Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Ostrołęka. Jak załatwili dzieciom plac zabaw…

Robert Majkowski
Robert Majkowski
- Niektóre zabawki na tym placu zabaw pamiętają lata 80.! - mówi Tadeusz Zawistowski. W przyszłym roku zastąpią je nowe, a to za sprawą budżetu obywatelskiego w Ostrołęce.

Mowa o placu zabaw znajdującym się na osiedlu Dzieci Polskich. Znajduje się on obok Przedszkola nr 13, ale nie na terenie placówki.

- Korzysta z niego bardzo wiele dzieci z Hallera i Dzieci Polskich. I, co bardzo istotne, jest ogólnodostępny! – mówi Tadeusz Zawistowski.

Od lat dopominał się jednak o odnowę. Dlatego też żona pana Tadeusza, Luiza, zgłosiła go do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Ostrołęce. Konkurencja była duża, bo plac zabaw musiał się bić o pieniądze miasta z 27 innymi projektami. Niektóre z nich śmiało można było określić mianem faworytów: co roku w Ostrołęce najwięcej głosów zdobywały inwestycje związane ze szkołami czy przedszkolami. Plac zabaw na Dzieci Polskich do faworytów więc nie należał.

Było jednak warto spróbować go zmienić, ponieważ do rozdysponowania było 1,6 mln zł. I tak, szacowana 200 tys. zł inwestycja zakwalifikowała się do ósemki propozycji mieszkańców, które doczekają się realizacji w przyszłym roku. Zdobyła 402 głosy, najmniej spośród wygranych propozycji do BO w tym roku.

Choć wniosek o doposażenie placu zabaw wyszedł od Zawistowskich, to tak naprawdę inspiratorem pomysłu są władze Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zresztą pan Tadeusz jest zastępcą prezesa spółdzielni, a ów plac zabaw stanowi enklawę miejską wśród terenów OSM.

- Udało się dzięki naszym indywidualnym staraniom, ale nasz projekt promowało też znajdujące się na osiedlu Przedszkole i Żłobek Jaś i Małgosia, a także pracownicy naszej spółdzielni – mówi o recepcie na sukces Tadeusz Zawistowski.

Łatwo nie było, bo – jak mówią pan Tadeusz i członkini zarządu OSM Anna Popławska – niewielu ostrołęczan w ogóle wiedziało, co to jest budżet obywatelski i że coś takiego funkcjonuje w naszym mieście!

- To efekt zbyt słabej kampanii informacyjnej, braku odpowiedniej reklamy budżetu obywatelskiego w mieście – ocenia Anna Popławska, która z kolei zgłosiła do BO inny pomysł spółdzielni: mianowicie utwardzenie terenu na miejsca postojowe i remont chodnika przy ul. Modrzejewskiej. Projekt jednak nie znalazł się na zwycięskiej liście. - Sama idea budżetu jest dobra: mieszkańcy mogą zgłosić rozwiązanie problemu, który nie dostrzegają władze miasta.

Środowisko OSM w kolejnej edycji BO w Ostrołęce również zamierza zgłosić swoje propozycje. Można się zatem spodziewać, że remont chodnika i stworzenie miejsc dla samochodów przy ul. Modrzejewskiej dostanie swoją druga szansę. Być może uda się tym razem przekonać ostrołęczan do pomysłu...

Działaj z nami na budzetalert.pl

W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.
Budżet alert

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki