Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bójcie się, chuligani!

jp
Sześć kamer pojawi się we wrześniu na ulicach Ostrołęki

W tym tygodniu na ulicach Ostrołęki powinny pojawić się pierwsze kamery. W tym roku ma ich być zainstalowanych sześć. Kamery będą całą dobę rejestrować to, co dzieje się na ulicach. Dzięki stałej obserwacji ulic ma poprawić się stan bezpieczeństwa w mieście.
Z doświadczeń innych miast wynika, że na ulicach, które są obserwowane przez kamery, przestępczość praktycznie nie występuje. Złodzieje i chuligani boją się rozrabiać w tych miejscach, ponieważ zbliżenie obrazu z kamery pozwala doskonale zidentyfikować twarz człowieka, numer rejestracyjny samochodu i inne szczegóły.
Przetarg na zainstalowanie kamer w Ostrołęce wygrała warszawska firma NTI (Nowoczesne Technologie Informatyczne). Kamery będą połączone z centrum obserwacyjnym nie kablami, a radiolinią. Oznacza to, że kamery nie będą raz na zawsze przymocowane w określonych miejscach. Straż Miejska będzie mogła je przenosić z miejsca na miejsce.
- Nie wykluczam takiej sytuacji, że np. we wtorek rano dwie kamery zostaną zdjęte ze swoich stałych miejsc i zainstalowane na kilka godzin na miejskim targowisku - mówi rzecznik Urzędu Miejskiego Krzysztof Szeląg.
Choć kamery będą łatwe do zdjęcia i przeniesienia, władze miasta w porozumieniu ze Strażą Miejską wyznaczyły sześć punktów, w których zostaną zainstalowane niemalże na stałe (patrz ramka).
Monitoring Ostrołęki ma kosztować w sumie milion złotych, z czego w tym roku zostanie wydane dwieście tysięcy.
Według firmy NTI Ostrołęka jest pierwszym miastem w Europie, w którym na tak dużą skalę wykorzystano fale elektromagnetyczne do przekazywania obrazu z kamer zainstalowanych na ulicach. Radiolinia łącząca kamery z centrum obserwacji będzie mogła zostać wykorzystana również do zwykłej łączności radiowej, do przakzu internetowego i kilku jeszcze celów.
W czwartek 26 sierpnia odwiedził Ostrołękę szef firmy NTI Witold Onaczyszyn i dyrektor ds. kluczowych klientów Cezary Szarski.
Ponieważ Ostrołęka jest pierwszym miastem w Polsce, w którym zastosowane zostaną bezprzewodowe kamery, pod koniec września odbędzie się u nas ogólnopolska konferencja poświęcona wykorzystaniu tej technologii. Mają na nią przyjechać prezydenci i burmistyrzowie innych miast oraz przedstawiciele wojewódzkiej i głównej komendy policji.
Władze Ostrołęki planują, że po zainstalowaniu pierwszych sześciu kamer zostanie zorganizowany dzień otwarty w Straży Miejskiej. Każdy mógłby w tym czasie obejrzeć centrum dowodzenia i naocznie przekonać się, jak wygląda Ostrołęka obserwowana przez kamery.

Tu zawisną kamery

- plac Bema, róg Kilińskiego (na budynku starostwa),
- ul. Parkowa w okolicach ZSZ nr 3,
- ul. Bogusławskiego w okolicy dworca PKS,
- ul. Bogusławskiego, skrzyżowanie z 11 Listopada,
- ul. Kopernika, skrzyżowanie z Goworowską i Kilińskiego,
- plac ze sceną oraz pasaż między pocztą, Kupcem i Handlowcem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki