Banki postulują o utrzymanie składek BFG na poziomie z 2021 roku. Pietraszkiewicz: Obciążenie polskich banków jest bardzo wysokie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Aktualna sytuacja finansowa sektora bankowego i ograniczone perspektywy jej poprawy nie uzasadniają wzrostu składki na BFG w 2022 r.- napisano.
- Aktualna sytuacja finansowa sektora bankowego i ograniczone perspektywy jej poprawy nie uzasadniają wzrostu składki na BFG w 2022 r.- napisano. fot. 123 RF
Udostępnij:
Środowisko bankowe postuluje do Rady BFG z prośbą o utrzymanie stawek z 2021 roku. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press wskazuje, że polski sektor bankowy jest „nadzwyczajnie obciążony w porównaniu do innych krajów”.

- Aktualna sytuacja finansowa sektora bankowego i ograniczone perspektywy jej poprawy nie uzasadniają wzrostu składki na BFG w 2022 r. Dlatego banki zwracają się do Rady BFG z prośbą o utrzymanie stawek z 2021 roku, a do Ministra Finansów o zainicjowanie prac legislacyjnych zmierzających do obniżenia docelowego poziomu środków gromadzonych w poszczególnych funduszach BFG oraz zasilenie ich częścią środków pobieranych w ramach tzw. podatku bankowego- czytamy w komunikacie.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press wskazuje na kilka powodów. - W związku z wejściem w życie nowych wymogów kapitałowych oraz sprostaniu wymogów związanych związanych Z MREL banki będą musiały posiadać większe własne zasoby aby tym wymaganiom sprostać, po to aby w kolejnych latach można było finansować gospodarkę- mówi.

Ponadto dodaje, że polski sektor bankowy jest „nadzwyczajnie obciążony w porównaniu do innych krajów”. - Głównie poprzez fakt, że wpłaty z tzw. podatku bankowego nie zasilają BFG, a tak się działo i dzieje w wielu krajach, tylko są wplatane do budżetu- wyjaśnia i dodaje, że rzeczywiste obciążenie banków polskich jest „bardzo wysokie i wielokrotnie nawet dwukrotnie wyższe niż w wielu krajach należących do UE czy w USA”.

Jako trzeci powód podaje, że w Polsce wymagana docelowa kapitalizacja BFG określona została na „jednym z najwyższych poziomów w Europie”. W związku z tym, zdaniem Pietraszkiewicza ta „ścieżka dla banków jest bardzo niedogodna”. - Pamiętajmy, że rentowność polskiego sektora bankowego od 2012 roku zmniejszała się. Banki stały się nie atrakcyjne z punktu wiedzenia inwestorów, tempo budowy kapitału zależy od wielkości wypracowywanych środków i przeznaczonych na fundusze własne i stosowne rezerwy- wylicza.

To spowodowało, że ZBP zwrócił się o utrzymanie poboru składki na BFG na poziomie z roku 2021 oraz o zmianę harmonogramu dochodzenia do wysokości składek. Jednocześnie Związek chce dokonania zmian w tzw. podatku bankowym, „w szczególności poprzez zwolnienie projektów inwestycyjnych oraz projektów związanych z finansowaniem restrukturyzacji pocovidowej, czy finansowaniu przedsiębiorstw dotkniętych COVID- 19 z tego podatku”. - Budżet by swoje otrzymywał na dotychczasowym poziomie ale nowe zaangażowania byłyby już wolne- mówi i wyjaśnia, że chodzi o „rozruszanie inwestycji w okresie w którym przyjdzie nam walczyć z inflacją”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Banki postulują o utrzymanie składek BFG na poziomie z 2021 roku. Pietraszkiewicz: Obciążenie polskich banków jest bardzo wysokie - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie