MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Wąsik: Lada chwila zostanie podpisana umowa i firmy przystąpią do pracy

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Wąsik: Lada chwila zostanie podpisana umowa i firmy przystąpią do pracy
Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Wąsik: Lada chwila zostanie podpisana umowa i firmy przystąpią do pracy Wojciech Wojtkielewicz
Lada chwila zostanie podpisana umowa i firmy przystąpią do pracy — zapowiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany o budowę zapory na polsko-białoruskiej granicy.

Już niedługo ma rozpocząć się budowa muru na granicy polsko-białoruskiej – ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik na antenie Polskiego radia 24.

- Lada chwila zostanie podpisana umowa i bez zbędnej zwłoki firmy przystąpią do pracy (...) Nie można powiedzieć, że mamy tutaj jakiekolwiek opóźnienie - powiedział.

Polityk dodał, że władze "będą robić wszystko", by zapora powstała w pierwszej połowie przyszłego roku i do tej pory wszystko idzie zgodnie z planem.

Wąsik podczas rozmowy podkreślił, że należy spodziewać się nowych odsłon konfliktu związanego z kryzysem migracyjnym i tym nowym odsłonom trzeba przeciwdziałać.

Szczegóły budowy muru

Budowę muru zlecono dwóm firmom, Budimex i Unibep, które zostały zarekomendowane przez pełnomocnika do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej Marka Chodkiewicza, a później pozytywnie ocenione przez specjalny zespół do spraw jej budowy. Pierwsza z firm postawi zaporę na odcinkach o łącznej długości ponad 105 km, a druga - 80 km. Wartość oferty Budimexu to 326 mln zł netto, Unibepu to 197,5 mln zł netto.

Jak wyjaśniało wcześniej MSWiA, część granicy, na której stanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki, a prace będą na nich prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę.

Zapora będzie miała długość 180 kilometrów i wysokość 5,5 metra. Będzie składała się z pięciometrowych, stalowych słupów zwieńczonych półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Oprócz tego wzdłuż granicy zamontowane zostaną czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Koszt budowy w Ocenie Skutków Regulacji do projektu tej ustawy oszacowano na 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

Białoruskie służby sprawdzały grubość lodu

- Wczoraj tj.21.12 granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 18 osób. Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży kilkuosobowa grupa cudzoziemców próbowała siłowo przekroczyć granicę, rzucając kamieniami w polskie patrole. Nikt na tym odcinku nie przekroczył granicy - podała na Twitterze Straż Graniczna.

Rzeczniczka straży granicznej stwierdziła, że choć w ciągu ostatnich dni liczba prób nielegalnego przekraczania granicy spadła, to trend może się odwrócić. Poinformowała, że od północy do godz. 7 w środę granicę próbowało przekroczyć 27 osób.

Michalska przekazała także informacje dotyczące działań służb białoruskich – część funkcjonariuszy z Białorusi sprawa działa grubość lodu na bagnach. W innym miejscu natomiast przejeżdżający patrol żołnierzy białoruskich oślepiał laserami polskich funkcjonariuszy.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Do tej pory w grudniu zanotowano prawie 1,4 tys. prób, w listopadzie - 8,9 tys., październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., a w sierpniu - 3,5 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Wąsik: Lada chwila zostanie podpisana umowa i firmy przystąpią do pracy - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki