MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnienia – będą mogli m.in. wypisywać recepty [5.06.2020]

js
Będzie rewolucja w aptekach?
Będzie rewolucja w aptekach? 123rf
Szykuje się farmaceutyczna rewolucja? Jak podaje serwis Fakty.tvn24.pl farmaceuci niedługo dostaną nowe uprawnienia. Będą mogli wypisywać recepty i prowadzić leczenie – oczywiście w dość wąskim i do tego w szczegółowo opisanym zakresie. Dzięki nowym uprawnieniom farmaceuci będą w stanie odciążyć lekarzy, których i tak jest w Polsce zdecydowanie za mało.

Nowe uprawnienia farmaceutów. Apteka jak „mała poradnia”?

Aktualnie wizyta w aptece po prostu przypomina tę w sklepie. Pacjent podchodzi do okienka i prosi o podanie konkretnych produktów. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Farmaceuci otrzymają pewne uprawnienia, które pozwolą na udzielanie „małych porad medycznych”. Każdy pacjent będzie mógł przez chwilę porozmawiać z farmaceutą – ten zdecyduje, jakie leki może podać pacjentowi, żeby mu jak najlepiej pomóc.

Takie rozwiązanie ma docelowo zmniejszyć kolejki u lekarza. Z drugiej strony na pewno będzie problematyczne dla pacjentów aptek. Wizyta w aptece znacznie się wydłuży.

O nowym pomyśle rządzących wypowiedziała się dla telewizji TVN Małgorzata Gałązka-Sobotka z Rady Narodowego Funduszu Zdrowia:

Wyszlibyśmy tylko i wyłącznie z prostej usługi dostarczenia farmaceutyku, a weszlibyśmy w poradę farmaceutyczną.

Przypominamy, że aktualnie farmaceuta może doradzać pacjentom w kilku kwestiach, np. zasugerować tańszy odpowiednik leku, który ma taki sam składnik jak droższy produkt lub doradzić, że pewnych leków nie należy ze sobą łączyć. Może też wystawiać tzw. recepty farmaceutyczne (w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta).

Kiedy zmiany wejdą w życie? Nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty debatuje Sejm

Sejm pracuje już nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty – to właśnie w tej ustawie ma się znaleźć zapis o wprowadzeniu opieki farmaceutycznej nad pacjentem.

Jakie uprawnienia otrzymałby farmaceuta?

  • Dzięki uruchomionemu systemowi komputerowemu farmaceuta miałby wgląd w historię choroby pacjenta.
  • Co istotne, pacjent może się nie zgodzić na to, żeby w aptece omawiana była jego choroba.
  • Po dobrowolnej konsultacji z pacjentem, farmaceuta mógłby zaproponować zmianę leku lub nawet jego wycofanie.

Prof. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Medycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w wypowiedzi dla TVN podkreślił, że farmaceuci będą mogli zatrzymać falę przyjmowania zbyt dużej liczby leków:

Osoby starsze uwielbiają kupować suplementy diety. Jesteśmy jednym z gigantów światowych, jeśli chodzi o ilość zażywanych parafarmaceutyków i suplementów diety. Jak to wszystko dodamy, to mamy polipragmazję, która szkodzi zdrowiu człowieka.

Źródło: TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnienia – będą mogli m.in. wypisywać recepty [5.06.2020] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki