Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitcoin - cyfrowy pieniądz w natarciu

Ula Sobol [email protected]
Cyfrowy pieniądz rozwiązuje problemy obecnego systemu finansowego - uważa Dominik Homa, autor książki "Sekrety bitcoina i innych kryptowalut".
Cyfrowy pieniądz rozwiązuje problemy obecnego systemu finansowego - uważa Dominik Homa, autor książki "Sekrety bitcoina i innych kryptowalut". Bartosz Frydrych
Bitcoin to pierwszy zdecentralizowany, cyfrowy pieniądz. Uruchomiony w internecie w styczniu 2009 roku. - To coś, czego nie możemy trzymać w rękach. Nie istnieje jego forma fizyczna, jest wyłącznie w formie cyfrowej - podkreśla Dominik Homa, autor książki "Sekrety bitcoina i innych kryptowalut" oraz współautor książki "Prawo w e-biznesie (na temat przepisów prawa polskiego dotyczących bitcoina).

- Kryptowaluty zmieniają naprawdę wiele, a  Polska jest w czołówce krajów zainteresowanych kryptowalutami. Dlatego postanowiłem napisać o nowych możliwościach, jakie te rozwiązania niosą ze sobą.

Cenę bitcoinów wyznacza wolny rynek. - Bitcoin wnosi bardzo dużą wartość, ponieważ jest całkowicie zdecentralizowany, tzn. nie należy do żadnej firmy, banku, państwa czy osoby. Dzięki temu bitcoiny możemy przesyłać bezpośrednio pomiędzy sobą po całym świecie - dodaje autor książki.

W internecie istnieje kilka serwisów, które podają notowania bitcoina. - Jednym z bardziej popularnych jest www.bitcoinwisdom.com. W polskich serwisach również możemy te informacje znaleźć (money.pl/pieniadze/bitcoin). Notowania innych kryptowalut są na www.coinmarketcap.com - mówi Dominik Homa.

Osiągalny i bezpieczny

Bitcoin jest dostępny dla każdego na całym świecie, wszędzie tam gdzie dociera internet. - Każdy z nas może być użytkownikiem i "twórcą" bitcoina, wystarczy komputer lub smartfon z połączeniem do internetu. Bitcoiny można kupić na giełdach bitcoinowych. Otrzymać je od innych użytkowników lub bezpośrednio z protokołu sieci Bitcoin za pomoc ą autoryzacji transakcji - wyjaśnia ekspert. - Wystarczy zainstalować na komputerze lub smartfonie darmowy portfel bitcoinowy, aby móc płacić bitcoinami.

Bitcoin jest bezpieczną kryptowalutą. - W pełni zdecentralizowany tzn. nie ma nigdzie centralnego serwera, który byłoby można wyłączyć. Tak, jak nie można wyłączyć Internetu, tak też nie można wyłączyć bitcoina - akcentuje autor książki. - Bitcoin to przede wszystkich blockchain (łańcuch bloków, inaczej łańcuch transakcji), czyli rozproszona baza danych. Dzięki temu rozwiązaniu nie jest potrzebny żaden centralny organ zarządzający. W protokole bitcoina zapisany jest twardy limit 21 milionów bitcoinów i nigdy ich nie będzie więcej, co całkowicie likwiduje inflację.

Inne kryptowaluty

Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele takich kryptowalut, ale tylko niektóre z nich mają szersze grono zwolenników m.in. litecoin, dogecoin. W ostatnim czasie powstało też kilka kryptowalut, które nazwane są bitcoinem 2.0 i które oprócz przesyłania wartości pieniężnych dają inne możliwości.

W Polsce jest kilka giełd bitcoinowych m.in. Bitmarket, Bitbay, czy giełda Bitcurex. Na świecie największymi giełdami są Bitstamp, Btc-e, Bitfinex, czy OkCoin. - Konto na takich giełdach założymy za darmo w kilka minut - twierdzi Dominik Homa. - Jeśli zdecydujemy się na zakup bitcoinów, konieczna jest przynajmniej podstawowa wiedza z bezpieczeństwa, która pozwoli nam zadbać o własne środki.

Ogromna przyszłość

Kryptowaluty to nowy nurt z ogromną przyszłością, który możemy porównać do pojawienia się internetu, e-maila czy telefonów komórkowych.

Transakcje w bitcoinach są nieodwracalne. Takie pieniądze możemy przesyłać na całym świecie bez opłat lub z bardzo małymi opłatami o dowolnej porze. Transakcje realizowane są w ciągu kilku sekund, a potwierdzenie transakcji następuje w ciagu 10-60 minut.

- Jeśli chcielibyśmy przesłać 1 mln zł do Australii w postaci bitcoinów, to taki przelew będzie kosztował nas 10 groszy i zostanie zrealizowany w czasie krótszym niż godzina - stwierdza Dominik Homa.

Bitcoin dobrze sprawdza się też w mikropłatnościach. Jeśli chcemy przesłać komuś 3 zł za to, że np. zamieścił ciekawy wpis na blogu, to taki przelew w bitcoinach wykonamy bardzo szybko i praktycznie za darmo. Na mocno konkurencyjnym rynku e-commerce (w handlu elektronicznym) bitcoin może odegrać kluczową rolę. - Obecnie duża liczba przedsiębiorców zmaga się z wysokimi prowizjami, jakie musi zapłacić pośrednikom za przelewy pieniężne. Często przedsiębiorcy ukrywają te obciążenia w kosztach transportu, aby osiągać zyski z bardzo niskich marż. Obecne systemy płatnicze pobierają 0,5-3 proc. prowizji od każdej transakcji - opisuje nasz ekspert. - W bitcoinie takie przelewy mogą być za darmo. Wadą może być to, że obecnie mała liczba osób korzysta z takiej formy płatności. Jednak przedsiębiorca, który wprowadzi przyjmowanie bitcoinów w swojej firmie czy to stacjonarnej, czy internetowej może wyjść na przeciw oczekiwaniom nowych klientów i dzięki temu podnieść swoją konkurencyjność - doradza Dominik Homa.

Zmienna cena bitcoina

Bitcoin i kryptowaluty mogą być dobrą inwestycja, ale trzeba wiedzieć, że  jest to inwestycja o podwyższonym ryzyku. - Cena bitcoina potrafi gwałtownie zmieniać się, nawet o kilkadziesiąt procent, w ciągu kilku dni - ostrzega Dominik Homa. - Wadą bitcoina może być też to, że jest on na początku swojej drogi, mniej więcej w miejscu, w jakim był internet w 1996 roku.

O autorze książki
Dominik Homa (35 l.) kończył Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Alternatywną Szkołę Biznesu Asbiro, Wyższą Szkoła Europejska w Krakowie (studia podyplomowe). Jego zainteresowania to nowe technologie, kryptowaluty, nowa ekonomia, podróże i coaching. Prowadzi własną firmę z dziedziny IT oraz rozwija Akademię Bitcoin (www.akademiabitcoin.pl), w ramach której pomaga zrozumieć Bitcoina oraz tematy z nim związane.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bitcoin - cyfrowy pieniądz w natarciu - Nowiny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki