Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Balet o miłości

Ewelina Przygoda
W spektaklu wystąpiły uczennice szkoły w Nowych Budach
W spektaklu wystąpiły uczennice szkoły w Nowych Budach Fot. E. Przygoda
Sceneria nadbużańskich łąk była jednym z bohaterów spektaklu "Królewna z głębiny". O tym, że miłość może wszystko pokonać, przekonał publiczność balet zaprezentowany przez uczennice ze Szkoły Podstawowej w Nowych Budach. Spektakl wyreżyserowała pisarka Daria Galant.

Spektakl to rezultat działalności Nadbużańskiego Teatru Konnego, który łączy w sobie działalność kulturalną i jeździectwo. W jego spotkaniach uczestniczą dzieci ze SZ w Nowych Budach. Przedstawienie powstało na motywach opowiadania z książki "Kobieta o oczach rzeki", autorstwa Darii Galant. Opowieść została oparta na micie "Demeter i Kora". W przedstawieniu wystąpiły uczennice oraz dwa konie. Na jednym zasiadała Daria Galant, a na drugim Wacław Romański. Przed występem Daria Galant stwierdziła, że dzieci włożyły w przedsięwzięcie dużo pracy. Tym bardziej, że miały krótki czas na przygotowanie. Pisarka podkreśliła ważną rolę scenerii nadbużańskiej.
- Żebyśmy pamiętali, że jesteśmy związani z przyrodą - powiedziała.
Spektakl odbył się na łąkach koło szkoły. Tam przedstawiono historię Królewny, mieszkającej w rzece Bug i Królewicza, którego domem są łąki. Matka Królewny nie pozwala jej odejść. Później jednak rodzicielka lituje się nad zakochaną i daje jej postać konia, który może poruszać się po ziemi. Również Królewicz staje się rumakiem, by w ten sposób połączyć się z Królewną. Tym samym udowadniają, że woda i ziemia mogą istnieć wspólnie. Całą tę historię opowiedziano za pomocą tańca i końskiego galopu. Uczennice wcieliły się w rusałki, fale rzeki i krasnale. Dwa rumaki grały parę zakochanych. Spektakl został sfilmowany przez operatora Jacka Niewadzi. Nakręcone przedstawienie i obrazy z prób i przygotowań złożą się na film dokumentalno - artystyczny. Po przedstawieniu Daria Galant zachęcała do jeździectwa.
- Teraz się od tego odeszło, ale kiedyś jeździectwo zobowiązywało. Świadczyło o kulturze i dobrych manierach. Jeźdźcy mieli poczucie honoru, klasy i godności. Warto jeździć, tym bardziej, że w gminie są wytyczone szlaki - stwierdziła.
W spektaklu wzięli udział: Barbara Wyszyńska, Bogdan Czarnecki (narratorzy), Marta Zyśk (Królowa Rzeka), Małgorzata Wiśniewska, Anna Wawrzyńczak, Joanna Runo, Izabela Zalewska (rusałki), Klaudia Składanek, Patrycja Tomczyk, Aleksandra Bałkowska, Daria Zalewska, Aleksandra Deptuła, Katarzyna Rozenek, Aleksandra Dolińska, Marlena Deptuła (fale), Laura Składanek, Martyna Wiśniewska (krasnale). Za scenografię odpowiadała Barbara Wyszyńska i Bogdan Czarnecki. Następne przedstawienie "Królewna z głębiny" zostanie wystawione 18 lipca koło przystani w Brańszczyku.

Balet o miłości

(fot. Fot. E. Przygoda)

Balet o miłości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki