Ballada o sumie, czyli znaczenie rzek naturalnych dla zachowania bioróżnorodności

Materiał partnera zewnętrznego
Zapewne wśród czytelników jest wielu wędkarzy. Niektórzy z Was marzą o złowieniu króla polskich rzek, czyli suma. Jest to największa ryba słodkowodna w Europie – osiąga masę ponad 100 kg i długość ponad 3 metry. Najliczniej występuje w Polsce w rzekach. Wybiera miejsca o powolnym nurcie i mulistym podłożu, a najchętniej kryje się w zagłębieniach lub przy przeszkodach leżących na dnie.

Dla wędkarza połów suma to prawdziwe wyzwanie, ponieważ ten nocny łowca zwykle leży przyczajony w swej kryjówce i potrzeba naprawdę dużo cierpliwości oraz samozaparcia, żeby przez kolejne noce na niego polować. Poza tym – nie zawsze udaje się go złowić, pomimo odpowiedniego sprzętu, przynęt, zanęt oraz wielu godzin spędzonych na wodzie w ciemności w otoczeniu dźwięków nocnych zwierząt i znoszenia ataków krwiopijnych insektów. Polowanie na suma to wyzwanie dla prawdziwych koneserów wędkarstwa, dla których niestraszne są nieprzespane noce, a możliwość pochwalenia się fotografią ze złowioną przez siebie ogromną rybą jest najlepszym trofeum.

Aby możliwe były połowy suma w naszych rzekach, to muszą w nich panować odpowiednie dla tego gatunku warunki. Jak już wcześniej wspomniano, jako kryjówki preferuje głębokie partie rzek o mulistym dnie, gdzie łatwo może się ukryć dzięki temu, że potrafi zmieniać barwę skóry i dostosowywać ją do barwy podłoża. Tam poluje na inne ryby z zasadzki, lecz równie chętnie aktywnie atakuje swoje ofiary w nurcie rzeki.

Jeszcze innych warunków potrzebuje sum do rozrodu. Samica tego gatunku składa jaja w zacisznych miejscach o głębokości wody od 40 do 50 cm wśród przybrzeżnych szuwarów. Przed przystąpieniem do składania jaj wygniata swoim ciałem prymitywne gniazdo. Po zapłodnieniu jest ono pilnowane przez samca, który delikatnie wachluje płetwami jaja, aby zapewnić ciągły dopływ świeżej, dobrze natlenionej wody do zagłębienia.

Aby zachować różnorodność gatunków zwierząt i roślin w naszych rzekach, musimy pamiętać o zapewnieniu odpowiednich siedlisk. Najlepsze warunki panują w rzekach o charakterze naturalnym – z zakolami, o zróżnicowanej głębokości i prędkości przepływu wody. Często towarzyszom im starorzecza, czyli fragmenty dawnego koryta rzeki oraz kompleksy zarośli i lasów liściastych z wierzbami, topolami i olszą, zwane łęgami.

Rzeki wraz z dolinami tworzą sieć połączeń umożliwiającą przemieszczanie się gatunków roślin i zwierząt pomiędzy różnymi ostojami i w związku z tym pełnią funkcję korytarzy ekologicznych. Ma to ogromne znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej oraz zmniejsza ryzyko wymierania poszczególnych gatunków.

Autor: Anna Iglińska

Projekt: Przyjaciel Natury- edukacja mieszkańców obszarów Natura 2000 z 13 powiatów północno-wschodniego Mazowsza, Południowej Warmii i Mazur oraz Północno-Zachodnieg Podlasia poprzez zajęcia, aplikację multimedialną, artykuły prasowe i audycje radiowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Fundacja Drabina Rozwoju - www.drabina.org
Multimedialne Centrum Natura
ul. Natury 7, Ostrołęka
www.mcnatura.pl
tel.: 516 491 060

Dodaj ogłoszenie