Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bleed for the throne”: Nietypowa akcja krwiodawstwa

Monika Piorun
Monika Piorun
Globalna akcja krwiodawstwa, która towarzyszy premierze finałowego sezonu "Gry o Tron", potrwa od 26 do 30 marca w Warszawie.
Globalna akcja krwiodawstwa, która towarzyszy premierze finałowego sezonu "Gry o Tron", potrwa od 26 do 30 marca w Warszawie. #BleedForTheThrone/redcrossblood.org
Oddawanie krwi nie zawsze musi wyglądać tak samo. Fani „Gry o tron” (i nie tylko) będą mieli okazję do tego, by zostać honorowym krwiodawcą w niezwykłej scenerii rodem z kultowego serialu, w którym paradoksalnie… krew leje się strumieniami. Na czym polega wyjątkowa zbiórka krwi, którą wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie?

W dniach od 26 do 30 marca 2019 r. do stolicy Polski zawitały mobilne punkty poboru krwi. Nie były to jednak typowe miejsca, w których można było oddawać krew. Dlaczego? Ze względu na zbliżającą się w tamtym czasie premierę ostatniego, finałowego sezonu „Gry o tron”, w kilkunastu krajach świata – w tym w Polsce – zorganizowano nie lada gratkę dla wszystkich miłośników serialu.

Podczas globalnej akcji „Bleed For The Throne – oddaj krew!” krew była zbierana m.in. w USA, RPA, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, w Czechach, Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Botswanie, Kenii, Gnanie, a także w Czechach, Rumunii i Serbii.

Chętni, którzy zdecydowali się oddać krew, mogli przyczynić się do uratowania innym ludziom życia. Za bohaterską postawę byli nagrodzeni wyjątkowymi gadżetami związanymi serialem, a podczas ostatniego dnia tego wyjątkowego wydarzenia, mogli m.in. zasiąść na kultowym, żelaznym tronie ustawionym pod Zamkiem Królewskim w Warszawie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Nie zabrakło też innych atrakcji, których motywem przewodnim była „Gra o Tron”.

Oddaj krew #ForTheThrone – globalna akcja krwiodawstwa zawita do stolicy Polski

Kto może oddawać krew? O czym powinni pamiętać krwiodawcy?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie, zdrowe i trzeźwe. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaleca, by w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi, dawcy wypili około 2 litrów wody (nie wolno wtedy spożywać alkoholu).

Krwiodawcy powinni być wyspani. Przed oddaniem krwi można spożyć lekki posiłek, warto jednak wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (mleko, masło, kiełbasę, pasztety, śmietanę, tłuste mięso), a także jajka, orzeszki ziemne oraz ciasta z kremem.

Palacze proszeni są zaś o ograniczenie liczby wypalanych papierosów. Nie powinno się oddawać krwi, jeśli przyjmujemy leki, a także, kiedy jesteśmy przeziębieni lub czujemy się osłabieni.

Oddając jednorazowo krew możesz uratować życie nawet 3 osobom. Sprawdź w galerii, co jest prawdą, a co fałszem na temat krwiodawstwa i nie bój się oddawać krew.

Za oddanie krwi można dostać pieniądze? Fakty i mity na tema...

„Bleed for the throne” – tak wyglądał harmonogram tej wyjątkowej akcji krwiodawstwa z 2019 roku

  • 26 marca (wtorek), godz. 09.00–14.00, parking obok kompleksu biurowego SPARK, al. Solidarności 173;
  • 27 marca (środa), godz. 11.00–16.00, parking przy Pałacu Kultury i Nauki, obok stacji Metro Centrum;
  • 28 marca (czwartek), godz. 09.00–14.00, parking obok kompleksu biurowego przy ul. Taśmowej 7
  • 30 marca (sobota), godz. 10.00–15.00, Arkady Kubickiego, pl. Zamkowy 4 – finał akcji.

Zobacz również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Bleed for the throne”: Nietypowa akcja krwiodawstwa - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki