Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski - jakie mieszkańcy mają zastrzeżenia?

Robert Majkowski, Piotr Ossowski
Paweł Niewiadomski zgłosił projekt budowy w Ostrołęce stojaków na rowery.
Paweł Niewiadomski zgłosił projekt budowy w Ostrołęce stojaków na rowery. Robert Majkowski
Ostrołęczanie „kupili” ideę samodecydowania o tym na co mają być przeznaczone pieniądze z budżetu miasta - składają wnioski i tłumnie oddają głosy. Mają też jednak wiele zastrzeżeń.

Dwadzieścia projektów walczyło (głosowanie trwało do minionego piątku - przyp. red.) o sfinansowanie z budżetu obywatelskiego. Miasto przeznaczyło na ten cel 200 tys. zł, dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Najpoważniejsze zarzuty ostrołęczan dotyczą tego czy w walce o realizację inwestycji z budżetu obywatelskiego powinny brać udział projekty zgłoszone przez placówki oświatowe.

Być może wynika to z faktu, że przed rokiem głosowanie wygrał - z ogromną przewagą głosów - projekt budowy placu zabaw przy przedszkolu nr 10. W tym roku w walce o pieniądze z budżetu obywatelskiego też były przedszkola.

Pomysłodawca innego z projektów (wytyczenia przejazdów rowerowych przez rondo Zbawiciela Świata) - Ryszard Gurzęda uważa wręcz, że to niezgodne z regulaminem. Ostrołęczanin wysłał do ratusza obszerne pismo, w którym zgłasza wiele zastrzeżeń i uwag do tego jak realizowany jest w Ostrołęce budżet obywatelski.

- Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że cieszę się z wprowadzenia budżetu obywatelskiego w naszym mieście - pisze Ryszard Gurzęda - pozwala to przeciętnemu obywatelowi poczuć, że jego głos, pomysł ma znaczenie. Dodatkowo umożliwia realizację wielu przedsięwzięć, na które ciężko jest wygospodarować środki z budżetu. Jednak pomimo pozytywnego generalnego odbioru, poniżej przedstawię swoje przemyślenia dotyczące obecnych rozwiązań zastosowanych zarówno w pierwszej, jak i w drugiej edycji budżetu obywatelskiego.

Po czym ujmuje je w sześciu punktach. 1. Część z projektów nie spełnia regulaminu, jednak mimo to zostało dopuszczona do głosowania; 2. Za krótki czas między etapami, za krótki czas trwania etapów; 3. Brak ścieżki odwoławczej od decyzji komisji (zatwierdzającej wnioski do realizacji, warto dodać, że w tym roku odrzuciła ona 9 wniosków, kwalifikując do wyboru 20 - przyp. red.); 4. Brak zamieszczonych opisów projektów; 5. Brak odpowiedniej promocji (problem powiązany też z za krótkim czasem trwania poszczególnych etapów); 6. Brak zapisów w regulaminie traktujących o „dopełnieniu” kwoty budżetu.

Każdy z punktów został przez Ryszarda Gurzędę obszernie uzasadniony.

Jak się okazuje podobne uwagi do realizacji budżetu obywatelskiego w Ostrołęce ma autor innego z wniosków - Paweł Niewiadomski zgłosił projekt budowy w Ostrołęce stojaków na rowery. I podobnie jak Ryszard Gurzęda o samej idei ma jak najlepsze zdanie:

- Żałować można tylko, że tak późno dotarła do Ostrołęki. Widzę, że wiele osób włączyło się w aktywnie uczestnictwo w głosowaniu. To zdecydowanie plus takiego budżetu, pobudza się u nas aktywne społeczeństwo obywatelskie - uważa Paweł Niewiadomski.

Jednocześnie zgłasza swoje zastrzeżenia:

- Realizacja budżetu ma jednak kilka mankamentów. Pierwszy to zbyt krótki czas na głosowanie. W Słupsku, mieście porównywalnym wielkościowo do Ostrołęki, trwa ono nie tydzień jak u nas, a dwa-trzy tygodnie. Zdecydowanie za mało czasu jest na promocję projektu, nie mogą zagłosować, chociażby studenci zameldowani w Ostrołęce, studiujący poza naszym miastem, ale przyjeżdżający w wolnej chwili do Ostrołęki. Urząd powinien też umożliwić oddawanie głosu bezpośrednio przez Internet. Teraz można jedynie wysłać skan lub zdjęcie wypełnionej karty. Gdyby odbywało się to przez platformę internetową, byłoby łatwiej, a jednocześnie większa liczba mieszkańców miasta miała by możliwość zagłosowania. Poza tym, w mojej ocenie, z punktu widzenia prawa jedynymi danymi, których powinno się od nas wymagać przy głosowaniu, są numery PESEL - mówi Paweł Niewiadomski, który jest, dodajmy, adwokatem.

Cały artykuł przeczytasz w papierowej wersji TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki