MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa mostu na rzece Narew w Nowych Łachach i Nowym Lubielu. 22.08.2024 wmurowano kamień węgielny na budowie

Beata Dzwonkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek 22.08.2024 w Nowych Łachach uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę mostu na rzece Narew łączącego gminę Rzewnie z gminą Rząśnik. Oprócz samorządowców w spotkaniu licznie uczestniczyli mieszkańcy obu sąsiadujących ze sobą gmin powiatu makowskiego i wyszkowskiego.

Budowę mostu zaplanowano na lata 2024-2027. Rozpoczęła się kilka tygodni temu. Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 22.08.2024 w Nowych Łachach, gmina Rzewnie.

Po przywitaniu licznie zgromadzonych oficjeli oraz mieszkańców okolicznych miejscowości przez prowadzącą uroczystość Annę Skrzecz, głos zabrał wójt gminy Rzewnie, pomysłodawca budowy mostu ma rzece Narew.

Kiedy sześć lat temu podejmowaliśmy decyzję, że podejmiemy tak wielkie wyzwanie, budowę mostu, na który czekały pokolenia mieszkańców obu powiatów. Inspiracją do tego było moje pierwsze spotkanie z księdzem proboszczem. Znaliśmy się dużo wcześniej. Powiedział do mnie: zobacz, młody, minęło tyle lat, może byś spróbował, może się uda. Podpisaliśmy koalicję, spotkaliśmy się z samorządowcami. Wójt gminy Rząśnik mi powiedział, że już zrobił w tej sprawie wiele, wysyłał pisma, zbierał podpisy, ale wszyscy mówili, że koszty są zbyt duże. Ja chciałem się podjąć tego wyzwania. Ale, aby to było możliwe, muszą być tacy wspaniali samorządowcy jak są na Mazowszu. Tak się zaczęło. Teraz marzenie stało się rzeczywistością. Prace już się rozpoczęły 1 lipca. Chciałem też podziękować mieszkańcom i działkowiczom- za podejście do tej inwestycji

- mówił wójt gminy Rzewnie, Wiesław Chrzanowski.

Niezwykle się cieszę, że jako wójt gminy Rząśnik zaczynam tę kadencję od budowy mostu. To dla mnie symboliczne. Mosty łączą ludzi, budują porozumienie i współpracę. Bardzo mi blisko do takiego myślenia o samorządzie. Cieszę się, że ta inicjatywa powstaje dzięki dobrej i merytorycznej współpracy. Nasz most połączy mieszkańców dwóch powiatów: makowskiego i wyszkowskiego. Jestem przekonany, że nie tylko podniesie komfort ich życia, bezpieczeństwo komunikacji, ale będzie też impulsem do rozwoju i sposobem integracji i budowania nowych więzi.

- mówił Marek Leszczyński, wójt gminy Rząśnik.

Głos zabrał także Paweł Kołodziejski, były wójt gminy Rząśnik w powiecie wyszkowskim, który mocno zaangażował się w budowę mostu. Poruszył też ważne kwestie dotyczące zmian w planach zagospodarowania przestrzennego.

Spełnia się większości pozytywnie myślących ludzi, którzy myślą o wspólnym dobru naszego regionu. Nasze gminy położone są w 60 procentach na terenach zalewowych. Takie położenie sprawia, że ten most otwiera nowe szanse i nowy potencjał na rozwój naszych wyludniających się terenów. Plany zagospodarowania przestrzennego, które mają powstać do 2026 roku w gminach na terenach takich jak nasze, zalewowych, wykluczać będą, poza produkcją rolniczą, inne przeznaczenie gruntów. To znacznie zuboży nasze samorządy odnośnie wpływów z opłat lokalnych. Ograniczone zostanie zagospodarowywanie tych terenów, jako pewnego rodzaju kapitału jakim jest ziemia, przez osoby fizyczne przy np. chęci zmiany gruntów rolnych na budowlane, mieszkaniowe i inne. Dysponując gruntami klasy V i VI młode pokolenie będzie musiało szukać swojego miejsca do życia poza gruntami ich rodziców płacąc krocie za działkę w mieście. Uważam, że most złagodzi to wykluczenie i pobudzi rozwój. Myślę, że w naszej samorządowej służbie, szczególnie w dobie powszechnego populizmu, obiecanek- ważniejsze są czyny, nie słowa

- mówił Paweł Kozłowski dziękując wszystkim zaangażowanym w budowę mostu.

To bardzo ważna uroczystość dla mieszkańców, ale też dla gospodarki, bo funkcjonowanie firm po obu stronach rzeki na pewno się poprawi. Dzięki budowie mostu na Narwi skróci się czas przejazdu z jednej gminy do drugiej, co znacznie ułatwi codziennie życie mieszkańcom. Otworzą się nowe możliwości dla firm, także tych z branży turystycznej. Myślę, że ten most będzie symbolem rozwoju i spojrzeniem w przyszłość

- mówił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Głos zabrał też poseł Mariusz Popielarz, który pogratulował wójtowi Wiesławowi Chrzanowskiemu uporu i doprowadzenia do rozpoczęcia budowy mostu. Nie omieszkał przy okazji podkreślić, że zna włodarzy z innego miasta, którzy od lat obiecują most, ale na obiecankach się kończy. Nie trzeba długo się zastanawiać nad tym, które miasto powiatowe na Mazowszu miał na myśli poseł.

Jestem w miejscu, które się rozwija, bardzo dużo inwestuje. To miejsce wyjątkowe- gmina Rzewnie, która od kilku lat się zmienia. Przykładem jest ośrodek kultury, ale także ten most. Wiele się mówiło o tym moście wcześniej. Aż w końcu znalazł się człowiek, którzy potrafił nie tylko o nim mówić, ale także ten plan zrealizować. Znam miasto na Mazowszu, miasto powiatowe, które też potrzebuje mostu i od przeszło 20 lat wszyscy włodarze tego miasta mówią o tym, że zbudują, że pracują nad tym i do dziś ten most nie powstaje, a tutaj państwo wybraliście człowieka na wójta, który bardzo szybko wziął się do roboty, przestał o tym mówić i pokazał, że można. Dziś ten most powstaje i za niedługo będziecie myślę świadkami tego, że będzie przecięta wstęga. Gratuluję wójtowi i mieszkańcom, że na takiego człowieka postawiliście

- mówił poseł.

Wyjątkową statuetkę wręczył wójtowi gminy Rzewnie starosta makowski Mirosław Augustyniak wraz z wicestarostą Agnieszką Dąbrowską- Kot i radnymi powiatu.

W dalszej kolejności wszystkie osoby zaangażowane w budowę mostu podpisały akt erekcyjny, który, wraz z kapsułą czasu, został symbolicznie wmurowany na terenie budowy.

Proboszcz Wojciech Goryszewski poświęcił tubę z aktem erekcyjnym oraz kapsułę czasu oraz zmówił krótką modlitwę.

W kapsule czasu znalazły się także między innymi: projekt przeprawy mostowej, zezwolenia na budowę, kopie map projektowych i kosztorys, fotografie przeprawy mostowej, monety, wycinki prasowe.

Za szpachlę chwycili nie tylko samorządowcy, ale także mieszkańcy, dla których budowa mostu to historyczna chwila.

W imieniu społeczności lokalnej dziękujemy inicjatorom tej inwestycji, szczególnie wójtowi Wiesławowi Chrzanowskimi oraz wójtowi Pawłowi Kołodziejskiemu. Jesteśmy dumni z panów i serdecznie dziękujemy. Dziękujemy wszystkim samorządowcom. Mamy nadzieję, że już niedługo suchą nogą przejdziemy przez rzekę Narew

- mówiła mieszkanka gminy Rzewnie Maria Nerkowska.

Budowa mostu na Rzece Narew. Jaki koszt?

Szacowana całkowita wartość inwestycji to 50 mln złotych, z czego największą część, bo aż 40 mln złotych pokryje samorząd województwa mazowieckiego. Ale partycypują także samorządy powiatów makowskiego i wyszkowskiego.

Most będzie mieć 600 metrów długości łącznie z drogami dojazdowymi (sam obiekt mostowy 250 m). Główne przęsło nad nurtem rzeki Narew jest zaprojektowane w systemie podwieszonym, bez podpory w korycie Narwi. Rozpiętość przęsła nurtowego wynosi 104 m i jest ono zaprojektowanie jako konstrukcja stalowa zespolona podwieszona do pylonów. Natomiast szerokość jezdni będzie wynosiła 6 metrów. Powstanie też ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 metrów

Powiat wyszkowski dokłada 2,5 mln złotych, powiat makowski - 3 mln złotych, i Urząd Gminy Rząśnik - 2,5 mln złotych, gmina Rzewnie - 2 mln złotych (gmina Rzewnie jest liderem projektu).

Generalnym wykonawcą jest firma Skanska S.A. Oddział Warszawa.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki