Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baranowo w USA

Adam Białczak
Spotkanie Polonusów z Baranowa
Spotkanie Polonusów z Baranowa Fot. Archiwum
Nie zapomnieli o swych korzeniach - tak można określić działania podejmowane przez trzecie pokolenie emigrantów z przełomu XIX i XX wieku pochodzących z Baranowa i okolic w Stanach Zjednoczonych.

Według dotychczasowych ustaleń, m.in. w oparciu o archiwa portów: Nowy Jork, Baltimore, Filadelfia oraz The National Archives General Services Administration Washington i The Washington National Record Center Washington w latach 1890-1920 z gminy Baranowo wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych ponad 2100 osób. Lista ta jest niepełna i systematycznie uzupełniana. Najliczniej udawali się za Ocean młodzi ludzie w wieku od 15 do 25 lat, (około 70 proc.), najwięcej z miejscowości: Baranowo, Cierpięta, Jastrząbka, Czarnotrzew i Czerwińskie. Przystankiem końcowym były miasta wschodniej części USA o charakterze przemysłowym: St. Louis, New Britain, Pittsburgh, Scranton, Filadelfia, Baltimore, Chicago, Boston, Bayonne City, Cleveland, Nowy Jork, a nie rolnicze południe. Na liście tej znajduje się jeszcze ponad 85 miast i miasteczek w USA.

Baranowo Research Group

W latach dziewięćdziesiątych spotkało się grono osób, potomków dawnej emigracji, wywodzących się z gminy Baranowo. Spotkanie to okazało się na tyle owocne, że utworzono Baranowo Research Group (Grupa Badawcza Baranowo), której celem jest nawiązywanie kontaktów z innymi potomkami wychodźców z Baranowa, prowadzenie badań genealogicznych i poznawanie historii, folkloru regionu i kraju pradziadków na wspólnych spotkaniach. Pierwsze spotkanie Polonii baranowskiej odbyło się w Holiday Inn, OŐHare w Chicago. Uczestniczyli w nim: Debbie Marsh z Ballwin - Missouri, Henryk Walczyk z Sun Prairie - Wisconsin, Jakub Tye z Royal Oak - Michigan, Annette Gathrigth z Yorba Linda - Kalifornia, Rita Owczarski z Lombard - Illinois, Irene Cowan z Old Monroe, Missouri, Michael i Deanna Stroth z Jackson - Ohio i Marilyn Marks z Lombard - Illinois (na zdjęciu). Członkami Grupy są także Filip Orzoł z Connecticut, Joe Gacioch z Arizona i Michal Stroth z Jackson - Ohio. Nie wszyscy członkowie mogli przybyć na spotkanie, ale jak zapewniali organizatorzy byli obecni duchem. Henryk Walczyk przedstawił podczas spotkania dzieje parafii od czasu utworzenia tj. 1778 roku, a także sytuację Baranowa i okolic w czasie obu wojen światowych. Annette Gathright, przeniosła słuchaczy w epokę przodków za pomocą ilustracji i slajdów przedstawiających miejscowości i ludzi Baranowa oraz region kurpiowski. Prezentacja ta zawierała wiele aspektów kulturowych Kurpi w tym przykłady lokalnej sztuki ludowej (wycinanki, rzeźba, folklor). Następnie nakreśliła interesujący obraz historycznych zwyczajów na ziemi przodków. Ostatnim mówcą był Jakub Tye, który przedstawił bazę genealogiczną parafii Baranowo obejmującą narodziny, związki małżeńskie oraz zgony w latach 1808-1906, szczegółowe dane dotyczące emigrantów z terenów Baranowa i okolic oraz fragment rejestru parafialnego z kurpiowskich parafii - św. Kazimierza i św. Stanisława Kostki w St. Louis (Missouri).

Baranowska Polonia w prasie

Nasi badacze są widoczni także na łamach prasy polonijnej. Annett Gathright publikuje artykuły o dziejach, kulturze Kurpiowszczyzny w tym i Baranowa, a Jakub Tey bazy genealogiczne parafii Baranowo m.in. w "Polish Genealogical Society of America". Aktualnie Jakub Tye kończy prace nad opracowaniem zawierającym wiadomości o Polakach w Detroit w latach 1870-2002 w oparciu o informacje zawarte w różnych czasopismach. Posiada zebranych ponad 5000 artykułów. Jest także jednym z założycieli organizacji (w 1978 roku) pod nazwą "Społeczność genealogiczna Polski" w stanie Michigan. W planach stowarzyszenia jest poszukiwanie i nawiązywanie kontaktów z osobami pochodzącymi z gminy Baranowo mieszkającymi nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie w celu poznania się i nawiązania łączności oraz pomoc w poszukiwaniach genealogicznych i poznawaniu historii regionu i kraju przodków. O więzi z ziemią pradziadków i dziadków świadczy także decyzja wstąpienia do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Baranowskiej i lektura "Tygodnika Ostrołęckiego" on-line. Kolejne spotkanie "Baranowo Research Grup" planowane jest w St. Louis (Missouri). Należy także wspomnieć o nieocenionej pomocy moich amerykańskich przyjaciół Henryka Walczyka i Jakuba Tye, którzy przekazują autorowi tego artykułu, materiały o Baranowie, "wykopane" w USA związane z powstającym opracowaniem - "Dzieje Baranowa i okolic".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki