Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy więcej płacić za opakowania? Ministerstwo Środowiska planuje wprowadzić opłaty produktowe!

ak
Henryk Kowalczyk, minister środowiska, w jednym z ostatnich udzielonych wywiadów powiedział, że może zostać wprowadzona opłata produktowa, która spowoduje wzrost cen opakowań. Jakie może mieć skutki?
Henryk Kowalczyk, minister środowiska, w jednym z ostatnich udzielonych wywiadów powiedział, że może zostać wprowadzona opłata produktowa, która spowoduje wzrost cen opakowań. Jakie może mieć skutki? fot marek szawdyn/polska press
Według regulacji Unii Europejskiej, do 2020 roku Polska powinna osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu szkła, tworzyw sztucznych, papieru i metali. Tymczasem w 2016 było to 28% i pojawiły się głosy, że naszemu krajowi będzie trudno osiągnąć wyznaczony przez UE cel. Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowymi przepisami, zgodnie z którymi mogą pojawić się nowe opłaty, tzw. produktowe. Czy będziemy więcej płacić na codziennych zakupach?

O pomyśle wprowadzenia nowych opłat dowiedział się portal Prawo.pl, który przeprowadził wywiad z Henrykiem Kowalczykiem. Minister środowiska przyznał w rozmowie, że wdrożone mogą zostać opłaty produktowe:

Pracujemy nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dotyczącą uszczelnienia systemu odbioru odpadów komunalnych oraz rozpoczynamy prace nad transpozycją pakietu nowelizacji 6 dyrektyw odpadowych, w tym wprowadzeniu zmian w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, co obejmuje też system opłat produktowych – mówi w rozmowie z Prawo.pl

Wyższe opłaty produktowe za butelki i inne opakowani – środki na recykling

Opłaty produktowe miałyby powodować, że producent, który wypuszcza na rynek produkt w opakowaniu bądź samo opakowanie, płaciłby za jego zagospodarowanie w przyszłości jako odpadu, którym się stanie. Środki uzyskane dzięki nowej opłacie, mogłyby wspierać recykling. Jako przykład, minister środowiska podał butelkę plastikową – w jej cenie powinna być opłata, z której dofinansowano by recykling. Oczywiście opłata produktowa miałaby dotyczyć wszystkich rodzajów opakowań, m.in. puszek czy kartonów.

Wszystkie plusy polityków. Musisz je zobaczyć!

Wszystkie plusy polityków. ZOBACZ programy rządowe "z plusem...

Opłata produktowa – sposób na zmianę zachowań konsumenckich?

Zdaniem ministra środowiska, wprowadzenie takie opłaty nie powinno być zauważalne i odczuwalne. Jako potwierdzenie, podaje przykład foliowych reklamówek, których cena mocno poszła w górę od początku 2018 roku: w efekcie wielu ludzi zaczęło chodzić na zakupy z ekotorbami wielokrotnego użytku. Wyższa cena reklamówek spowodowała zatem zmianę zachowań konsumenckich i przede wszystkim taki efekt chciałoby uzyskać Ministerstwo Środowiska za pomocą opłaty produktowej. Mogłaby ona też spowodować, że producenci wprowadzą zmiany w produkcji opakowań, które staną się bardziej ekologiczne i oszczędne.

Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Krytyczne głosy w sprawie opłaty produktowej

Plany, którymi podzielił się Henryk Kowalczyk, portal Prawo.pl omówił także z ekspertami, którzy odnieśli się wobec nich raczej krytycznie. Ekspert Pracodawców RP zwrócił uwagę na to, że ewentualne wdrożenie pomysłu w życie będzie kosztowne dla przedsiębiorców i może odbić się na wynikach sprzedaży. Z kolei prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań uważa, że nowe podatki środowiskowe mogą negatywnie wpłynąć na koszty zakupów i w konsekwencji zasobność portfeli Polaków, a także na konkurencyjność gospodarki, natomiast niekoniecznie przełożą się na zwiększenie efektywności systemu.

Prace nad projektem dotyczącym m.in. wprowadzenia opłaty produktowej powinny ruszyć jesienią. Czy opłata wejdzie w życie i czy odczują ją konsumenci? Jak sądzicie?

Źródło: prawo.pl

Ile zarabiają parlamentarzyści?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Będziemy więcej płacić za opakowania? Ministerstwo Środowiska planuje wprowadzić opłaty produktowe! - Gazeta Współczesna

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki