Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Brok przyjechał do Andrzejewa

am
Dzieci z Andrzejewa dostały od mieszkanki Holandii kolorowe sweterki
Dzieci z Andrzejewa dostały od mieszkanki Holandii kolorowe sweterki Archiwum
Ochotnicza Straż Pożarna w Andrzejewie dostała ostatnio sporo sprzętu pożarniczego, którego dotychczas jej brakowało. Przywieźli go goście z Holandii.

W dniach 8-13 października w Andrzejewie byli Holendrzy: Jan van Helvoirt, Cor Verboven oraz zawodowy strażak z Waalwijk - Jan Brok. Przywieźli dary, sprzęt do ratownictwa drogowego (agregat, dwie pary nożyc do cięcia karoserii samochodowych oraz dwie pary tzw. nożyc rozporowych). Ponadto andrzejewscy strażacy otrzymali między innymi 14 hełmów, 3 butle tlenowe z maskami, ocieplane kurtki, mundury itp.
Jan Brok był inicjatorem obdarowania sprzętem pożarniczym z Holandii strażaków z gminy Brok(!). Tam też holenderscy ofiarodawcy zawarli znajomość z wójtem Andrzejewa Antonim Cymbalakiem, który zaprosił ich do siebie. Podczas pierwszych odwiedzin w sierpniu ub. roku wójt i jego goście szybko znaleźli wspólny język, w czym zapewne pomogła im wspólna pasja, czyli myślistwo.
Podczas drugiej wizyty w dwa miesiące później przywieźli 6 wózków inwalidzkich, 8 tzw. balkoników oraz strażackie mundury. Tegoroczna wizyta była jeszcze bardziej owocna, jeśli chodzi o dary. Oprócz wspomnianego wcześniej sprzętu pożarniczego, goście z Holandii przywieźli ponadto dwa komputery (otrzymała je Szkoła Podstawowa w Królach Dużych) oraz kilka następnych wózków inwalidzkich i balkoników.
Podczas odwiedzin w Szkole Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty przekazali 12 najmłodszym dzieciom dar serca niepełnosprawnej ofiarodawczyni z Holandii - wykonane przez nią własnoręcznie barwne sweterki. Z kolei wójt Cymbalak wręczył gościom z Holandii figurki jeleni na pamiątkę wycieczki do Białowieży oraz przekazał statuetkę Matki Bożej dla ofiarodawczyni sweterków.
To nie koniec kontaktów andrzejewsko-holenderskich. Podobno w niezbyt odległym czasie miejscowa OSP ma otrzymać jeszcze wóz strażacki.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania tej znajomości - stwierdził po wyjeździe gości Antoni Cymbalak. - Holendrzy wspierają nas w rozwiązywaniu wielu problemów, nie tylko zresztą ze sprzętem pożarniczym. Te wózki i balkoniki pomagają wielu osobom dotkniętym kalectwem, i to nie tylko z naszej gminy, ale i z sąsiednich, gdyż wypożyczamy je wszystkim potrzebującym. Będziemy chcieli wspólnie urządzić wycieczkę uczniów z gimnazjum do Holandii oraz zorganizować tam prace sezonowe dla młodych ludzi z gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki