Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bandysie. Marianna Bączek została laureatką nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury

[email protected]
Marianna Bączek została laureatką nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury
Marianna Bączek została laureatką nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury Witold Kuczyński, Carniacy
Słynna śpiewaczka kurpiowska ze wsi Bandysie w gminie Czarnia otrzymała 30.05.2019 r. nagrodę im. Oskara Kolberga. Odebrała ją na Zamku Królewskim w Warszawie. Należy do grupy "Bandysionki" i zespołu "Carniacy". Marianna Bączek zebrała kilkadziesiąt nagród.

Jedna ze słynnych „Bandysionek”, o których słyszeli etnografowie muzyki w całej Polsce. Śpiewa od ponad 70 lat, a ma lat 88. 30 maja odebrała nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury polskiej, przyznaną przez AdamStruzika, marszałka województwa mazowieckiego.

Odebrała nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie

Mieszka w Bandysiach całe życie. Pochodzi z rodziny Młynarskich. Ojciec był znanym śpiewakiem na weselach, pogrzebach i innych uroczystościach rodzinnych, zaś stryj Bolesław Młynarski grał na skrzypcach i należał do założycieli Oddziału Związku Strzeleckiego w Gminie Czarnia i do założycieli zespołu folklorystycznego w Czarni. Wychowała pięcioro dzieci. Trzech jej synów mieszka w Bandysiach, dwójka pozostałych dzieci w Ostrołęce. Na starość pozostała przy najmłodszym synu Tadeuszu. Doczekała się wnuków i prawnuków.

Z rozrzewnieniem wspomina dawne lata, gdy ludzie byli bardziej serdeczni, mili, częściej ze sobą rozmawiali i się ze sobą spotykali, pracowali razem w polu. Żałuje, że nie może już z niektórymi koleżankami wspólnie pośpiewać.

Wiele razy brała udział w festiwalach i przeglądach na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i krajowym. Wygrała 22 konkursy, m. in.: „Jarmark Kurpiowski” w Myszyńcu, Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne” w Ostrołęce, „Ogólnopolski Festiwal Zespołów Kurpiowskich” w Nowogrodzie, „Orzyskie Spotkania Folklorystyczne” w Orzyszu, Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny w Węgrowie i w Sokołowie Podlaskim, Mazowiecki Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Mińsku Maz. i ogólnopolski w Kazimierzu. Jest dumna zwłaszcza z osiągnięć na tym ostatnim festiwalu, w Kazimierzu. Spotykają się na nim najlepsi. Otrzymała najwyższą nagrodę, Złotą Basztę. Uczy młode „Bandysionki”. Poza występami na scenie, śpiewa też na czuwaniach przy zmarłych.
Otrzymała nagrodę starosty ostrołęckiego, w 2017 roku:

Nagrody starosty powiatu ostrołęckiego wręczone [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nagroda im. Oskara Kolberga

30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej", przyznawanej raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienia wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Tego samego dnia na Dziedzińcu Zamku Królewskiego odbył się plenerowy koncert laureatów oraz wieczór tańca.

Laureatami 44. edycji Nagrody zostali:

  • Stanisława Anna Andruszkiewicz – śpiewaczka solistka – Wiżajny, pow. suwalski, Suwalszczyzna, woj. podlaskie,
  • Marianna Bączek – śpiewaczka kurpiowska, członkini grup śpiewaczych „Bandysionek” i „Carniaków” – Bandysie, pow. ostrołęcki, Kurpie, woj. mazowieckie,
  • Czesław Węglarz – muzyk i budowniczy instrumentów (dudy, gajdy, skrzypce, basy i pasterskie), popularyzator folkloru Beskidu Żywieckiego – Cisiec, Węgierska Górka, pow. żywiecki, woj. śląskie,
  • Wiesława i Marian Łobozowie – wytwórcy żywieckich zabawek ludowych – Pewel Wielka, pow. żywiecki, woj. śląskie,
  • Lilia Sola – artystka w dziedzinie plastyki (wycinanki, pająki, bukiety), poetka i popularyzatorka twórczości ludowej – Puławy, woj. lubelskie,
  • Andrzej Wojtczak – rzeźbiarz, współorganizator kutnowskiego ośrodka rzeźbiarskiego – Kutno, woj. łódzkie,
  • Jan Czarnecki – poeta ludowy – Iłża, pow. radomski, woj. mazowieckie,
  • Kapela Zastawnych – Brzostek, pow. dębicki, woj. podkarpackie,
  • Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – Legnica, woj. dolnośląskie,
  • Zespół Śpiewaczy „Sielanki” – Sielec, pow. chełmski, woj. lubelskie,
  • Elżbieta Krzyżaniak-Miller i Agata Skrukwa – badaczki i autorki opracowań spuścizny rękopiśmiennej i biografii Oskara Kolberga w Redakcji Dzieł wszystkich i Instytucie im. Oskara Kolberga w Poznaniu, popularyzatorki wiedzy o Jego dorobku i kulturze ludowej – Poznań,
  • Towarzystwo Bambrów Poznańskich – Poznań,
  • Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących – Iłża, pow. radomksi, woj. mazowieckie.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim po raz piąty wręczony zostanie również dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Trafi on w ręce przedstawiciela samorządu, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki