Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo mała retencja

(mb)
Przed powodziami i skutkami suszy mają nas chronić zbiorniki retencyjne, na które nie ma pieniędzy, W Polsce brakuje wody. Jej zatrzymywaniu i gromadzeniu służą m. in. zbiorniki retencyjne. Z kolei w przypadku przyboru rzek zbiornik przejmuje nadmiar wody.

Pochodzące zaledwie sprzed paru lat lokalne programy budowy małych zbiorników retencyjnych zderzyły się jednak z trudnymi realiami ekonomicznymi. Nie zanosi się na to, aby w najbliższych latach liczba zbiorników retencyjnych znacznie wzrosła.
W połowie lat 90. w Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Ostrołęce powstał ?Program małej retencji w woj. ostrołęckim?. Był rozłożony na dwa etapy. Pierwszy etap, do 2000 r., przewidywał budowę siedmiu nowych zbiorników retencyjnych oraz renowację dwóch istniejących. Program pozostał praktycznie na papierze.
Do końca roku 2000 nie udało się zbudować ani jednego z zaplanowanych zbiorników. W roku 2001 oddano do użytku półhektarowy zbiornik w Brańszczyku, a kilka miesięcy temu ? o czym pisaliśmy ? rozpoczęto budowę 5-hektarowego zbiornika w Grodzisku k. Czerwina. Trwa też, rozpoczęta w tym roku i przewidziana w planie do roku 2000, renowacja zbiornika w Chorzelach, której efektem będzie powiększenie jego powierzchni z 2 do 5 ha. Prace w Grodzisku i Chorzelach będą zakończone w tym roku.
Nadal na papierze pozostaną zaplanowane do roku 2000 zbiorniki: w Szygach w gm. Różan (30 ha), w Jednorożcu (30 ha), w Łysych (5 ha), w Krasnosielcu (10 ha) oraz w Karasce (100 ha). W kolejce po pieniądze czeka jeszcze renowacja zbiornika w Łojach w gm. Krzynowłoga Mała.
Co więc będzie z realizacją programu małej retencji w regionie ostrołęckim?
? Nasz budżet w roku 2002 nie jest niższy od ubiegłorocznego ? mówi Władysław Podbielski, dyrektor ostrołęckiego oddziału WZMiUW. ? Za przydzielone pieniądze będziemy jednak wykonywać zaplanowane wcześniej inwestycje melioracyjne. Zbiorniki w Grodzisku i Chorzelach, a także w gminie Myszyniec, będą finansowane w ramach kontraktu wojewódzkiego.
Wkrótce Sejmik Woj. Mazowieckiego przyjmie program małej retencji dla Mazowsza. W projekcie tego programu zapisano 22 zbiorniki retencyjne proponowane do kontraktu wojewódzkiego po 2001 roku. Wśród nich jest 6 zbiorników z naszego regionu. Oto propozycje z mazowieckiego programu: Kornaciska w gm. Długosiodło (2,5 ha), Golanka w gm. Kadzidło (1,5 ha), Łyse (2,5 ha), Szygi w gm. Różan (17 ha), Dębinki w gm. Zabrodzie (1,5 ha), Wyszków (1,5 ha).
Jakie są szanse ich budowy? Obiektywnie biorąc ? niewielkie. To gminy, na terenie których położone są planowane zbiorniki, powinny zaproponować przystąpienie do kontraktu wojewódzkiego. Warunkiem jest sfinansowanie przez gminę połowy kosztów budowy. To niebagatelne wydatki, których gminy nie są w stanie ponieść.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki