Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomny leżał trzy dni pod mostem. Odmroził nogi, grozi mu ich amputacja

Robert Majkowski
sxc.hu
Bezdomny przez trzy dni leżał w okolicach starego mostu. Był przykryty tylko kołdrą, odmroził nogi. Zauważyli go rybacy.

W środę 9 grudnia do Straży Miejskiej w Ostrołęce zadzwonili zaniepokojeni wędkarze, którzy zgłosili, że nad wodą, w okolicach starego mostu, leży człowiek.

Strażnicy przyjechali na miejsce, udzielili mu pierwszej pomocy i wezwali karetkę pogotowia. Z wstępnego rozpoznania lekarskiego wynikało, że mężczyzna ma odmrożone nogi i grozi mu ich amputacja.

Mężczyzna był bezdomny. Pod mostem leżał trzy dni, przykryty tylko kołdrą.

– Straż Miejska niemal codziennie przyjmuje podobne zgłoszenia – powiedział nam komendant ostrołęckich strażników Piotr Liżewski. – Choćby dziś: na ławeczce w parku miejskim spał bezdomny. Niestety odmówił pomocy. Problem nie dotyczy jednak tylko bezdomnych, a także osób z zameldowaniem, najczęściej będących pod wpływem alkoholu. Przy obecnej pogodzie pozostawanie przez długi czas na dworze jest dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Policja apeluje:

Jednym z najbardziej szkodliwych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Wypicie napoju wysokoprocentowego rozgrzewa jedynie na chwilę - w rzeczywistości organizm zacznie wychładzać się jeszcze szybciej. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść.
Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok takich osób podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. Obowiązuje zasada, że do schroniska są przyjmowani wyłącznie trzeźwi mężczyźni. Bywa jednak, że powstrzymanie się od spożywania alkoholu stanowi dla bezdomnych problem i wielu z nich decyduje się na tułaczkę.
Nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy - jeden telefon może uratować czyjeś życie.
Policjanci każdego roku w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.
Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.
Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki