Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boguty-Pianki. Wręczenie medali im. Wiktora Godlewskiego. Odznaczenia przyznano po raz 29. 27.09.2021. Zdjęcia

Hanna Chromińśka
Kapituła medalu im. Wiktora Godlewskiego po raz 29. przyznała medale osobom i instytucjom, które wniosły znaczący wkład w popularyzowanie wiedzy przyrodniczej oraz ochronę przyrody. Uroczystość ich wręczenia odbyła się 27 września 2021 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach.

Życie Wiktora Godlewskiego - urodzonego się w roku 1831 w Bogutach Wielkich, zmarłego w Smolechach w roku 1900 – wypełniła działalność patriotyczna, społeczna i naukowa. Za udział w Powstaniu Styczniowym został skazany na katorgę w Syberii Wschodniej. Wraz z przebywającym tam na zesłaniu Benedyktem Dybowskim prowadził badania przyrody mało znanych obszarów położonych między Irkuckiem i Władywostokiem. Prowadzone przez pionierskie badania fizjograficzne Bajkału zostały docenione przez Carskie Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne, które przyznało im medale za prace i publikacje (nadal posiadające dużą wartość naukową).

Po powrocie z zesłania Wiktor Godlewski osiadł w Smolechach k. Ostrowi Maz., łącząc administrowanie majątkiem ziemskim z pracą naukowa i działalnością społeczną. Jedną z jego ostatnich inicjatyw było utworzenie Ostrowskiego Towarzystwa Pożyczkowo – Oszczędnościowego (obecnie Bank Spółdzielczy w Ostrowi Maz.).

W roku 1992 z inicjatywy Romana Świerżewskiego – ówczesnego dyrektora GOKiS w Bogutach-Piankach upamiętniono postać Wiktora Godlewskiego ustanawiając medal jego imienia. Co roku kapituła przyznaje 5 medali osobom i instytucjom, których działalność pozytywnie wpływa na stan polskiej przyrody i/lub odgrywa znacząca rolę w kształtowaniu wiedzy przyrodniczej.

Medale im. Wiktora Godlewskiego przyznane

W roku 2021 decyzją kapituły działająca pod przewodnictwem prof. Tomasza Boreckiego medale otrzymali:

  • Jerzy Sikorski (Tymianki-Szklarze) – za działalność na rzecz ochrony środowiska i popularyzację wiedzy przyrodniczej
  • Nadleśnictwo Kaliska (pow. Starogard Gdański) – za twórcze kultywowanie tradycji Arboretum Wirty, prowadzoną działalność naukową, ochronę przyrody oraz edukację społeczeństwa
  • prof. dr hab. Władysław Danielewicz (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) – za osiągnięcia na rzecz ochrony przyrody i popularyzację wiedzy przyrodniczej
  • mgr inż. Barbara Siedlicka (Uniwersytet Warszawski) – za wieloletnie działanie na rzecz roślinności na Uniwersytecie Warszawskim, a w szczególności za pracę w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
  • dr Hanna Werblan-Jakubiec (Uniwersytet Warszawski) – za szczególne zasługi w prowadzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz działania na rzecz ochrony ginących gatunków roślin w Polsce

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią tegoroczna edycja przyznawania medali miała nieco inny przebieg niż zwykle - uroczystość wręczenia medali zaplanowana na wiosnę 2021 roku opóźniła się o 5 miesięcy.

Na uroczystości wręczenia medali im. Wiktora Godlewskiego obecni byli członkowie kapituły: prof. dr hab. Tomasz Borecki, Sławomir Ignaczak, Dorota Starczewska, Marek Taradejna, Jerzy Żochowski

Zaproszenie na uroczystość przyjęli: Kamila Mokrzycka – zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie; Zbigniew Chrupek – starosta powiatu ostrowskiego; Eliza Drewnowska – radna powiatu ostrowskiego; ks. kanonik Stanisław Mikucki – proboszcz parafii Boguty-Pianki; Roman Świerżewski – wieloletni dyrektor GOKiS i pomysłodawca ustanowienia medalu.

Uroczystość wręczenia medali w Bogutach-Piankach

Witając zaproszonych gości Izabela Bogucka – dyrektor GOKiS i Jędrzej Drewnowski – wójt gminy Boguty-Pianki przypomnieli dokonania Wiktora Godlewskiego jako postaci ważnej dla nauki polskiej oraz społeczności ziemi ostrowskiej.

Ze względu na nietypowy termin uroczystości medale odebrało troje laureatów: Jerzy Sikorski – wolontariusz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, fotograf, członek Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją; dr Hanna Werblan-Jakubiec – wieloletni kierownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego; nadleśniczy Jakub Piechowiak – przedstawiciel Nadleśnictwa Kaliska.

Nawiązaniem do ornitologicznych pasji Wiktora Godlewskiego była wystawa fotograficzna „Ptaki Islandii” prezentująca zdjęcia Jerzego Sikorskiego. Uroczystość zakończył obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach.

Zobacz inne materiały z regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki