Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie hala jak ta lala

Jarosław Sender
Janusz Kotowski największym w historii miasta budowniczym obiektów sportowych?

Miasto ogłasza przetarg na przygotowanie dokumentacji na budowę hali sportowej przy stadionie. Jak wszystko dobrze pójdzie, jesienią 2014 roku będziemy mieć w Ostrołęce halę sportową z prawdziwego zdarzenia. A prezydent Janusz Kotowski będzie mógł się spokojnie nazywać "największym w historii Ostrołęki budowniczym obiektów sportowych". W pierwszej kadencji aquapark, w drugiej - hala sportowa.
- Właśnie ogłoszony przez nas przetarg zakłada, że w maju powinniśmy otrzymać wstępną koncepcję hali, a w końcówce roku gotowy projekt wykonawczy - mówi wiceprezydent Paweł Stańczyk. - Na przełomie tego i przyszłego roku moglibyśmy ogłosić przetarg na budowę hali i ruszyć z pracami wiosną 2013 roku. Myślę, że półtoraletni cykl budowy jest realny. Tak więc jesień 2014 to realny, choć optymistyczny, termin oddania hali do użytku - ocenia.

Przypomnijmy, że miasto już wcześniej zamówiło "koncepcję zagospodarowania terenu MOSiR", zgodnie z którą hala powstanie - patrząc od strony Witosa - z lewej strony stadionu. Tam gdzie dziś znajdują się korty i skatepark. Miasto przeprowadziło też konsultacje ze środowiskami klubów sportowych. Na tej podstawie zapisano w specyfikacji zamówienia na dokumentację, jak ma wyglądać przyszła hala. A ściślej - dwie hale, ponieważ za głównym budynkiem (hala sportowa) ma się znaleźć także hala do tenisa i lekkiej atletyki. Będzie to lżejsza konstrukcja, z niewielkimi trybunami i mniejszym zapleczem.
A oto czego miasto żąda od przyszłego projektanta obiektu. Główna jego część (hala sportowo-widowiskowa), o proponowanych wymiarach ok. 110 na 65 metrów ma składać się z trzech segmentów. Pierwszy to właściwa hala - z areną o wymiarach minimum 50 na 30 m i trybunami na min. 3000 miejsc (trybuna stała ok. 2400 miejsc i trybuny mobilne.). Czy będą one z dwóch, trzech czy czterech stron boiska - to już decyzja projektantów. W tym segmencie musi się znaleźć jeszcze minimum 8 pomieszczeń na szatnie i pokoje sędziów.

Drugi segment nazwano umownie 3xR (rekreacja, rehabilitacja, rozrywka). Co się w nim znajdzie? Sala o wymiarach 20 na 15 m (z możliwością dzielenia jej na mniejsze salki) oraz pomieszczenia do rehabilitacji ruchowej, siłownia, gabinet lekarza sportowego, a także kawiarnia lub barek.
Trzeci segment to pomieszczenia administracyjne - tu przeniesie się z budynku hotelu cała administracja Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej (dawny MOSiR).

Druga hala ma mieć wymiary ok. 85 na 30 m. Znajdą się w niej dwa korty tenisowe, 3-torowa bieżnia (60 m plus strefa wyhamowania), dwie skocznie w dal oraz skromne zaplecze - magazynki sprzętu, szatnie, dwa pokoje dla trenerów. Tu też znajdą się trybuny - ale tylko mobilne na 200-250 miejsc.

- Chcemy, żeby budynek był tak zaprojektowany, żeby był jak najtańszy w utrzymaniu. A także wymagamy, żeby projektant uwzględnił wymagania stawiane tego typu obiektom przez polskie związki sportowe (tenisa, siatkówki, lekkiej atletyki, koszykówki i piłki ręcznej - przyp. red.) - mówi Paweł Stańczyk.

Ile to wszystko będzie kosztować. Sama dokumentacja to koszt rzędu 200-500 tys. zł. Trudniej na tym etapie, przed dokumentacją, mówić o kosztach samych hal. Można je jedynie szacować w porównaniu z kosztami innych, podobnych obiektów budowanych w kraju.

- Myślę, że to jest koszt rzędu 20-30 milionów złotych - szacuje Paweł Stańczyk.

Za wcześnie jest także na mówienie o ewentualnych szansach uzyskania dofinansowania z środków rządowych lub unijnych.

- Jeśli będą programy, do których będziemy mogli aplikować, to na pewno postaramy się o dofinansowanie - zapewnia Stańczyk.

Zaznacza jednak, że to nie jest warunek. Hale - z dofinansowaniem ze środków unijnych czy bez - będą budowane. Przypomnijmy, że w przypadku aquaparku miastu nie udało się pozyskać środków unijnych. Całość została sfinansowana z budżetu. n

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki