik, który zawsze budzi największe emocje. Przyszłoroczny plan to wspomniane już 40 351 104 zł. To 10,19 proc. całości planowanych wydatków.

Największe z zaplanowanych inwestycji to te, które już są realizowane. Na dokończenie remontu mostu w przyszłym roku miasto planuje wydać jeszcze 1,95 mln zł. Kolejne duże inwestycje to (w nawiasie podajemy kwoty zapisane na 2020 rok): remont Słowackiego i Ostrowskiej (5,3 mln zł), budowa sieci ścieżek rowerowych (6,4 mln zł), doposażenie MZK (zakup nowych autobusów) (13,4 mln zł).

Z dużych nowych inwestycji drogowych można wymienić tylko remont Padlewskiego i Sierakowskiego (3,2 mln zł).

To w dziale „transport i łączność”, w którym zapisane są inwestycje drogowe. We wszystkich pozostałych działach znajdziemy tylko dwie inwestycje, na które miasto planuje wydać w 2020 roku ponad milion złotych: to kontynuacja projektu budowy multicentrum w budynku dworca PKP (plan wydatków na 2020 rok: 1,7 mln zł, całość kosztów: 6 mln zł) i termomodernizacja bloków socjalnych przy Sienkiewicza i Padlewskiego (1,5 mln w 2020 roku, całość kosztów: 2,3 mln zł). Większość pozostałych inwestycji to te wybrane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tragedia - ten prezydent, nic ciekawego nie widać w tym budżecie. Poza pomysłami i projektami kończonymi po Kotowskim. Przykładowo Multicentrum, Blachnickiego, Ostrowska, Słowackiego. Z programu nowego prezydenta ZERO :-(

Dodaj ogłoszenie