Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Ostrowi Mazowieckiej. Zabytkowa i nowoczesna - taka będzie po remoncie. Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Fot. Milena Jaroszewska
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi przeżywa drugą młodość - po niemal 40 latach zabytkowy budynek doczekał się generalnego remontu. Za kilka miesięcy prace powinny dobiec końca. Nowa biblioteka będzie nowoczesna, funkcjonalna, a oferta jeszcze bogatsza. O zmianach i planach opowiedziała nam dyrektor MBP, Jolanta Andruszkiewicz.

Ostatni kompleksowy remont biblioteki odbył się w 1984 roku - prawie 40 lat temu. Budynek jest zabytkowy i wszelkie działania muszą zostać zaakceptowane przez konserwatora zabytków. W trakcie remontu udało się nam wygospodarować nową przestrzeń, biblioteka będzie bardziej funkcjonalna. Została też zainstalowana winda - bardzo dobrze wkomponowała się w zabytkowy budynek.

- opowiada dyrektor biblioteki, Jolanta Andruszkiewicz.

2 mln zł z ministerstwa

W 2019 roku złożony został wniosek do Instytutu Książki, który jest operatorem projektu „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach programu MBP w Ostrowi otrzymała 2 mln zł dofinansowania na remont budynku.

Zadanie miało być wykonane do końca 2020 roku, ale ze względu na COVID-19, terminy zakończenia prac się przesunęły. Podpisaliśmy aneks do umowy z wykonawcą, zgodnie z którym do końca maja prace budowlane powinny zostać zakończone.

- informuje dyrektor biblioteki.

Po zakończeniu prac będzie trzeba zaaranżować wnętrze biblioteki i "przeprowadzić się" z powrotem do zabytkowego budynku. Przeprowadzka może potrwać kilka tygodni, ponieważ księgozbiór biblioteki to 100 000 woluminów.

Oddział dla dzieci w nowym miejscu

Ok. 60-70 % księgozbioru czeka w magazynie, reszta jest dostępna dla czytelników, jak np. nowości wydawnicze. Na czas remontu biblioteka przeniosła się do budynku starej elektrowni, po drugiej stronie ulicy. Ciekawostką jest to, że wypożyczalnia dla dzieci nie wróci do starej biblioteki - zostanie w elektrowni, gdzie jest dużo miejsca i możliwości do organizowania różnego rodzaju spotkań i wydarzeń dla najmłodszych.

Stanowiska do odsłuchu e-booków i tradycyjna czytelnia

W zabytkowym budynku biblioteki będzie wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych oraz stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Nowością będą stanowiska do odsłuchu e-booków. Ponadto, chcielibyśmy umożliwić czytelnikom korzystanie ze zbiorów cyfrowych dużych bibliotek i wypożyczalni tj. Academica, czy Polona.

- opowiada Jolanta Andruszkiewicz.

Budynek ostrowskiej biblioteki nie należy do dużych, jest dość przytulny, należało więc do granic możliwości wykorzystać dostępną przestrzeń. Dlatego np. książki będą znajdowały się na półkach umieszczonych aż do sufitu. Aby się do nich dostać pracownicy biblioteki będą musieli skorzystać z drabin. Sala na piętrze będzie większa, pozwoli to na organizację w komfortowych warunkach różnego rodzaju spotkań np. autorskich.

Nowoczesna, ale z klimatem

Chcemy połączyć to, co w "starej bibliotece" znali i kochali czytelnicy z nowoczesnością i praktycznością.

- mówi Jolanta Andruszkiewicz.

Pewne zabytkowe elementy, tak jak schody zostaną. W dwóch miejscach będzie też widoczny ceglany mur. Otwarcie nowej-starej biblioteki odbędzie się najprawdopodobniej jesienią. Duże zmiany przejdzie też strona internetowa. W planach jest udostępnienie czytelnikom katalogu w wersji elektronicznej, z którego mogliby korzystać wchodząc do budynku biblioteki, ale również katalogu online dostępnego przez internet. W przyszłości będzie także możliwość rezerwacji książek. Ponadto, od otwarcia biblioteki dla czytelników będzie dostępna wrzutnia książek usytuowana przed wejściem do budynku. Dzięki niej książki będzie można oddać o dowolnej porze, nawet gdy biblioteka będzie zamknięta.

Szkolenia, projekty i publikacje

Remont to nie jedyne wydarzenie, którym żyje biblioteka. W tym roku zostaną zorganizowane zajęcia dla najmłodszych pt. "Photon na start", czyli wstęp do robotyki. Ponadto, w trakcie realizacji jest projekt dziennikarski dla młodzieży. Pracownicy biblioteki stale doszkalają się, aby sprostać oczekiwaniom młodych czytelników. Warto podkreślić, że MBP przeznacza duże środki na zbiory naukowe, z których korzystają studenci. Pod tym względem ostrowska placówka jest bardzo dobrze wyposażona, można tu znaleźć książki, których nie ma w innych bibliotekach (kto studiował, ten potwierdzi).

Ostatnim przedsięwzięciem biblioteki jest wydanie książki prof. Adama Dobrońskiego pt. "Ziemia ostrowska do 1914 roku" dotycząca historii Ostrowi oraz całego powiatu ostrowskiego. Książka pojawi się w maju lub czerwcu i będzie ją można zamówić za pośrednictwem ostrowskiej biblioteki. W planach jest też kolejna publikacja profesora Dobrońskiego - o ziemi ostrowskiej w okresie międzywojennym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki