Bagaż podręczny i rejestrowany: Ryanair, Wizzair NOWE ZASADY LOT, Enter Air, Small Planet, Smart Wings. Sprawdź: bagaż do samolotu LIMITY

DN
Zobaczcie, jakie są nowe wymagania dotyczące bagażów. KLIKNIJ W GALERIĘ:
Zobaczcie, jakie są nowe wymagania dotyczące bagażów. KLIKNIJ W GALERIĘ:
Udostępnij:
Linie lotnicze bywają kapryśne i zmieniają zasady. 1 llistopada weszły w życie nowe zasady dotyczące bagażu podręcznego i rejestrowego w liniach Wizzair i RyanAir. Jakie wymiary i limit bagażu do samolotu obowiązuje w roku 2018? Sprawdź Wizz Air, Ryanair, LOT, Enter Air, Smart Wings, Small Planet.

Niestety. Ulubiona walizka jak może być płatna, a raz darmowa. Uniwersalne wymiary, limity i waga bagażu nie obowiązują. Każda linia lotnicza ustala swoje. Na dodatek linie, szczególnie te tanie, lubią zmieniać zasady. W czerwcu 2018 niespodziewanie politykę bagażową zmieniła niskokosztowa linia Wizz Air. Teraz na pokład nie wniesiemy naszego darmowego bagażu podręcznego - zostanie zabrany do luku. Chyba że uiścimy dodatkową opłatę. W sierpniu 2018 zasady zmieniła linia Ryanair - są dość skomplikowane! A w październiku 2018 - znów zasady zmienił Wizz Air!

Generalnie można uznać, że: bagaż podręczny może ważyć od 5 do 10 kilogramów, a rejestrowany - od 20 do 32 kilogramów. Na pokład możemy wnieść jedną sztukę bagażu plus ewentualnie torbę ze sklepu bezcłowego na lotnisku. A czasem też małą torebkę. W niektórych liniach, jeśli lecimy całą rodziną, pod uwagę bierze się zsumowaną wagę, a w niektórych - wagę każdej walizki z osobna. A szczegóły? Oto limity i wymiary bagażu w popularnych u nas liniach lotniczych. Dane ze stron linii lotniczych z czerwca 2018 i aktualizacje z jesieni 2018. Wymiary i limit bagażu znajdziecie też na planszach w naszej galerii.
Odszkodowanie ze opóźniony lub odwołany lot. Kliknij w link

Ryanair. Bagaż: wymiary i limit

Bagaż podręczny. Wymiary bagażu podręcznego: waga do 10 kg i maksymalne wymiary 55 cm na 40 cm na 20 cm drugi, mały bagaż: 1 mały bagaż o wymiarach maksymalnych 40 x 20 x 25 cm (uwaga, to nowe wymiary, ogłoszone w sierpniu 2018). Jak szacują linie, pasażerowie z najmniejszą, jedną torbą to 30 proc. ich klientów. Mały bagaż musi się zmieścić pod siedzeniem.

**

Bagaż podręczny Ryanair**

Uwaga! Od 1 listopada 2018 Ryanair wprowadza zmiany dotyczące bagażu podręcznego. Ogłoszono je w sierpniu 2018. Będą obowiązywać od listopada i/lub w przypadku rezerwacji, wykonanych po 1 września 2018. W skrócie: koniec z dużym darmowym bagażem na pokładzie. Poleci w luku, na dodatek trzeba za to zapłacić i stawić się na stanowisku odprawy bagażowej na lotnisku (a nie jak do tej pory, gdy z bagażem podręcznym od razu szliśmy do kontroli osobistej). Jeśli z dużym bagażem, ale za to bez usługi "priority" zjawimy się przy bramce, zostaniemy obciążeni kwotą 25 funtów/euro.

Pasażerowie, którzy wykupili opcję pierwszeństwa wejścia na pokład (lub korzystają z taryfy Flexi, Flexi Plus lub Family Plus), mogą wnieść na pokład jeden mały oraz jeden duży bagaż podręczny, chyba że ze względów operacyjnych konieczne jest umieszczenie dużego bagażu podręcznego w luku. To, jak szacuje Ryanair, 30 proc. ich klientów.
Uwaga, tu są zmiany: Pasażerowie, którzy nie mają wykupionej opcji pierwszeństwa, mogą zabrać jako bagaż podręczny od 1 listopada tylko jedną, tę małą torbę, na pokład. Jeśli chcą mieć dwie, a drugą większą, muszą za to zapłacić 8 euro/funtów podczas rezerwacji. A i tak ta walizka (jej waga: max 10 kg) musi zostać odprawiona na lotnisku tak, jak bagaż rejestrowany, czyli na stanowisku odprawy bagażowej. Poleci w luku samolotu.

Pierwszeństwo wejścia na pokład kosztuje 6 euro/funtów. Nadmiarowego bagażu podręcznego nie będzie można wnieść na pokład lub zostanie on przewieziony w luku bagażowym za opłatą 55 funtów/euro (plus obowiązująca stawka podatku VAT w przypadku lotów krajowych).

Uwaga! W przypadku tanich linii lotniczych po tych zmianach warto mieć przy sobie... zwykłą reklamówkę. Jeżeli zajdzie potrzeba umieszczenia bagażu w luku bagażowym, należy usunąć z niego wszystkie wartościowe rzeczy. Na pokładzie będą nam też potrzebne np. okulary, portfel, kanapka, tablet czy książka.

Jeżeli pasażer nie ma pewności co do możliwości wniesienia swojego bagażu na pokład, powinien to sprawdzić przy punkcie odprawy bagażowej przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa.

Nie obowiązuje przydział bagażu podręcznego dla niemowląt (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy) podróżujących na kolanach osób dorosłych; jednak osoba dorosła, podróżująca z niemowlęciem (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy), oprócz własnego bagażu podręcznego, może również przewozić torbę dziecięcą o wadze do 5 kg.

Ryanair. Bagaż rejestrowany
W liniach lotniczych Ryanair bagaż rejestrowany nie jest wliczony w cenę biletu lotniczego. Można go dokupić. Cena bagażu rejestrowanego w Ryanair uzależniona jest od tego, kiedy wybieramy się w podróż. Bagaż rejestrowany w Ryanair. Dopuszczalne wymiary i waga: 81 na 119 na 119 cm. Waga: 20 kg. Maksymalnie 3 sztuki.

Wizz air. Bagaż. Limity i wymiary

Uwaga! Od 1 listopada 2018 obowiązują nowe zasady: każdy pasażer będzie mieć możliwość wniesienia na pokład jednego bezpłatnego małego bagażu podręcznego/free carry-on bag (40 x 30 x 20 cm). Osoby, które wykupią usługę WIZZ Priority (kosztuje od 5 euro) będą mogły zabrać ze sobą do kabiny również walizkę na kółkach/trolley bag (55 x 40 x 23 cm). A bez priority? Za walizkę, która do tej pory była bezpłatnym bagażem podręcznym, trzeba zapłacić. Wizz Air wprowadza opcję 10-kilogramowego bagażu rejestrowanego, z cenami rozpoczynającymi się od 7 euro.
Nowa polityka bagażowa daje pasażerom możliwość wyboru spośród... ponad 50 opcji dotyczących bagażu wnoszonego na pokład oraz rejestrowanego w zależności od ich indywidualnych preferencji. Dla przykładu: w przypadku lotu na trasie Katowice - Londyn Luton i opcja priority, i bagaż rejestrowany o wadze do 10 kg kosztuje tyle samo - po 36 złotych (bilet na listopad 2018).

Naszym celem jest oferowanie klientom możliwie najniższych cen usług oraz transparentna polityka cenowa biletów. Poprzez dostępne osobno produkty i usługi, Wizz Air uelastycznia proces podróżowania i tworzy ofertę dostosowaną do potrzeb - wyjaśnia Johan Eidhagen, członek zarządu ds. marketingu w Wizz Air.

Do rezerwacji bez usługi WIZZ Priority dokonane przed 10 października dotyczące podróży odbywającej się po 1 listopada 2018 roku zostanie dodany bezpłatny bagaż rejetrowany o wadze do 10 kg, a rezerwacje zawierające bagaż rejestrowany otrzymają usługę WIZZ Priority.

Na pokład samolotu możemy też wnieść towary kupione w sklepach bezcłowych na lotnisku po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

Na pokład można też wnieść bezpłatnie następujące przedmioty:

 1. płaszcz lub koc
 2. telefon komórkowy
 3. coś do czytania na czas lotu
 4. dla dzieci do lat 2: jedzenie na czas lotu oraz składana spacerówka lub mała kołyska
 5. para kul dla pasażerów zniepełnosprawnością ruchową

Enter Air. Bagaż, wymiary i limity

Bagaż pasażerski składa się z dwóch głównych części:
- bagażu podręcznego z limitem 5 kg, który zabieramy ze sobą na pokład
- bagażu rejestrowanego z limitem 20 kg (lub 16 kg), który jest przewożony w luku bagażowym samolotu.

Z przyczyn operacyjnych limit bagażu rejestrowanego jest ograniczony do 16kg w przypadku rejsów obejmujących następujące destynacje:

 • -Ras al-Chajma (RKT)
 • -Amílcar Cabral (SID)
 • -Fudżajra (FJR)
 • -Salala (SLL)
 • -Kolombo (CMB)
 • -Zanzibar (ZNZ)

Wielkość bagażu podręcznego:
Suma trzech wymiarów nie może przekraczać 115 cm, np. 55 na 40 na 20 cm.

Enter Air. Wielkość bagażu rejestrowanego:
Wymiary nie większe niż 80 na 120 cm. 20 lub 16 kg.

PLL LOT. Bagaż, wymiary i waga

VW zależności od klasy podróży pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład:

 • LOT Business Class - 2 sztuki każda do 9 kg
 • LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) - 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg)
 • LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) - 1 sztuka do 8 kg
 • LOT Economy Class - 1 sztuka do 8 kg
 • LOT Economy Simple - 1 sztuka do 8 kg

Bagaż podręczny powinien zmieścić się w górnej półce na pokładzie lub pod poprzedzającym fotelem.
W przypadku rejsów obsługiwanych samolotami DH4, obowiązuje procedura „Delivery at Aircraft”. Podczas wejścia na pokład bagaż podręczny zostaje załadowany do luku bagażowego na czas lotu i zostaje zwrócony pasażerowi po wylądowaniu samolotu. W takim przypadku, przed oddaniem bagażu, wszystkie rzeczy wartościowe (np. komputer, pieniądze, klucze, dokumenty itp.) powinny być przez pasażera wyjęte i zabrane na pokład.
Dozwolone wymiary bagażu kabinowego: 55 na 23 na 40 cm.

Dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny pasażer może zabrać ze sobą:
torebkę damską lub torbę męską lub laptopa (wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm)
dla podróżujących z dziećmi - pokarm i składany wózek dla dziecka lub spacerówkę
Osoby niepełnosprawne mogą zabrać ze sobą następujące przedmioty niezbędne w trakcie podróży:
wózek inwalidzki (wózek inwalidzki zostanie załadowany do bagażnika przed wejściem na pokład i zostanie zwrócony pasażerowi po wylądowaniu)
kule lub inny sprzęt medyczny do użytku osobistego

PLL LOT, bagaż rejestrowany: dla pasażerów economy saver, economy class, flex: 1 bagaż o wadze maksymalnie 23 kg, economy premium: 2 bagaże po 23 kg, a business class - 3 bagaże o wadze po maksymalnie 23 kg. Uwaga! Na wielu lotach międzynkontynaltalnych w możemy zabrać po dwa bagaże po 23 kg (np. do Pekinu).

Small Planet. Bagaż. Wymiary i waga

Każdy pasażer (z wyjątkiem małych dzieci) może przewozić 1 sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze do 5 kg. Bagaż podręczny należy umieścić pod siedzeniem z przodu lub w zamykanym schowku bagażowym nad siedzeniem pasażera. Dodatkowo pasażerowie mogą wnieść na pokład damską torebkę, lekturę na czas lotu, mały aparat fotograficzny lub lornetkę, nosidełko dla małego dziecka, jedzenie dla małego dziecka na czas lotu, płaszcz, parasol, laskę.

Dla dziecka poniżej 2 roku życia, które nie ma wykupionego osobnego miejsca – 10 kg bagaż rejestrowany oraz wózek.
Pasażerowie klasy Flex – 20 kg bagażu rejestrowanego (15 kg dla lotów z Warszawy na Lanzarote i z Lanzarote do Warszawy)
Pasażerowie klasy Premium – 25 kg bagażu rejestrowanego.

Bagaż rejestrowany może zostać zakupiony w trakcie rezerwacji w internecie. Ceny:

 • 15 kg – 85 PLN/ 20 EUR
 • 20 kg – 106 PLN/ 25 EUR
 • 32 kg – 149 PLN/ 35 EUR

Smart Wings. Bagaż. Wymiary i ceny

Nie jest istotna jest liczba sztuk, każdy podróżujący może bezpłatnie przewieźć bagaż rejestrowany o masie całkowitej 15 kg (Economy Class) lub 20 kg (Business Class). Maksymalny rozmiar: długość jednej strony do 150 cm, suma trzech stron do 250 cm.

Jeśli podróżujący są odprawiani wspólnie jako rodzina, sumuje się masa bagażu. Na przykład dwóch podróżujących w Economy Class mogą bezpłatnie przewieźć jeden wspólny bagaż o masie do 30 kg.
Jedna szuka bagażu rejestrowanego z powodów technicznych nie może ważyć więcej niż 32 kg.

Za przekroczenie bezpłatnego limitu wagowego naliczana jest opłata 6 EUR/kg.

Smart Wings. Bagaż podręczny:
Na pokład można wnieść 1 sztukę bagażu na osobę, która musi spełniać następujące parametry:
[lista]
[*]maksymalna waga: 8 kg
[*]maksymalne wymiary: 56 na 45 na 25 cm
[*]Wraz z bagażem kabinowego można także wziąć na pokład małą torbę osobistą (damską torebkę lub laptop) o masie do 3 kg i maksymalnych rozmiarach 40 na 30 na 15 cm.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Bagaż podręczny i rejestrowany: Ryanair, Wizzair NOWE ZASADY LOT, Enter Air, Small Planet, Smart Wings. Sprawdź: bagaż do samolotu LIMITY - Dziennik Zachodni

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja jak kupuje wakacje przez Itakę to mam jasno podany jaki mam limit i nie muszę sie niczym innym przejmować, stresować jakimiś zmianami

G
Gość
2018-07-02T15:41:01 02:00, Iga :

ja jak latam enterem to zupełnie mi wystarcza te 20 kilogramów. Nie pcham do walizek nie wiadomo czego. I nie jestem jak inne baby co całą szafę ubrań biorą bo uważają że się wszytko przyda

Po co te zmiany było dobrze Po co kręcicie

C
Ciekawy świata
Mam pytanie dotyczące większego bagażu podręcznego. Na stronach przewoźników napisane jest, że mogą to być tylko walizki na kółkach. Mam rozumieć, że nie może to być plecak? Mam plecak, którego wymiary są za duże na mały bagaż podręczny, ale dobre na większy bagaż podręczny, teraz nazywany chyba pokładowym. Z góry dziękuję za pomoc.
s
sankos
Ok, a czy taką walizkę włożę do samolotu teraz - empik.com/wings-walizka-kabinowa-peacock-abs-burgundowa-25-l,p1209218128,sport-p ? Bo już się gupię. Coś się pozmieniało teraz? I generalnie - jak z jakością walizek wykonanych z takiego materiału?
B
Bartek
"Osoby, które wykupią usługę WIZZ Priority (kosztuje od 5 euro) będą mogły zabrać ze sobą do kabiny również walizkę na kółkach/trolley bag (55 x 40 x 23 cm)." Czy zabrac można tzlko walizkę na kółkach? Nie może to być plecak o podobnych wymiarach?
E
Ela
Aktualnie rzeczywiście zmieniły się troche wytyczne co do rozmiaru bagażu podręcznego. Własnie dlatego przeglądam sobie w sklepie Pariso Torby podróżne damskie. Z tego co widzę co Torby podróżne damskie dostępne w ich sklepie są już do tych wytycznych dostosowane i kupując taką Torbę podróżną damską nie trzeba się limitami przejmować ponieważ na pewno będzie można ją zabrać na pokład :)
A
Aga
Czy teraz jak płacę za ten bagaż do 10kg za 10e, to czy mogę włożyć tam duże butelki tj alkohol zakupiony w mieście nie na lotnisku?
K
Karolka
Jeśli linia lotnicza zrobiła Was w konia, a przez to np. opóźnił Wam się lot albo w ogóle nie polecieliście, nic straconego poradźcie się firm, które zajmują się odszkodowaniami. Ja korzystałam z firmy aircompensa.com. Możecie jedynie zyskać
E
Ewa
tylko schody zaczynaja sie jak nie masz wyboru i musisz latac tym dziadostwem. W Irlandii z lotów do Polski wycofal sie Aerlingus, ktorym latalam na trasie Dublin-Warszawa Okecie. Teraz jestem skazana na Ryanair'a, no chyba, ze chce latac przez Londyn np., co mi finansowo i glownie czasowo nie oplaca.. porazka
A
Adrian
Bilet za 300 zł a do tego dopłata za każdą wniesiona na pokład rzecz i odzież. W sumie koszt większy od przelotu regularną liną lotniczą która lata bez opóźnień i chorych dopłat
I
Iga
ja jak latam enterem to zupełnie mi wystarcza te 20 kilogramów. Nie pcham do walizek nie wiadomo czego. I nie jestem jak inne baby co całą szafę ubrań biorą bo uważają że się wszytko przyda
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie