Bloki obniżą ceny nieruchomości

Jarosław Sender
Mieszkańcy domów jednorodzinnych nie chcą w swoim sąsiedztwie bloków, ponieważ…

Trwają prace, których ukoronowaniem ma być uchwalenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Wszelkie uwagi mieszkańcy mogą składać na piśmie do 21 października. I robią to bardzo intensywnie.

Najwięcej uwag dotyczy zabudowy mieszkaniowej, czyli miejsc pod bloki. - Pism do urzędu i do rady wpływa cała masa. Jedne są zasadne, inne nie. Jedne optują za budownictwem jednorodzinnym, inne za wielorodzinnym. Odbywają się spotkania, formalne, i nie. Była też dyskusja publiczna ¬(15 września - przyp.red.), na której stawiło się zaledwie kilku mieszkańców i kilku radnych - mówi burmistrz Waldemar Tro¬chimiuk. I na razie nie chce komentować zapisów zawartych w studium. - Proponuję, by o studium podyskutować dopiero przed sesją, na której przedstawię ten dokument, wraz z uwzględnionymi wnioskami, radnym do uchwalenia. A dziś potrzeba, by głowy nam się nieco ostudziły - uważa burmistrz.

Co niepokoi mieszkańców? Czternaście rodzin, których reprezentuje Jarosław Marchewka, jest przeciw "burzeniu dotychczasowego stanu rzeczy" na osiedlu Waliszewo, czyli nie widzi tam miejsca na bloki. "Niewątpliwym jest bowiem, że w przypadku wybudowania bloków mieszkalnych, wartość sąsiednich nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej ulegnie znacznemu obniżeniu, a to może spowodować uiszczenie przez miasto stosownych odszkodowań" - twierdzą i protestują wobec zamierzeń usytuowania w ich bezpośrednim sąsiedztwie budynków wielorodzinnych mieszkańcy domów.

Obawy tej grupy mieszkańców wywołuje również fakt, że przystąpiono do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Waliszewo", podczas wciąż trwają prace nad zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. A biorąc poduwagę, że plany zagospodarowania przestrzennego muszą być zgodne z ustaleniami studium, to jeśli te prace wciąż trwają, "to nie można wykluczyć propozycji zmian do obszaru Waliszewo i w konsekwencji może to doprowadzić do sprzeczności tych dwóch dokumentów planistycznych, albo można przyjąć, że zmierzania w obszarze Waliszewo są już przesadzone. Reasumując, taki tryb może spowodować unieważnienie planu miejscowego z uwagi na naruszenie procedury przewidzianej ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym."

Polityka przestrzenna miasta budzi poważne wątpliwości także Roberta i Moniki Skwiotów. Uważają, że zanim miasto pozwoli na budowę kolejnych bloków, powinno zadbać o infrastrukturę na osiedlach domów jednorodzinnych. "W najbliższym czasie zostanie przekazane do użytkowania kolejne osiedle domów jednorodzinnych, przy ul. Tęczowej, a wraz z tym wrośnie zapotrzebowanie na przedszkola, zieleń publiczną i place zabaw. Nie sztuką jest wybudować budynki wielorodzinne nie zapewniając jej mieszkańcom infrastruktury" - piszą zwracając się do rady o ponowną analizę projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

Z kolei Łukasz Chrostowski, w imieniu młodych ludzi optuje za budownic¬twem wielorodzinnym. "Bardzo chciał¬bym, by osiedle na którym się wychowałem, czyli rejon od ul. Żwirki i Wigury do ul. Baranowskiej, wzbogaciło się o miejsca mieszkalne, które w perspektywie najbliższych lat stałoby się domem dla wielu rodzin, których nie stać na pobudowanie wła-snych wolnostojących domów. W Prza¬snyszu w obecnej chwili rynek nieruchomości jest nasycony, a próba znalezienia zakwaterowania zazwyczaj poprzedzona jest miesięcznymi poszukiwaniami. Jako osoba z wyżu demograficznego, która chce pracować i mieszkać w swoim mieście, uważam, że problem ze znalezieniem mieszkań przez dzisiejszych 25-30-latków może stać się wielkim problemem miasta" - czytamy w jego piśmie.

Termin wyłożenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Przasnysz upłynął 30 września, ale uwagi można składać do 21 października. Natomiast termin składania wniosków do sporządzenia miejscowego planu zagospo-darowania przestrzennego pn: "Wali¬0szewo" minął 15 września. Wpłynęło 25 wniosków. - Wszystkie zostały przekazane urbaniście jako materiały wyjściowe do projektu sporządzanego planu - informuje burmistrz.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie