Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bankowość on-line. Płacimy rachunki, zakładamy lokaty, zaciągamy kredyty

bkociakowska
Jeszcze 10 lat temu jedynie 2 proc. klientów banków zarządzało swoimi finansami przez internet. Jednak z najnowszych danych, przygotowanych przez TNS Polska dla Banku Zachodniego WBK wynika, że w pierwszym kwartale 2012 roku odsetek klientów korzystających z usług bankowości elektronicznej osiągnął już 49 proc.

Najnowsze badania wskazują, że Polacy nadal najczęściej korzystają z usług bankowych w placówkach. Aż 68 proc. respondentów deklaruje, że oddział stanowi dla nich główny kanał komunikacji z bankiem. Jednak częstotliwość wykorzystania placówek bankowych jest znacznie niższa niż bankowości internetowej. Tylko 30 proc.  klientów deklaruje, że odwiedza oddziały klika razy w miesiącu, zaś z bankowości elektronicznej kilka razy w miesiącu korzysta już 85 proc. respondentów.
– Bankowość internetowa odgrywa fundamentalną rolę we współczesnym multikanałowym modelu dystrybucji usług bankowych – zauważa socjolog dr Marcin Idzik z TNS Polska. – Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy dynamiczny i regularny wzrost popularności bankowości internetowej. Wykształciła się nowa grupa konsumentów, która dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi chce korzystać z usług bankowych w dogodnym dla siebie miejscu i w dowolnym czasie.

Korzystanie z usług banków przybiera charakter „codzienny“, powszechny, a usługi rozliczeniowe stają się coraz bardziej wystandaryzowane. Bankowość internetowa stanowi doskonałą odpowiedź na ten kierunek rozwoju oferty bankowej
Jego zdaniem, można powiedzieć, że bankowość internetowa toruje drogę dla wschodzącej bankowości mobilnej. Obecnie z usług bankowości mobilnej korzysta podobny odsetek klientów banków, jak jeszcze 8 lat temu  z usług bankowości internetowej.

Coraz większa popularność bankowości internetowej bierze się nie tylko z dużej regularności jej wykorzystywania, ale również z ciągłego poszerzania dostępnych usług w formule „na klik“.
– Naszym klientom już nie wystarcza jedynie realizowanie płatności przez internet – komentuje Miłosz Brakoniecki, dyrektor Bankowości Elektronicznej i Kart Debetowych w Banku Zachodnim WBK. – Coraz częściej chcą oni zarządzać całościowo swoimi finansami on-line. Za tymi oczekiwaniami podąża przenoszenie większości usług bankowych do sieci.
Jak dodaje, obecnie mogą oni bez wychodzenia z domu, jedynie za pośrednictwem internetu, brać kredyty gotówkowe, zakładać lokaty, inwestować w fundusze, ulokować gotówkę na koncie oszczędnościowym lub uruchomić limit kredytowy. 

Kto korzysta z bankowości internetowej

Użytkownicy bankowości internetowej są młodzi, mieszkają w dużych miastach i są dobrze wykształceni. Odsetek korzystających z bankowości internetowej rośnie wraz ze wzrostem wykształcenia. Z bankowości internetowej korzysta niemal trzech na czterech (71 proc.) klientów z wyższym wykształceniem. Wśród osób z wykształceniem podstawowym odsetek ten wynosi zaledwie 10 proc. Jednocześnie ponad połowa mężczyzn (52 proc.), będących klientami banków, korzysta z bankowości internetowej, wśród kobiet ten odsetek jest niższy i wynosi 46 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bankowość on-line. Płacimy rachunki, zakładamy lokaty, zaciągamy kredyty - Kurier Poranny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki