Bezpłatne badanie w kierunku WZW C tylko do końca roku. Gdzie zrobić test anty-HCV? Wynik wskaże, czy grozi ci wirusowe zapalenie wątroby

Monika Góralska
Monika Góralska
Wirus HCV rozwija się w organizmie bezobjawowo, a zarazić się nim można praktycznie wszędzie. Prowadzi on do wirusowego zapalenia wątroby, a w konsekwencji do jej marskości, a także przyczynia się do rozwoju raka. Nie istnieje szczepionka na HCV. W leczeniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa najbardziej pomocne jest wczesne wykrycie zakażenia.
Wirus HCV rozwija się w organizmie bezobjawowo, a zarazić się nim można praktycznie wszędzie. Prowadzi on do wirusowego zapalenia wątroby, a w konsekwencji do jej marskości, a także przyczynia się do rozwoju raka. Nie istnieje szczepionka na HCV. W leczeniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa najbardziej pomocne jest wczesne wykrycie zakażenia. Shidlovski/GettyImages
Udostępnij:
Aż 86 proc. osób nie wie o obecności w swoim organizmie wirusa HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Infekcja rozwija się niepostrzeżenie i prowadzi z czasem do marskości wątroby i rozwoju raka. Można się nim łatwo zarazić np. u kosmetyczki, w studiu tatuażu, a nawet u dentysty. Tylko wczesne wykrycie zakażenia daje szanse na wyleczenie WZW C i uniknięcie groźnych powikłań choroby. Nie czekaj więc, tylko zbadaj się już dziś! W całej Polsce do końca roku trwa akcja bezpłatnych badań w kierunku HCV.

Dla kogo przeznaczone jest badanie anty-HCV?

Badanie powinien wykonać każdy przynajmniej raz w życiu, ponieważ wszyscy w równym stopniu jesteśmy narażeni na zakażenie wirusem HCV. Zarazić się możemy u dentysty, kosmetyczki czy fryzjera. Wystarczy niewielkie przerwanie ciągłości skóry, czyli zwykłe skaleczenie narzędziem dentystycznym, nożyczkami czy pilniczkiem do paznokci.

W Polsce w grupie ryzyka zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby znajdują się kobiet pomiędzy 45 a 80 r. ż. i mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. Są to więc bardzo rozległe przedziały wiekowe, w których mieści się większość z nas. Dodatkowo narażone na zakażenie HCV są osoby z podwyższoną aktywnością ALT, która wskazuje na uszkodzenie wątroby, a także pacjenci hospitalizowani co najmniej 3 razy w ciągu życia oraz którzy mieli wykonywaną gastroskopię lub kolonoskopię, dzieci matek zakażonych HCV, osoby po przetoczeniach krwi odbywających się przed rokiem 1992, osoby mające wielu partnerów seksualnych w krótkim czasie oraz osoby zażywające narkotyki, nawet jednorazowo.

zobacz także:

Jak wykryć HCV i leczyć WZW C?

W Polsce aż 150 tys. osób zakażonych jest wirusem HCV, wśród których 86 proc. nie wie o jego obecności w organizmie. Każdego roku w naszym kraju z powodu raka wątroby umiera ok. 2 tys. osób, a większość z nich zakażona jest wirusem HCV.

W ubiegłym roku w Polsce z powodu pandemii przeprowadzono dużo mniej badań diagnostycznych, co spowodowało, że wykryto zaledwie 942 przypadki osób z WZW C, podczas gdy rok wcześniej było ich aż 3327.

Najważniejsze jest jak najszybsze wykrycie zakażenia, które możliwe jest dzięki diagnostyce i pozwala na całkowite wyleczenie. Choroba może bowiem ukrywać się nierozpoznana nawet 20-30 lat i dawać niespecyficzne objawy takie jak osłabienie, bóle mięśni i stawów, problemy skórne i żołądkowe. Przewlekłe stany zapalne mogą doprowadzić do rozwoju raka lub marskości wątroby. Dostępna w Polsce w ramach refundacji NFZ terapia bezinterferonowa trwa 8-12 tygodni i daje szanse na całkowite wyleczenie choroby.

Chora wątroba często przez długi czas nie daje o sobie znać, dlatego że jest ona pozbawiona receptorów czuciowych, więc nie boli. Dyskomfort, ból lub bardziej specyficzne objawy ze strony wątroby czy układu pokarmowego pojawiają się dopiero wtedy, gdy chory narząd staje się powiększony i uciska na sąsiadujące tkanki. W takim przypadku choroba jest już zwykle zaawansowana i nie jest łatwo ją wyleczyć. Jednak dużo wcześniej choroby wątroby mogą być widoczne na skórze w postaci plam, grudek czy przebarwień. Sprawdź, jak je rozpoznać.

Choroby wątroby widoczne na skórze? Te objawy mówią wiele. J...

Bezpłatne badanie anty-HCV

Aby skutecznie leczyć zakażenie wirusem HCV w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć czy jest się nim zakażonym. W tym celu wystarczy zrobić badanie na obecność wirusa we krwi. Bezpłatne badania realizowane są w ponad 400 laboratoriach firmy Alab w całej Polsce. Do wykonania go nie trzeba być na czczo, nie jest też wymagane skierowanie od lekarza. Można je wykonać również przy okazji innych badań z tej samej próbki krwi.

W przypadku pozytywnego wyniku przeprowadzana jest dalsza diagnostyka, również bezpłatnie. Sprawdzane jest czy zakażenie jest nadal aktywne. Pacjenci z pozytywnym wynikiem badania na wirusowe zapalenie wątroby mogą uzyskać dalsze informacje na temat leczenia pisząc na adres: hcv@alab.com.pl oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 521 od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00.

Badanie można wykonać do 31 grudnia 2021 bezpłatnie we wszystkich placówkach Alab na terenie całej Polski. Lista placówek znajduje się na stronie Alab Laboratoria. Partnerem akcji jest AbbVie Polska.

Darmowe badania anty-HCV i anty-HBV w placówkach POZ

W akcję uświadamiania Polaków na temat zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem HCV, a także HBV włączył się również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Wirus HBV wywołuje ostre lub przewlekłe zapalenie wątroby typu B mogące prowadzić do marskości lub rozwoju raka tego narządu. Przenosi się on przez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi osoby zakażonej i może doprowadzić do rozwoju ostrego zapalenia wątroby.

NIZP w ramach kampanii "Listy od W." prowadzi program darmowych badań realizowany w wybranych placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w 6 województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Lista placówek POZ realizujących bezpłatne badania znajduje się tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpłatne badanie w kierunku WZW C tylko do końca roku. Gdzie zrobić test anty-HCV? Wynik wskaże, czy grozi ci wirusowe zapalenie wątroby - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie