Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa kotłowni w Makowie Mazowieckim zakończy się jeszcze w tym roku

Renata Jasińska
sxc.hu
Jeszcze w tym sezonie grzewczym do ponad 100 rodzin popłynie ciepło z budowanej właśnie centralnej kotłowni. Pod koniec lipca na działce przy ulicy Przemysłowej rozpoczęto realizację inwestycji, na którą mieszkańcy czekają od lat.

- 21 lipca została podpisana umowa z generalnym wykonawcą tej kotłowni, ostrołęcką firmą Omis. Inwestorem jest spółka Juma - informuje Lech Gadomski, wiceburmistrz Makowa Mazowieckiego. - Dzisiaj kotłownie są wykonywane w zupełnie innej, nowoczesnej i przede wszystkim ekologicznej technologii. Dzięki budowie na ulicy Przemysłowej, obecne kotłownie z ul. Kopernika i ul. Pułaskiego przestaną w pewnym momencie dymić. Chcemy podłączyć jak najwięcej budynków z tzw. rynku, które do tej pory ocieplane są węglem. W tych blokach zwykle mieszkają starsi ludzie, więc podłączenie znacznie ułatwi im życie. Z tej kotłowni chcielibyśmy też podłączyć zakłady pracy, przedsiębiorstwa, które znajdują się w pobliżu. Cena ciepła bowiem nawet po wykonaniu tej inwestycji będzie i tak konkurencyjna w stosunku do innych nośników, jak choćby stosowanego obecnie gazu skroplonego.

Dla mieszkańców najważniejszy jest zapewne fakt, że inwestycja nie spowoduje podwyżek cen ciepła, a przyczyni się do poprawienia jakości powietrza w mieście.

Pierwszy etap budowy ma zakończyć się 31 grudnia bieżącego roku.

- Na działce przy ulicy Przemysłowej stanie konstrukcja stalowa, w której będzie znajdowała się hala kotłów. W tej samej bryle będą też pomieszczenia biurowo-gospodarcze przeznaczone dla potrzeb technicznych i administracyjnych - informuje Krzysztof Majkowski, prezes spółki „Juma”. - W kotłowni zostanie zamontowany nowy kocioł o mocy 4 MW. Zmodernizowane zostaną również dwa kotły, które w tej chwili pracują na ulicy Kopernika, a potem będą one też przeniesione na ulicę Przemysłową. Ich modernizacja polegać będzie m.in. na tym, że zamiast groszku węglowego będą opalane miałem węglowym. To oczywiście ma na celu oszczędniejsze wytwarzanie ciepła.

Kolejnym elementem pierwszego etapu inwestycji będzie wykonanie nowej sieci ciepłowniczej w obrębie tzw. Starego Miasta .

- Chodzi o ulicę Przasnyską, Mickiewicza, Moniuszki i 1 Maja. Do sieci będą przyłączane obiekty, które do tej pory nie miały żadnej instalacji. Chcemy podłączyć m.in. wspólnoty mieszkaniowe, Miejski Dom Kultury, Starostwo Powiatowe, Rossmanna, Stokrotkę - informuje Krzysztof Majkowski. - Kolejną kwestią, o którą bardzo zabiegałem i którą udało się zrealizować, jest odłączenie obiektów, takich jak Zespół Szkół im. ŻAK czy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, od starych, zdezelowanych już pieców olejowych, a w ich miejsce podłączenie centralnego ogrzewania. Właścicielem tych obiektów jest starostwo powiatowe i starosta Zbigniew Deptuła bardzo nam kibicuje, żeby się udało. Olej opałowy jest w tej chwili najdroższym paliwem z dostępnych na rynku. Tam z kolei jest już wykonana instalacja, więc jedynym, co musimy zrobić jest założenie węzłów na terenie tego obiektu - tłumaczy nasz rozmówca.

Przy okazji inwestycji będą wykonywane inne dodatkowe prace, jak choćby utwardzenie terenu na działce przy ul. Przemysłowej, wykonanie pożarowej drogi dojazdowej, kanalizacji deszczowej czy choćby przyłączy elektrycznych i wodociągowych.

Wartość inwestycji brutto to obecnie ponad 6 mln 600 tys. zł. Jak informuje prezes Jumy, spółka inwestycję sfinansuje z zaciągniętych kredytów.

Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu "Tygodnika w Makowie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki