Bo współpraca się opłaca!

Artykuł sponsorowany

Każdy z nas żyje w konkretnej społeczności – uczy się, pracuje, spędza wolny czas, robi zakupy, spotyka się z przyjaciółmi. Tym, co wspólne i co łączy członków społeczności lokalnej, są sprawy najbliższe ich zainteresowań, problemów, potrzeb. Rzecz dzieje się najczęściej wokół takich dziedzin życia jak kultura, miejscowe tradycje, kontakty sąsiedzkie, wspólne doświadczenia, podobne problemy czy radości, przyroda. W gminie Goworowo aktywności do działania nie brakuje. Mimo sytuacji „kryzysowej”, w jakiej się teraz znajduje świat, lokalnie nie składają broni. Małe wiejskie organizacje z optymizmem planują działania dla swoich społeczności. Wsparciem dla nich jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie, który przeprowadził je przez ścieżkę aplikowania o środki finansowe na realizację swoich pomysłów. Ale są też tacy, którzy samodzielnie opracowali i złożyli wniosek. Wnioski o udzielenie grantu trafiły do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Zaścianek Mazowsza” na program „ISKRA”. W sumie z gminy Goworowo do tego programu złożono jedenaście inicjatyw. Teraz tylko pozostaje czekać na pozytywne rozstrzygnięcie programu, podpisanie umów o realizację i oczekiwać komunikatu zapraszającego na wydarzenie w konkretnej miejscowości. Zakładając, że to wszystko się zadzieje w ten sposób, to należy spodziewać się spotkań integrujących mieszkańców w tych oto miejscowościach: Lipianka, Rębisze Kolonia, Wólka Kunińska, Pasieki, Kunin, Szczawin, Czernie, Kobylin, Żabin, Jawory Stare i Kaczka.

Energia i pomysłowość ludzi sprawia, że zarówno organizacje jak i samorząd mają pełne ręce pracy. Przestrzeń publiczna nabiera kolorów, odradzają się tradycje lokalne, zacieśniają więzi sąsiedzkie. Bez tych ludzi nie ma szans na długofalowy lokalny rozwój.

Żyjmy w zgodzie z naturą!

Rok rocznie w kwietniu z okazji Dnia Ziemi GOKSiR wraz z partnerami organizował festyn edukacyjny dla uczniów. Tegoroczne hasło Dnia Ziemi "Działania na rzecz ochrony klimatu", a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Święto Ziemi jest wyjątkowe, gdyż na świecie obchodzone jest po raz pięćdziesiąty i w czasie pandemii koronawirusa. Obowiązuje nas wiele obostrzeń, które wpłynęły również na ograniczenie świętowania Dnia Ziemi. Jednak warto i w tym czasie zastanowić się nad środowiskiem, a do globalnych zmian mogą przyczynić się drobne zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach.

Podpowiadamy jak można pomóc Ziemi!

Ponownie wykorzystaj opakowania wykonane z tworzyw sztucznych, zrezygnuj lub ogranicz korzystanie z plastikowych opakowań, zwróć uwagę na ilość pobieranej wody, zakręcaj kran, oszczędzaj energię, segreguj śmieci, nie zanieczyszczaj wód, chroń rośliny i zwierzęta, wybieraj rower lub hulajnogę zamiast samochodu. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią przyrody więc dbajmy o nią w sposób szczególny!

GOKSiR zachęcił mieszkańców gminy Goworowo – przedszkolaków, uczniów, dorosłych, seniorów do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żeby wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do ogrodu, na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żeby poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa. Zadaniem odbiorcy komunikatu było wykonanie zdjęcia

jak dbają o Matkę Naturę i przesłać je w komentarzu pod tym postem na profilu społecznościowym GOKSiR oraz opisać bardzo krótko swoje refleksje. Dla autorów zdjęć w podziękowaniu za prawidłową postawę wręczono sadzonkę krzewu miododajnego.

Wspomagamy zasad przestrzeganie!

GOKSiR - COVID - 19 3:0! Wygrywamy ten mecz! ... a GOOLA zdobywają MIESZKAŃCY GMINY GOWOROWO! Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie oraz koła gospodyń wiejskich zaangażowały się w szycie maseczek ochronnych, które zostały przekazane do samorządu gminnego. Bo współpraca się opłaca... ! Podziękowania za zaangażowanie kierujemy dla Pań i Panów z KGW " Pierożanki " z Żabina, KGW " Ponikiewianki " z Ponikwi Dużej, KGW '' Dziewczyny jak Maliny " z Brzeźna, KGW " Stokrotki " z Cisku, KGW Jawory Podmaście, KGW Lipianka oraz Środowiskowemu Domu Samopomocy w Czarnowie i wszystkim osobom, które zaangażowały się do rozegrania wspólnie z Nami najtrudniejszego meczu w historii Goworowa. Wśród społeczności gminy Goworowo znalazły się osoby prywatne, które swoje zdolności krawieckie zastosowały do uszycia mnóstwa maseczek, bezpłatnie przekazując na rzecz mieszkańców gminy. Wójt Gminy Piotr Kosiorek kieruje wszystkim wyrazy podziękowania za wspaniałą społeczną postawę.

GOKSiR posiada drukarkę 3D, dzięki temu wspiera na bieżąco potrzebujących i drukuje przyłbice. Dzięki uprzejmości ośrodka kultury w Karniewie i Marcina Olbrysia, którzy udostępnili sprawdzony projekt do druku, można na bieżąco drukować przyłbice.

GOKSiR'owy punkt pomocy! Możesz na nas liczyć!

Ze względu na ograniczoną możliwość korzystania z bezpośredniego i profesjonalnego doradztwa w celu składania różnego rodzaju wniosków, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie przygotował punkt doradztwa publicznego. Mogą tu uzyskać pomoc osoby z niepełnosprawnościami w celu wypełniania oraz składania wniosków do PFRON drogą elektroniczną. Rolnicy mogą wypełnić oraz składać wnioski o dopłaty. Przedsiębiorcom pomagają wypełnić oraz złożyć wniosek w o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej. Seniorzy mogą uzyskać pomoc przy tworzeniu komunikatorów internetowych ( np. Facebook, Messenger, Skype itp. ) ułatwiających bezpieczną komunikację z bliskimi na odległość. Można też uzyskać pomoc w założeniu profilu zaufanego. Aby uzyskać taką pomoc należy skontaktować się telefonicznie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie w celu ustalenia zakresu pomocy oraz terminu spotkania.

To od nas samych zależy jak wykorzystamy swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie, aby dokonać zmiany zmierzającej do rozwoju społeczności, polepszyć jakość swojego życia, pomóc sobie, sąsiadowi, potrzebującemu. Istotną wagę w tym temacie odgrywają relacje między ludźmi, instytucjami, organizacjami i przedsiębiorstwami. Niech każdy z nas postrzega siebie, mieszkańca jako partnera do dialogu.

… będzie dobrze!

Agata Majk

Dodaj ogłoszenie