Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne parkingi na Orlika

(as)
W Przasnyszu najczęściej giną lub są okradane "maluchy", duże fiaty i polonezy. Wyposażone w niewiele zabezpieczeń, są łatwym łupem dla złodziei.

Na osiedlu Orlika nie mieszkają bogacze. Nawet niewielkie kradzieże są dla nich bardzo dotkliwe.
Złodziej włamując się do samochodu potrafi zbić szybę, uszkodzić czy wyrwać zamek. Naprawa tych uszkodzeń bywa droższa niż rzecz, którą złodziej zabierze z samochodu.
- Najczęściej giną radioodtwarzacze, głośniki, koła zapasowe, gaśnice, akumulatory, ale także okulary przeciwsłoneczne lub czapki. Do "akcji" złodzieja prowokują słabe zabezpieczenia samochodu i pozostawione w autach torby - mówi Ewa Nowak, komisarz z sekcji prewencji KPP w Przasnyszu.
- Zdarzają się też zaplanowane kradzieże na zamówienie - przyznaje Tomasz Łysiak, rzecznik prasowy KPP w Przasnyszu. - Ale to rzadkie przypadki w Przasnyszu. Złodzieje zamiast męczyć się z zabezpieczeniami i alarmami, wybierają starsze, niezabezpieczone samochody.

Okazja czyni złodzieja

Przasnyscy policjanci postanowili pomóc mieszkańcom osiedla Orlika. Program "bezpieczny parking" ma doprowadzić do znacznego zmniejszenia liczby okradanych i kradzionych samochodów. Program nie będzie polegał tylko na rozdawaniu ulotek, rozlepianiu plakatów i informacjach w telewizji kablowej. Na osiedlu Orlika pojawią się dodatkowe patrole piesze, zadaniem policjantów będzie m.in. kontrola parkingów.
- Chcemy by ludzie stali się bardziej czujni, by interesowali się zamieszaniem nie tylko przy ich samochodach, by reagowali i dzielili się swoimi podejrzeniami z policją - wyjaśnia Ewa Nowak. A Łysiak podkreśla, że jeśli mieszkańcy nie włączą się do policyjnej akcji, to nic z niej wyjdzie.
Kradzieżom sprzyja nadarzająca się okazja, ale i bezmyślność właścicieli.
- Zdarza się, że ludzie zostawiają w autach dokumenty, a nawet kluczyki. Niektórym osobom wydaje się, że jak na moment wyskoczą do kiosku, to nic się nie stanie. Z naszych obserwacji wynika, że to duża lekkomyślność, bo złodziej wykorzysta każdą okazję - twierdzi Łysiak.

Wskazówki dla właścicieli aut:

- wyposaż swój samochód w urządzenia zabezpieczające: elektroniczne systemy ochronne mające atest Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, blokady mechaniczne i blokady skrzyni biegów i kierownicy, immobilizer, ukryte wyłączniki zapłonu, itp.
- stosuj równoległe systemy zabezpieczające (widoczne i ukryte)
- współdziałaj z sąsiadami, zaufany sąsiad, który zwróci uwagę na nietypowe hałasy i zachowania, jest równie ważny jak zamontowane blokady
- nie zostawiaj w samochodzie żadnych toreb, a w szczególności dokumentów
- zawsze, gdy opuszczasz samochód zamykaj okna, drzwi na klucz i włączaj blokadę lub alarm
- kupuj tylko takie radia i odtwarzacze, które można zabierać ze sobą
- nigdy nie zostawiaj kluczyka w stacyjce, zawsze zamykaj drzwi na klucz i zabieraj go ze sobą
- starannie wybieraj miejsce do parkowania, jeśli planujesz dłuższy postój zastanów się, jak będzie wyglądała okolica po zmierzchu
- ubezpiecz swój pojazd w zakresie AC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki