MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet dla Małkini

(ar)
Na ostatniej ubiegłorocznej sesji 30 grudnia radni gminy Małkinia Górna jednomyślnie zatwierdzili budżet na 2004 rok.

- Nie będzie to łatwy budżet - mówi skarbnik gminy Elżbieta Kazimierczuk - dostaliśmy bowiem prawie milion złotych mniej z budżetu państwa. O 8 procent została zmniejszona subwencja ogólna dla gminy, która w tym roku wyniesie 8 mln 708 tys. złotych. Nie otrzymaliśmy dotacji na oświetlenie dróg pozagminnych, na dodatki mieszkaniowe, na dożywianie uczniów i na fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów w oświacie.
W rezultacie, ogólne dochody gminy w 2004 roku przewidziano na 16 mln 576 tys. złotych, a wydatki na 17 mln 401 tys. złotych.

Droga edukacja

Jak w większości gmin, prawie połowę budżetu pochłaniają wydatki na oświatę. Utrzymanie 9 gminnych szkół i dwóch przedszkoli będzie w tym roku kosztowało 9.252.605 zł. Gmina zaś dostanie tylko 6.807.740 zł subwencji oświatowej, zaledwie 100 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.
- Wynika to z mniejszej liczby dzieci w szkołach. Subwencji nie wystarczy na utrzymanie szkół i zaspokojenie zobowiązań wynikających z Karty Nauczyciela, np. gwarancji wzrostu płac dla rosnącej liczby nauczycieli dyplomowanych. Gmina z własnego budżetu musi dołożyć do oświaty 2.444.865 zł - informuje skarbnik.

Inwestycje za kredyty

Na inwestycje w budżecie gminnym przewidziano 2 mln 605 tys. zł. Większość z tej kwoty - 2 mln 65 tys. zł - przewidziano na budowę trzech dróg: ul. Leśnej w Małkini, drogi Małkinia Dolna-Sumiężne i drogi w Błędnicy. Na te inwestycje drogowe złożono wnioski o wsparcie finansowe do SAPARD-u. Jeżeli gmina nie otrzyma promesy z SAPARD-u, będzie musiała z którejś inwestycji zrezygnować.
Drugim ważnym zadaniem inwestycyjnym jest rozpoczęcie pierwszego etapu wodociągowania gminy (obecnie zwodociągowanej w 45 procentach). W tym roku wodociąg ma być prowadzony w Kańkowie i okolicznych wioskach. Przeznaczono na ten cel w budżecie 127 tys. złotych, resztę gmina ma nadzieję pozyskać z funduszy strukturalnych.
Inne, mniejsze planowane inwestycje na ten rok, to m.in. ocieplenie budynku komunalnego przy ul. Cichej w Małkini (74 tys. zł), modernizacja ogrzewania w Szkole Podstawowej w Prostyni i Szkole Podstawowej nr 1 w Małkini (64 tys. zł), budowa chodników - w Prostyni i na ul. Brokowskiej w Małkini (48 tys. zł), budowa kotłowni przy sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Małkini, zmiana dachu w Szkole Podstawowej w Orle (18 tys. zł), remont sali gimnastycznej i łazienek w SP nr 1 w Małkini (ta inwestycja zależna jest od tego, czy gmina otrzyma dotacje z Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich).

Kredyt na deficyt

Dosyć wysoki deficyt, wynikający z przewagi wydatków nad dochodami, w kwocie 2 mln 335 tys. zł radni zdecydowali pokryć z nowego kredytu. W tej chwili gmina ma do spłacenia 3 mln 989 tys. zł (kredyty z ubiegłych lat). W tym roku musi spłacić 1 mln 510 tys. zł i 279 tys. odsetek. Po zaciągnięciu nowego kredytu zadłużenie gminy na koniec tego roku wzrośnie o prawie milion złotych, do wysokości 4 mln 813 tys. złotych.
- Mieścimy się w limitach zgodnych z ustawą o finansach publicznych, która zakłada, że zadłużenie nie może przekraczać 60 procent dochodu gminy (nasze nie przekracza 30 procent) i że spłaty kredytów nie mogą przekraczać 15 procent budżetu (nasze wynoszą 10,79 procent) - informuje Elżbieta Kucharczuk.

Racjonalny budżet, rozumna Rada

Przewodniczący Rady Gminy w Małkini Jan Chaberski uważa, że tegoroczny budżet jest maksymalnie racjonalny.
- Z liczb wynika, że potrzeb jest znacznie więcej niż możliwości finansowych. Byłoby wspaniale, gdyby z pomocą SAPARD-u udało się zrealizować główne planowane inwestycje. Mam wiele uznania dla radnych tej kadencji, którzy reprezentują różne środowiska zawodowe i lokalne, więc potrafią rzeczowo dyskutować nad potrzebami i możliwościami gminy oraz osiągać rozumne kompromisy - mówi Jan Chaberski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki