Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy wspólnie się modlić

RozmawiaŁ MieczysŁaw Bubrzycki
Ks. Sławomir Banach, organizator i koordynator kongresu
Ks. Sławomir Banach, organizator i koordynator kongresu M. Bubrzycki
Rozmowa z ks. Sławomirem Banachem, wikariuszem parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej.

-> Ten rok jest w Kościele obchodzony jako Rok Eucharystii. Dlaczego?
- To Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił rok 2005 Rokiem Eucharystii. Z bólem przyjąłem wiadomość o śmierci Jana Pawła II. Nie będzie On już uczestniczył we wszystkich wydarzeniach, które powstawały z Jego inspiracji. Myślę jednak, iż odejście Ojca Świętego jeszcze bardziej wyzwoli energię, entuzjazm i wiele inicjatyw związanych z Rokiem Eucharystii.

-> W najbliższy weekend w Ostrowi odbędzie się Kongres Eucharystyczny, który - jak się domyślam - ma związek z obchodami Roku Eucharystii.
- Tak. W dniach 16-17 kwietnia w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się pierwszy w diecezji łomżyńskiej i jeden z pierwszych w Polsce kongresów eucharystycznych. Jest to nasza żywa odpowiedź na prośbę Jana Pawła II, a - być może również - wypełnienie jednego z wielu przesłań Jego testamentu.

-> Jak długo trwają przygotowania do Kongresu?
- Rozpoczęły się w połowie stycznia. Po akceptacji przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka odbyło się spotkanie w ratuszu miejskim z udziałem władz samorządowych oraz dziekanów dwóch dekanatów. Nakreślono tam ogólne założenia organizacyjne i powierzono mi funkcję organizatora i koordynatora. Powołany został komitet organizacyjny, z którym na bieżąco konsultuję większość swoich poczynań. Powstał szczegółowy program Kongresu, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wspólnoty Kościoła. To będzie wspólna modlitwa - jakże potrzebna i łącząca nas wszystkich. Ponadto w trakcie Mszy świętej, koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Stanisława Stefanka, będziemy modlić się w wielu intencjach. Przede wszystkimi podziękujemy Bogu za niezwykły pontyfikat Jana Pawła II, a jednocześnie będziemy prosić Boga, aby rozpoczynające się następnego dnia konklawe dokonało wyboru następcy, który będzie równie aktywnie, jak Jan Paweł II, dążył do dialogu pomiędzy ludźmi różnych wyznań, kultur i religii, jednoczył młodzież, wspierał ludzi chorych, cierpiących, ubogich.

-> Co przede wszystkim powinno trafić do ludzi w Roku Eucharystii?
- Ojciec Święty swoje główne myśli na ten rok zawarł w Liście Apostolskim o Eucharystii "Mane Nobiscum Domine" (,,Zostań z nami Panie"). List ten będzie rozprowadzany w pierwszym dniu Kongresu wśród uczestników sympozjum w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Zawartych jest tam wiele cennych wskazówek na Rok Eucharystii dla każdego chrześcijanina. Każde zdanie niesie w sobie przede wszystkim pierwiastek duchowy. Stosując zawarte tam treści wypełniamy wolę Boga daną nam przez osobę Jana Pawła II. Ponadto Kongres Eucharystyczny jest jedną z form ewangelizacyjnych i ma nam przypomnieć, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Kongres ma również umocnić więzi w każdej rodzinie, tak bardzo obecnie zagrożonej moralnie, materialnie i duchowo. W szerszym wymiarze oczekuję też wzmocnienia tożsamości społeczności lokalnej tak, abyśmy w przyszłości - jeśli tylko Bóg pozwoli - mogli realizować wspólnie wiele celów społecznych na bazie wspólnoty ducha. To zawsze akcentował Jan Paweł II, poczynając od swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, kiedy powiedział "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!". To przesłanie spełnia się na naszych oczach praktycznie w odniesieniu do całej Europy i innych kontynentów.

-> Jakie mogą być owoce Kongresu?
- Kongres ten - w co głęboko wierzę - przyniesie wiele owoców duchowych. Modli się o to już od lutego wiele osób, w tym siostry Albertynki w Krakowie, siostry Benedyktynki w Łomży, a ponadto wielu chorych, których odwiedzałem w czasie Wielkiego Postu, ofiarowuje swoje cierpienia w intencji Kongresu. Każdego dnia w ostrowskich kościołach wierni modlą się podczas adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Wiele wskazuje więc na to, że Kongres ten może przejść do historii jako wydarzenie niezwykłe, obfitujące w wiele łask Bożych dla każdego z nas, dla każdej rodziny i każdej wspólnoty. Gorąco i serdecznie zapraszam wszystkich czytelników "Tygodnika Ostrołęckiego" na nasz Kongres Eucharystyczny.

Program Kongresu Eucharystycznego w Ostrowi Mazowieckiej

Sobota, 16 kwietnia
9.00 - Msza św. w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza pod przewodnictwem bp Tadeusza Zawistowskiego,
10.30 - sympozjum na temat Eucharystii (parafia Chrystusa Dobrego Pasterza),
13.30 - występ zespołu ewangelizacyjnego Cantabile z Warszawy,
16.00 - występ zespołu Dzieci z Brodą, gry, zabawy, konkursy (ogródek jordanowski).
Niedziela, 17 kwietnia (stadion miejski)
12.30 - występ zespołu ewangelizacyjnego Pro-Misjo z Torunia,
13.30 - Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp Stanisława Stefanka, procesja eucharystyczna ulicami miasta, koncert Eleni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki