Biogazownie: Inwestycje w zrównoważone źródła energii

Materiał informacyjny ORLEN
Grupa ORLEN do 2030 r. będzie produkować ponad 1 mld m³ biogazu rocznie oraz ponad 3 mln ton biopaliw. W segment biogazu zainwestuje w ciągu najbliższych siedmiu lat ponad 10 mld zł, a w biopaliwa ponad 15 mld zł. Rozwój tych linii biznesowych wpisuje się w strategię koncernu, który do 2050 roku chce być neutralny emisyjnie.

Grupa ORLEN do 2030 roku chce zbudować pozycję lidera produkcji biogazu i biometanu w Europie Środkowej. Ten cel zrealizuje wytwarzając 1 mld m³ biogazu (to ekwiwalent ok. 0,65 mld m3 biometanu) w nowoczesnych instalacjach.

Potencjał biogazu jest ogromny, dlatego może to być jedno z kluczowych źródeł energii odnawialnej, które zapewni gospodarce zieloną i przyjazną środowisku przyszłość. Proces produkcji biogazu rozpoczyna się od fermentacji beztlenowej, czyli rozpadu substancji pochodzenia organicznego przez bakterie. Biogaz można pozyskać z odpadów organicznych składowanych na wysypiskach, z gospodarstw rolnych z odpadów pochodzenia zwierzęcego oraz z oczyszczalni ścieków. Substraty dostępne są lokalnie, dlatego ich pozyskanie nie generuje dodatkowych kosztów związanych z transportem.

Biogaz wytwarzany jest w bezpiecznych dla środowiska i okolicznych mieszkańców biogazowniach. Wszystkie procesy pozyskiwania biogazu prowadzone są w obiegu zamkniętym, co oznacza, że nie powodują one uciążliwości zapachowych dla okolicznych mieszkańców. W biogazowniach rolniczych produkowany jest biogaz o zawartości ok. 55% metanu. Po oczyszczeniu w specjalnych modułach powstaje z niego biometan o zwartość ok. 98% metanu, co odpowiada parametrom gazu ziemnego.

Biogazownie są ogromną szansą na rozwój obszarów rolniczych. Dlatego niedawno zostały podjęte w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prace nad specustawą dla biogazowni rolniczych, której celem jest wprowadzenie rozwiązań przyspieszających rozwój tego sektora.

Grupa ORLEN rozpoczęła już budowę pilotażowej biogazowni w Głąbowie. Instalacja ma produkować rocznie ponad 7 mln m3 biometanu przekształcanego w paliwo bioLNG. Uruchomienie inwestycji o szacowanej wartości 180 mln zł planowane jest w drugiej połowie 2024 roku. Ponadto ORLEN kupił trzy działające już biogazownie, które mają zostać przekształcone w biometanowe. Znajdują się w Konopnicy (woj. łódzkie), Wojnie-Wawrzyńcu (woj. podlaskie) oraz w Buczku (woj. kujawsko-pomorskie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Biogazownie: Inwestycje w zrównoważone źródła energii - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki