Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biel. Małkińska Grupa Motocyklowa „Stajnia” zaopiekowała się miejscem pamięci narodowej w Bieli. 26.06.2021. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Członkowie Grupy Motocyklowej „Stajnia” podkreślają, że jednym z ważniejszych elementów ich działalności jest kultywowanie tradycji patriotycznych i odwiedzanie miejsc pamięci narodowej.

Ostatnio Grupa Motocyklowa „Stajnia” zrewitalizowała otoczenie pamiątkowego głazu we wsi Biel.

22 października 1972 r. przy szosie na skraju lasu po prawej stronie drogi nr 627 Ostrów Mazowiecka – Małkinia Górna odsłonięto głaz pamiątkowy z napisem „Miejsce uświęcenia krwią Polaków zamordowanych przez oprawców hitlerowskich w latach 1939-1944”. Zwięzły napis nie zawiera szczegółów wydarzeń, które w czasie drugiej wojny światowej rozegrały się w odległych o kilometr Sagajach-Gajówce stanowiących obecnie część wsi Biel.

W czasie hitlerowskiej okupacji w pobliżu wsi Biel znajdowała się granica między okręgiem Białystok i Generalna Gubernią. W położonej na zachód od Bieli Puszczy Białej szukali schronienia uciekinierzy z kolejowych transportów jeńców radzieckich i z transportów do obozu zagłady w Treblince oraz Żydzi, którym udało się zbiec z Treblinki w czasie powstania 2 sierpnia 1943 r.

Las pod Sagajami stał się miejscem masowych egzekucji – tu tracili życie więźniowie aresztu w Małkini, „Czerwoniaka” i „Browaru” - ostrowskich katowni gestapo, Polacy próbujący przekroczyć granice, Rosjanie zbiegli z obozów pracy w Komorowie i Grądach oraz schwytani w obławach Żydzi. Historycy szacują, że w lesie pod Sagajami w latach 1939-1944 stracono ponad 700 osób. W roku 1944 ich ciała zostały ekshumowane i wywiezione w nieznanym kierunku (prawdopodobnie do krematorium w Treblince).

Dzięki członkom GM „Stajnia” niemal pół wieku po odsłonięciu pamiątkowy głaz na granicy gmin Ostrów Maz. i Małkinia Górna zyskał nowe, estetyczne otoczenie. Przy tworzeniu projektu rewitalizacji i pracach porządkowych motocyklistów wsparli: Marek Bączek i Agnieszka Napiórkowska z Nadleśnictwa Ostrów Maz., Mirosław Dylewski z firmy ARIUH, Małgorzata Oblińska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli oraz Marian Tarnowski – sołtys sołectwa Biel.

W ramach prac rewitalizacyjnych wyczyszczono bryłę kamienia i płyty, usunięto zniszczone ogrodzenie, wykonano renowację zniszczonej podmurówki, utwardzono teren w bezpośrednim sąsiedztwie kamienia, utworzono miejsce na kwiaty i znicze, zamontowano ławkę i maszt z flagą. Ostatnim elementem rewitalizacji będzie posadzenie od strony lasu kilku klonów domykających kompozycję jako tło dla pomnika i flagi.

W ramach porozumienia z Nadleśnictwem Grupa Motocyklowa „Stajnia” zobowiązała się do wykonywania prac porządkowych przy kamieniu (koszenia traw i sprzątania śmieci) oraz wykonywania drobnych napraw.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki