Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baranowo. Premiera książki „Kobiety z Puszczy" Iwony Zyśk. 8.12.2021. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
8 grudnia w Baranowie miała miejsce premiera wyjątkowej na naszym rodzimym rynku wydawniczym książki: „Kobieta z Puszczy”. Jej autorką jest Iwona Zyśk. Książkę wydał Związek Kurpiów, który przygotowuje także ciekawą publikację o „Solidarności” w naszym regionie.

- W książce Iwony Zyśk znajdziemy historie 14 kobiet: Laury Bziukiewicz, Teresy Grzyb, Marianny Pokory, Krystyny Łaszczych, Edyty Pliszki-Późniewskiej, Zofii Samul, Zofii Drężek, Stefanii Dawid, Stanisławy Sucheckiej, Danuty Kostewicz, Justyny Kaczorek, Czesławy Samsel, Janiny Anny Krzyżewskiej i prababci autorki. Książka powstała dzięki licznym spotkaniom i rozmowom, dzięki słuchaniu.

Każda z opowieści jest inna, tak jak różne są kobiety. Ich troski, radości, codzienne zmagania. W tle jest region kurpiowski – jego historia, obrzędy, tradycje

– informuje Związek Kurpiów.

Spotkanie w Baranowie poprowadziła Małgorzata Parzych, redaktorka publikacji.

- Napisałaś Iwonko książkę – apoteozę kobiety kurpiowskiej, jej wysiłku, piękna, woli trwania. Kobiety, sportretowane słowem przez ciebie, tkają swoje życie niczym kurpiowski pasiak – nitka po nitce, radosne chwile i smutne, i znów trochę barwy jasnej, by skontrastować ją z tą ciemniejszą. Bije jednak od nich blask. Opowiadasz o nich Iwonko z wielką miłością i czułością, a także uważnością. Ukazujesz zwykłe – a przecież tak niezwykłe życie. Uderza też mnie tytuł tej książki – „Kobieta z Puszczy”, nie kobiety, ale kobieta, bo każda z bohaterek jest indywidualnością, wnosi swój oryginalny wkład w życie kurpiowskiej, puszczańskiej społeczności.

Zresztą, proszę państwa, puszcza jest przecież kobietą, i ta puszcza przygarnia te silne kobiece osobowości. Sama Iwonko jesteś jedną z nich, Kobietą z Puszczy

– mówiła na spotkaniu.

Były gratulacje, wzruszenia, życzliwe słowa, a nawet „Sto lat” przy wtórze kurpiowskich muzykantów Pawła Łaszczycha i Ryszarda Kaczyńskiego.

Będzie książka o „Solidarności” na Kurpiach

Związek Kurpiów szykuje się już do wydania kolejnej książki. Będzie to zupełnie inna publikacja: „Walczyliśmy o wolność. Solidarność kurpiowska 1980-81. Wspomnienia”.

- Autorem jest pochodzący z Kadzidła Edward Suchecki, założyciel w roku 1980 Solidarności Wiejskiej na terenie dawnego województwa ostrołęckiego i jej przewodniczący. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, a następnie zmuszony do emigracji. We Francji przebywał 25 lat. Do Polski wrócił w 2007 roku. Swoje ciekawe życie i swoją działalność w latach 1980-82, na tle wydarzeń w Kadzidle, województwie ostrołęckim i Polsce, w sposób niezwykle barwny i udokumentowany przedstawił w zapowiadanej książce.

Pięknie się także składa, bo wspomnienia wydajemy w 40. lat od rejestracji NSZZ RI Solidarność, a także w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

– mówi Mirosław Grzyb - prezes Związku Kurpiów.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki