Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błogosławiony patron myszynieckiej szkoły

jaz
Starosta Stanisław Kubeł w towarzystwie księdza dziekana Zbigniewa Jaroszewskiego i dyrektora Sławomira Świtaja odsłonili tablicę poświęconą patronowi szkoły
Starosta Stanisław Kubeł w towarzystwie księdza dziekana Zbigniewa Jaroszewskiego i dyrektora Sławomira Świtaja odsłonili tablicę poświęconą patronowi szkoły J. Zaradkiewicz
Dzień przed Świętem Niepodległości, 10 listopada Zespół Szkół Powiatowych w Myszyńcu otrzymał imię księdza Adama Bargielskiego.

Mszę świętą poprzedzającą nadanie imienia koncelebrował biskup Tadeusz Zawistowski. Podczas kazania podkreślił, że ksiądz Bargielski stał się ofiarą hitleryzmu czyli narodowego socjalizmu. Biskup w czasie kazania zaznaczył, że systemy totalitarne XX wieku przyniosły duże straty dla stanu duchownego w całej Europie i zaapelował, by współcześni chrześcijanie XXI wieku potrafili czerpać ze świadectwa danego przez męczenników za wiarę. Uroczystą oprawę mszy świętej przygotowali uczniowie zespołu szkół. Biskup Zawistowski poświęcił sztandar szkoły ufundowany przez rodziców jej uczniów.
Po mszy uczestnicy uroczystości wraz z pocztem sztandarowym przeszli do Zespołu Szkół Powiatowych im. ks. Adama Bargielskiego w Myszyńcu - tak od 10 listopada brzmi pełna nazwa szkoły. W zespole odsłonięta została tablica upamiętniająca patrona szkoły. W holu przygotowana została mała wystawa prezentująca Myszyniec z czasów, gdy pracował w nim ksiądz Bargielski, a uczniowie szkoły przybliżyli sylwetkę patrona.
Ksiądz Adam Bargielski jest jednym z błogosławionych wyniesionych na ołtarze w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II. Ksiądz Bargielski był na początku lat 40. XX wieku wikariuszem w parafii Myszyniec. Gdy gestapo aresztowało proboszcza, ksiądz Bargielski zgłosił się na ochotnika, by zastąpić go w więzieniu. Ksiądz Adam Bargielski znalazł się wówczas w obozie. Najpierw więziony był w Działdowie, następnie trafił do obozów w Gusen i Dachau. Został zamordowany przez strażnika obozu 8 września 1942 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki