Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Branża turystyczna cierpi. Polacy rezygnują z wyjazdów. "Stan rezerwacji w hotelach w okresie wakacyjnym nie przekracza 20 proc."

Maciej Badowski
Maciej Badowski
75 proc. hoteli miejskich i 45 proc. pozamiejskich deklaruje na lipiec i sierpień stan rezerwacji nie przekraczający 20 proc. posiadanych pokoi.
75 proc. hoteli miejskich i 45 proc. pozamiejskich deklaruje na lipiec i sierpień stan rezerwacji nie przekraczający 20 proc. posiadanych pokoi. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Zaledwie 20 proc. badanych Polaków deklaruje, że pandemia nie wpłynęła na ich postanowienia odnośnie tegorocznego urlopu. - Tylko 11 proc. odnotowało frekwencję powyżej 49 proc. w zdecydowanej większości były to hotele w miejscowościach wypoczynkowych. W miastach, hotele miejskie świeciły pustkami- mówi ekspert.

Tegoroczne wakacje będą wyglądały zupełnie inaczej. Zaledwie 8,5 proc. respondentów przed pandemią nie wiedziało, jak spędzi lato. Jednak nowa sytuacja zweryfikowała plany urlopowe aż 65 proc. badanych, którzy już zdążyli zaplanować wakacje- wynika z badania Providenta.

Jeszcze przed wybuchem pandemii Polacy decydowali się na zagraniczne wycieczki. Niemal co trzeci chciał spędzić urlop za granicą, a prawie co piąty chciał wypoczywać zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Urlop tylko w Polsce planowało spędzić 37,8 proc. respondentów. Zaledwie 6,4 proc. badanych postanowiło zostać w domu.

Jednak ze względu na zaistniałą sytuację, duża część Polaków postanowiła wypocząć tylko w kraju – zadeklarowało tak 43,7 proc. badanych. W domu zostać chce co czwarty. Zaledwie 7,2 proc. planuje zagraniczny urlop, a 5,6 proc. będzie spędzać go zarówno w Polsce jak i za granicą.

- Tuż po długim weekendzie czerwcowym przeprowadziliśmy ankietę wśród hotelarzy. Z przekazów medialnych wyglądało, że hotele są pełne i nigdzie nie ma miejsca. Rzeczywistość wyglądała troszeczkę inaczej- mówił podczas konferencji prasowej Marcin Mączyński, Sekretarz Generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego IGHP. - Tylko 11 proc. odnotowało frekwencję powyżej 49 proc. W zdecydowanej większości były to hotele w miejscowościach wypoczynkowych- dodaje.

Mączyński zwraca uwagę na fakt, że hotele miejskie świeciły pustkami. - 75 proc. hoteli miejskich i 45 proc. pozamiejskich deklaruje na lipiec i sierpień, bo już patrzymy jak będą wyglądały wakacje, stan rezerwacji nie przekraczający 20 proc. posiadanych pokoi. Jeszcze jesteśmy daleko od dobrych wyników. 30 proc. to hotele wypoczynkowe, a 70 proc. to hotele miejskie gdzie nie ma biznesu, nie ma turystów zagranicznych- wylicza ekspert.

- Odbudowa branży turystycznej będzie bardzo długa. Po danych widzimy, że pojawiło się przekonanie społeczne, że wynajęcie baz noclegowych jest bardzo duże- stwierdził podczas konferencji Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP, członek Rady Dialogu Społecznego.

- Całkowity udział turystyki w polskim PKB w 2019 roku to 6,3 proc. Przed pandemią, w styczniu i lutym, przewidywaliśmy, ze tę turystykę będziemy mogli odbudować i dobudować tak naprawdę na poziomie nawet 8,5 proc. Niestety czas covidu to zmienił- mówi Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Jak tłumaczyła Semeniuk, 4 mld zł trafiło na konta ponad 12 tys przedsiębiorstw turystycznych- to wynik tarczy finansowej. Z tarcz antykryzysowych tego wyniku jeszcze nie podano, ponieważ wnioski cały czas są rozpatrywane. ponadto wymieniła ustawę powołującą bon turystyczny.

Resort chce monitorować sytuację przez wakacje i potem podejmować dalsze decyzje. Według przedstawicieli branży czas wakacji może być jednak właśnie tym okresem, w którym wiele firm zakończy działalność. Dlatego potrzebna jest szybka, krótkoterminowa pomoc w postaci pomocy płynnościowej, dłuższego postojowego dla przewodników pilotów i innych osób działających jednoosobowo w sektorze oraz zmniejszenia kosztów pracy.

- Inaczej fala zwolnień i upadłości we wrześniu będzie mieć ogromną skalę– ostrzegał Łukasz Adamowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel (SOIT). - Średnioterminowo potrzebujemy pakietu stymulującego polską branżę spotkań. Zawiera on obniżenie VAT na organizację konferencji do 8 proc., możliwość uwzględnienia organizacji spotkań w kosztach uzyskania przychodu, możliwość wykorzystania środków zgromadzonych na Funduszu Socjalnym na organizację spotkań pracowniczych– dodał.

Rezygnacja z niektórych zamierzeń sprawia, że na tegoroczne wydatki chcemy przeznaczyć niższą kwotę. 41 proc. badanych, którzy zmienili plany, twierdzi, że aktualne plany są skromniejsze pod względem finansowym. Jednak aż 14 proc. deklaruje, że z powodu sytuacji epidemicznej straciło pieniądze w związku z zaliczkami i rezerwacjami. Część respondentów stara się odzyskać stracone środki. Niemal 30 proc. osób zmuszonych do zmiany planów, uzyskało zwrot kosztów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki