Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie łatwiej kupić ziemię rolną

Barbara Kociakowska [email protected]
sxc
Agencja Nieruchomości Rolnych będzie w tym roku sprzedawać tzw. grunty z odzysku. Niestety, będą one dostępne tylko w określonych powiatach.

Dodatkowe grunty pochodzą od dzierżawców, którzy dzierżawili od ANR więcej niż 428,5714 hektarów. Ziemia ta została przekazana do dyspozycji agencji jesienią minionego roku. W woj. podlaskim grunty te pochodzą od trzech dzierżawców, łącznie jest to 513 ha. Ziemia znajduje się na terenie trzech powiatów: białostockiego (179 ha), hajnowskiego (67 ha) i sokólskiego (267 ha).

Około 1,2 tys. hektarów na sprzedaż
W tym roku suwalska filia Agencji Nieruchomości Rolnych zamierza sprzedać na terenie woj. podlaskiego około 2.100 hektarów ziemi – z tego w ramach przysługującego dzierżawcom pierwszeństwa (czyli w trybie bezprzetargowym) ok. 1200 ha, a w ramach przetargów ograniczonych ok. 900 ha (w tym większą część stanowią grunty zwrócone przez dzierżawców).
– Wszystkie wyłączone od dzierżawców nieruchomości sprzedawane będą w trybie przetargów ograniczonych rolnikom zamierzającym powiększyć posiadane gospodarstwo rolne – mówi Bogusław Kretowicz, kierownik sekcji gospodarowania zasobem suwalskiej filii ANR.
Jak dodaje, dotychczas rozstrzygnięto już pięć przetargów  (łączna powierzchnia sprzedanych gruntów to 37,5 ha). Pozostałe grunty będą systematycznie przygotowywane do sprzedaży m.in. poprzez podziały geodezyjne większych działek w taki sposób, by ich powierzchnia była zbliżona do średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w woj. podlaskim, która wynosi 12,2 ha. Agencja planuje przeprowadzić przetarg na wyłączone z dzierżawy grunty jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

Warto być na bieżąco
Co zrobić, by nie przegapić przetargu? Agencja Nieruchomości Rolnych publikuje wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży na 35 dni przed ogłoszeniem przetargów. Wykazy tych nieruchomości, a następnie ogłoszenia o przetargach, ogłaszane są w biurach powiatowych Podlaskiej Izby Rolniczej, urzędach gmin oraz sołectwach właściwych ze względu na położenie sprzedawanej nieruchomości. Ponadto informacje o nieruchomościach przeznaczonych do sprzedaży oraz organizowanych przetargach publikowane są na stronie internetowej agencji www.anr.gov.pl W ogłoszeniach o przetargach zawarte są wszelkie szczegółowe informacje dla zainteresowanych kupnem ziemi, m.in. to, jakie należy spełnić warunki, aby zostać zakwalifikowanym do przetargu ograniczonego.

Rozłożą na niskooprocentowane raty
Ci rolnicy, którzy zostaną ustaleni kandydatami na nabywców  (czyli wygrają przetarg, a nie podpiszą jeszcze aktu notarialnego) mogą ubiegać się o rozłożenie ceny sprzedaży na raty w taki sposób, aby pierwsza rata przed podpisaniem aktu notarialnego nie była niższa niż 10 proc. ceny. Pozostałą należność agencja może rozłożyć na raty, które mogą być spłacane przez 14 lat. Oprocentowanie wynosi tylko 2 proc. w skali roku.
– Te preferencyjne warunki będą obowiązywać tylko do końca tego roku – zapowiada Bogusław Kretowicz. – Zapewne właśnie dlatego w tym roku widoczny jest wzrost zainteresowania zakupem ziemi przez rolników.

W minionym roku suwalska filię ANR sprzedała 2.703 ha gruntów rolnych. Był to jeden z najlepszych wyników od początku funkcjonowania oddziału. Średnia cena gruntów rolnych sprzedanych przez agencję wyniosła 13.635 zł i była wyższa niż przed rokiem o około 10,5 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Będzie łatwiej kupić ziemię rolną - Kurier Poranny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki