Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budżet bez dodatków

TKalinowski
Pieniędzy zabraknie na wszystko, ale najwięcej na opiekę społeczną - tak najkrócej można scharakteryzować tegoroczny budżet Ostrołęki. Uchwałę budżetową Rada Miejska podjęła na sesji 29 grudnia.

To pierwszy budżet Ostrołęki uchwalony w czasie, gdy obowiązuje nowa ustawa o dochodach samorządu terytorialnego. Pieniędzy z dotacji i subwencji państwa jest więc w Ostrołęce mniej, choć wzrasta udział miasta w dochodach z podatków.
- Jest to budżet oszczędny, ale nie jest to budżet stagnacji - powiedział przewodniczący komisji finansowej Rady Miejskiej Rafał Dymerski, apelując do radnych o poparcie planu finansowego miasta.
Do budżetu przekonywał radnych również wiceprezydent-finansista Stanisław Rybski.
- Ten budżet zapewnia miastu płynność finansową. W roku 2003 obracaliśmy się w warunkach wielkiej nierównowagi budżetowej. Gdyby miasto było firmą biznesową, to wierzyciele mogliby złożyć wniosek o upadłość, a sąd chętnie by się nim zajął - powiedział Rybski.
Wiceprezydent przekonywał radnych również, że oszczędności w opiece społecznej są wyzwaniem wartym podjęcia.
- W wielu inwestycjach zapisaliśmy niezbędny wkład własny. Liczymy, że uda nam się pozyskać dofinansowania z zewnątrz. Jeżeli te pieniądze przyjdą do Ostrołęki, to udział inwestycji w budżecie będzie znacząco wyższy - zapewniał.
Wiceprezydent przekonywał również, że w imię rozwoju miasta trzeba ciąć wydatki w opiece społecznej.
- Bolejemy nad sytuacją osób potrzebujących pomocy, ale damy im wędkę, a nie rybę - mówił Rybski. - Lepiej przecież, żeby ludzie zamiast brać zasiłki, zapracowali na pieniądze. Dlatego część kwoty na opiekę społeczną pójdzie na pensje do Zakładu Obsługi Oświaty i Aktywnego Zwalczania Bezrobocia (to miejski zakład budżetowy zajmujący się utrzymaniem porządku i drobnymi remontami w mieście, zatrudniający na rok osoby trwale bezrobotne - przyp. red.).

Dodatki pod lupą

Dużo kontrowersji wywołała zapowiedź obcinania przez miasto dodatków mieszkaniowych. Dodatki to forma obowiązkowej pomocy gmin dla najuboższych obywateli, którym nie starcza na czynsz. Miasto zamierza przeznaczyć na dodatki o 4 mln zł mniej niż w roku 2003. Tymczasem upadek Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego, rychłe zwolnienia grupowe w Zakładach Mięsnych doprowadzą do sytuacji, że osób, których nie stać na czynsz, będzie znacznie więcej. Wiceprezydent Rybski uważa, że gdyby wyeliminować osoby nadużywające swego prawa do dodatków, pieniędzy starczyłoby na pewno.
- Mamy wrażenie, że dodatki nie trafiają we właściwe miejsca. Ludzie wykorzystują łagodne i dobre dla nich przepisy. Biorą dodatki, które prawnie im się należą, ale moralnie jest to wątpliwe. W tym roku miasto będzie wnikliwie badać zasadność przyznawania dodatków mieszkaniowych - zapowiedział Rybski.
Nie wszyscy radni byli przekonani co do tego, czy uda się obniżyć wydatki na pomoc ludziom w zapłaceniu czynszu.
- Jak się komuś dodatek prawnie należy, bo nie ma dochodów, to nawet jak mu rodzina przysyła pieniądze z zagranicy, nie możemy mu odmówić dodatku - argumentował radny Krzysztof Majkowski (PiS), który jest prezesem spółdzielni mieszkaniowej Elektron.

Co boli radnych

W czasie dyskusji nad budżetem radni zgłosili do niego zastrzeżenia, co jednak nie przełożyło się na ich ostateczne poparcie uchwały budżetowej. Przeciw głosowała tylko radna Agnieszka Tańska, która protestowała przeciw zbyt niskim jej zdaniem nakładom na opiekę zdrowotną. Sprzeciwiała się m.in. temu, że pieniądze, które powinny być przeznaczone na pomoc uzależnionym, pójdą na zainstalowanie kamer na ulicach miasta.
Tadeusz Jarosik zwracał uwagę na to, że z roku na rok miasto musi coraz więcej wydawać na spłatę długów (2003 r. - 2 mln zł, 2004 - 5 mln zł, 2005 - 10 mln zł). Maria Skibniewska ubolewała, że w ogóle nie przeznaczono pieniędzy na zakup pomocy naukowych w szkołach specjalnych. Janusz Kotowski dziwił się, dlaczego miasto zdecydowanie oszczędza na opiece społecznej, a nie wprowadza oszczędności w oświacie. Zakwestionował też słuszność drogowych inwestycji.
- Nie ma tu sprawiedliwości - mówił Kotowski. - Przewiduje się asfaltowanie ulicy Bursztynowej i budowę ulicy Ogródkowej. Nie będziemy nazywać przypuszczalnych przyczyn takiego wyboru.
Radny Kotowski nie nazwał "przypuszczalnych przyczyn", ale nie jest tajemnicą, że na osiedlu Bursztynowym mieszka wiceprzewodnicząca RM Maria Sulbińska, a na osiedlu Leśnym, gdzie znajduje się ulica Ogródkowa, dom swój ma wiceprezydent Agnieszka Mieczkowska.
Ostatecznie radni uchwalili budżet zdecydowaną większością głosów proprezydenckiej koalicji: SLD-TPO-Nasza Ostrołęka. Wstrzymali się od głosu radni PiS, PO, LPR. Szczegółowe zestawienie kto jak głosował - wyżej. (jp)

Budżet 2004 w liczbach

Dochody: 118,9 mln zł.
Wydatki: 115,9 mln zł.
Długi miasta do spłacenia w tym roku: 5 mln zł.
Niedobór w budżecie wynosi więc 2 mln zł i tyle miasto musi pożyczyć.
Odsetek wydatków na inwestycje: 7,3 proc. (Za rozwojowe przyjęto uważać budżety, w których inwestuje się powyżej 15 proc. dochodów).

W co miasto będzie inwestować w 2004 r.

Zakup wiat przystankowych MZK - 30 tys. zł (starczy to na dwie wiaty).
Przebudowa drogi krajowej nr 61 - 1 mln zł (prawdopodobnie modernizowany będzie odcinek od skrzyżowania Witosa - Traugutta w kierunku Wojciechowic).
Budowa połączenia ulicy Targowej z Graniczną - 450 tys. zł (połączenie jest już prawie wybudowane, brakuje tylko jednej warstwy asfaltu, która zostanie położona wiosną).
Budowa obwodnicy, ulice Bohaterów Warszawy i Bohaterów Westerplatte - 1 mln zł (wykup gruntów i prace ziemne). Miasto liczy na dofinansowanie tej inwestycji przez Unię Europejską.
Przebudowa skrzyżowania 11 Listopada, Steyera, Witosa na rondo - 1 mln zł. (inwestycja ta ma zakończyć się w przyszłym roku, zanim zostanie wybudowane rondo, trzeba będzie częściowo zmienić bieg ulic Zawadzkiego i Findera).
Budowa ulicy Kaczyńskiej - 500 tys. zł (inwestycja rozpisana na siedem lat, w tym roku grunty przy ulicy zostaną uzbrojone).
Budowa ulicy Łęczysk - 80 tys. zł (zostanie wybudowany kolejny, ok. 200-metrowy odcinek).
Remont ulicy Kujawskiej - 80 tys. zł (kwota ta będzie przeznaczona na budowę chodników).
Budowa ulicy Polnej - 131 tys. zł (inwestycja zaplanowana na dwa lata, najpierw zostanie wybudowana kanalizacja, potem nowa nawierzchnia).
Asfaltowanie ulicy Bursztynowej - 150 tys. zł.
Budowa ulicy Bojowników - 50 tys. zł.
Budowa ulicy Ogródkowej - 100 tys. zł.
Zbrojenie terenów we współpracy z osiedlowymi komitetami mieszkańców - 500 tys. zł. Gospodarka mieszkaniowa - 500 tys. zł (w tym wykup nieruchomości, przygotowanie budowy dwóch budynków socjalnych i zamiana mieszkań socjalnych w tzw. pekinie przy ulicy Sienkiewicza na pełnowartościowe).
Termomodernizacja i remont Urzędu Miejskiego - 145 tys. zł.
Składka miasta na zakup nowego samochodu dla straży pożarnej - 100 tys. zł.
Termomodernizacje i remonty szkół - 1,83 mln zł (SP2, SP7, IILO i SP5, ZSZ nr 1 i ZSZ nr 4).
Zainstalowanie kamer na ulicach Ostrołęki - 200 tys. zł.
Budowa oświetlenia ulicznego - 100 tys. zł.
Budowa kanalizacji deszczowej w ulicy Sienkiewicza - 60 tys. zł.
Unowocześnienie składowiska odpadów - 4 mln 59 tys. zł.
Wymiana wentylacji w Tanim Barze - 20 tys. zł.
Modernizacja magazynu sprzętu przeciwpowodziowego - 100 tys. zł.
Modernizacja i rozbudowa wodociągu - 615 tys. zł.
Wymiana sieci cieplnej na osiedlu Centrum - 40 tys. zł.
Wymiana dachów z eternitu (i utylizacja odpadów) na miejskich budynkach - 200 tys. zł.
Modernizacja i rozbudowa systemu odbioru ścieków - 196,4 tys. zł (to tzw. inwestycja stulecia, miasto liczy na 25 mln euro z Europejskiego Funduszu Spójności).
Budowa i modernizacja wałów przeciwpowodziowych - 125 tys. zł. (W przyszłym roku miasto chce pozyskać na ten cel z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 5,7 mln zł).
Zakup wywrotki do wywozu nieczystości i odpadów - 68 tys. zł.
Zakup ekologicznych mikrobusów dla MZK - 500 tys. zł.
Modernizacja krytej pływalni - 63 tys. zł (miasto liczy, że jeszcze w tym roku pozyska 8,8 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Totalizatora Sportowego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki