MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka pod chmurką w Ostrowi Mazowieckiej w ramach budżetu obywatelskiego

Aldona Rusinek
Biblioteka pod chmurką to projekt w ramach budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców miasta jest pięć szaf bibliotecznych. Każda zainteresowana osoba będzie miała możliwość wypożyczać wybrane książki oraz współtworzyć zasoby „Biblioteki pod chmurką”.

Budżet obywatelski nie wszędzie

W powiecie ostrowskim budżety obywatelskie funkcjonują tylko w Ostrowi Mazowieckiej i gminie Małkinia Górna. Jest niemal pewne, że w pozostałych gminach nie wprowadzą go w najbliższym czasie

Budżet obywatelski jest ważnym, choć wciąż mało popularnym sposobem na inne podzielenie pewnej części budżetu gmin (miast).

To forma konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części wydatków z budżetu na wskazane przez mieszkańców propozycje projektów, mieszczących się w kompetencjach gminy, z wyłączeniem budowy i remontów dróg, ulic, chodników i ścieżek rowerowych.

Propozycje projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację, poddaje się pod głosowanie. Za wybrane do realizacji uznaje się projekty, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na ich wykonanie.

Budżet obywatelski w Ostrowi i Małkini

W powiecie ostrowskim budżet obywatelskim funkcjonuje od kilku lat w Ostrowi Mazowieckiej (przeznacza się nań 200 tys. zł rocznie) oraz w gminie Małkinia Górna (150 tys. zł).

W Ostrowi rozstrzygnięto już trzy edycje, do tej pory zrealizowano dwa place zabaw, które mieszkańcy wybrali w pierwszej i drugiej edycji.
W Małkini odbyły się dwie edycje budżetu, ale rozpoczęto dopiero przygotowania do realizacji zadania, które wygrało w pierwszej edycji (zagospodarowanie terenu po targowisku). Finalizuje się jednak drugą edycję, czyli zakup łodzi ratunkowej dla OSP Małkinia Górna.

Biblioteka pod chmurką

Uroczyste otwarcie projektu budżetu obywatelskiego pn. „Biblioteka pod Chmurką” było 13 kwietnia, na placu przed Starą Elektrownią, ul. 11 Listopada 7. W ramach projektu, do dyspozycji mieszkańców miasta oddano pięć szaf bibliotecznych. Każda zainteresowana osoba będzie miała możliwość wypożyczać wybrane książki oraz współtworzyć zasoby „Biblioteki pod Chmurką”.

Pięć szaf z książkami otwarto w plenerach miasta

- Mamy za sobą dwie edycje budżetu obywatelskiego z 2018 roku - dwa place zabaw na osiedlach przy ul. Szkolnej i ul. Widnichowskiej. Budżet obywatelski jest bardzo ważną częścią budżetu miasta, bo o jego realizacji bezpośrednio decydują sami ostrowianie. Kolejnym takim dobrym wyborem mieszkańców jest „Biblioteka pod chmurką”, którą dzisiaj wspólnie otwieramy. Autorką projektu jest Agnieszka Kaczmarek, został wybrany dzięki głosom mieszkańców, także tutaj zgromadzonych i zrealizowany dzięki zespołowi z UM, na czele z Renatą Stepnowską i Patrycją Kowalską – mówił zastępca burmistrza Daniel Choinka, zapraszając do aktywnego uczestnictwa w projektach obywatelskich i korzystania z „Biblioteki pod chmurką”.

Projekt tej biblioteki zrodził się z mojej zawodowej pasji i miłości do książek

– mówiła Agnieszka Kaczmarek. - Zapragnęłam z nimi wychodzić do mieszkańców miasta. Z pomocą przyszli sami mieszkańcy, którzy przynosili książki do miejskiej biblioteki, a potem poparli nasz projekt w budżecie obywatelskim. Dzięki temu uwalniamy książki. Wymieniamy je między sobą.

Biblioteka pod chmurką

...to pięć szafek z książkami, rozmieszczanych w różnych miejscach miasta. Można oddawać tu książki z domowych biblioteczek, brać sobie książki z półek do przeczytania na ławeczce obok czy w domu.

Agnieszka Kaczmarek dziękowała tym, którzy pomogli w realizacji projektu: burmistrzowi Jerzemu Bauerowi, Jolancie Andruszkiewicz – dyrektorce biblioteki, Dorocie Subdzie - przewodniczącej rady powiatu, Pawłowi Pecurze – rdanemu RM, Ewie Zawadziej za wykonanie napisów na szafach, Annie Podedwornej za szkice szaf, a Adamowi Polakowskiemu za szafy, Tomkowi Pudełko za pomoc w powstawaniu projektu, Krzysztofowi Liberadzkiemu, Ryszardowi Ejchelkrautowi.

O plenerowe czytelnie będzie dbała miejska biblioteka publiczna.

Będziemy dbać o to, by szafy nie były puste i były czyste

.
Szaf jest pięć: przy pomniku ks. Anna Mazowieckiej, w Ogródku Jordanowskim, przy MDK oraz na placu zabaw Topolowy Zakątek oraz przy Starej Elektrowni – informowała dyrektorka biblioteki, zachęcając mieszkańców miasta do korzystania z nowych czytelni.

Obecni na spotkaniu mieszkańcy wypełnili pierwszą „Bibliotekę pod chmurką książkami. A potem odbyło się czytanie prozy Marii Dąbrowskiej. Fragmenty „Nocy i dni” oraz innych utworów czytali laureaci Konkursu „Czytanie jest modne”: Urszula Jagielska z SP nr 2, Kamil Jemielita z LO, Anna Lendzioszek z ŚDS, Kornelia Najgrodzka-Zecer, Elżbieta Zapisek.

Kreatywność bez granic! Budżet obywatelski - TOP 10 najciek...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki