Bazylika i dzwonnica w Myszyńcu zostaną odnowione:...

  Bazylika i dzwonnica w Myszyńcu zostaną odnowione: podpisanie umowy na dofinansowanie już w poniedziałek

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Wołosz

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  Bazylika i dzwonnica w Myszyńcu zostaną odnowione: podpisanie umowy na dofinansowanie już w poniedziałek
  W poniedziałek w Myszyńcu zostanie podpisana umowa na renowację najcenniejszego zabytku miasta: bazyliki i dzwonnicy.
  Bazylika i dzwonnica w Myszyńcu zostaną odnowione: podpisanie umowy na dofinansowanie już w poniedziałek
  Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu została liderem projektu, który ma zwiększyć atrakcyjność miasta dla turystów a przy tym poprawić los zabytków. Chodzi o renowację jedynej w powiecie ostrołęckim bazyliki mniejszej i jej dzwonnicy. Kościół jest zabytkowy i ma duże znaczenie historyczne. Stoi na miejscu pierwszej misji jezuickiej w dawnej puszczy.

  Szczególnie widoczny powinien być efekt prac przy dzwonnicy, która jest wyjątkowym zabytkiem na Kurpiach.
  Wybudowana w XVIII wieku wieża na dzwony obecnie jest niestabilna. Prace będą więc polegały nie tylko na odświeżeniu wyglądu, ale również na lepszym „umocowaniu” dzwonnicy, żeby się nie zawaliła.

  Co ponadto? W ramach zadania zaplanowano renowację fasady ceglanej wraz z uzupełnieniem tynków. W środku renowację przejdzie 47 witraży, wymiana czeka 8 żaluzji drewnianych. Planuje się naprawę, a jeśli okaże się to konieczne, wymianę posadzki oraz coś z myślą o turystach: przebudowę wieży kościelnej na potrzeby wieży widokowej. Wartość projektu wynosi 5,2 mln zł, w tym 3,7 mln zł dofinansowania.

  Druga część projektu będzie polegała na konserwacji zabytkowych przedmiotów wewnątrz kościoła, typu feretron czy chorągwie, według potrzeb. Obejmuje też umieszczenie ekspozycji i instalacji multimedialnej z informacjami dla turystów. To jest warte 1,67 mln zł, w tym dofinansowanie ma być w wysokości ponad 1 mln zł.

  Co ciekawe, projekt ma partnera w postaci gminy Myszyniec. Taki układ dał mu większe szanse w wyścigu o dotacje. Udało się. Pieniądze pochodzą z UE, w ramach programu RPO województwa mazowieckiego na lata 2014-2020.

  – To dobry układ. Pomysł się sprawdził, o czym świadczy to dofinansowanie – powiedział Bogdan Glinka, burmistrz.

  Podpisanie dwóch umów dotyczących realizacji projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 odbędzie się w poniedziałek, w Myszyńcu. Podpisy złożą: Janina Ewa Orzełowska – wicemarszałek, Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa mazowieckiego, ks. Zbigniew Jaroszewski – proboszcz parafii rzymsko-katolickiej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu.

  Renowacja zostanie wsparta kwotą ponad 4,8 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020.

  Projekty znalazły się na liście rankingowej w ramach konkursu z Działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe. Nabór ogłosiła i przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

  '; $('#wideo-artykul #wideo-now-play').html(tytulWideo); $('#wideo-artykul #wideo-layer').html(iframe); zaznaczWideo(urlWideo); } $('#wideo-artykul').on('click','.polecaneWideoLink', function () { if ('' === $(this).data('url')) { return; } otworzWideo($(this).data('tytul'), $(this).data('url')); return false; }); function otworzWideo(tytulWideo, urlWideo) { $('#wideo-artykul #wideo-now-play').html(tytulWideo); $('#wideo-artykul #wideo-layer iframe').attr('src', urlWideo); zaznaczWideo(urlWideo); } function zaznaczWideo(urlWideo) { $('#wideo-artykul .polecaneWideoItem').removeClass('active'); $('#wideo-artykul .polecaneWideo').find('[data-url="'+urlWideo+'"]').parent().addClass('active'); } $(document).ready(function () { if (1 === $('#swiper-4').length) { var swiper = new Swiper('#swiper-4', { slidesPerView: 'auto', centeredSlides: true, loop: true, pagination: '#swiper-pagination-4' }); } }); })(jQuery);

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Czy dałbyś radę żyć w celibacie? Sprawdź! [QUIZ]

  Czy dałbyś radę żyć w celibacie? Sprawdź! [QUIZ]

  Światowy Dzień Zwierząt 2018. Oto zdjęcia Waszych pupili!

  Światowy Dzień Zwierząt 2018. Oto zdjęcia Waszych pupili!