MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badanie techniczne pojazdu. Kto zapłaci podwójną stawkę?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W przypadku nowego auta, pierwszy przegląd techniczny wymagany jest po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu.
W przypadku nowego auta, pierwszy przegląd techniczny wymagany jest po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Dawid Łukasik
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy, który ma zapewnić wysoki poziom badań technicznych pojazdów i dostosować polskie przepisy do wymogów UE. Wśród zaproponowanych zmian znalazło się rozwiązanie dla spóźnialskich.

W przypadku nowego auta, pierwszy przegląd techniczny wymagany jest po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następny przegląd wykonywany jest po dwóch latach. Kolejne przeglądy już co rok. Co roku wykonywać musimy natomiast przegląd pojazdu z instalacją LPG.

W przypadku wykonania badania technicznego po upływie 30 dni po wyznaczonej dacie ma być pobierana podwójna opłata za przegląd.

Opłata za badanie techniczne wykonywane 30 dni po wyznaczonym terminie w przypadku np. samochodu osobowego wyniesie 196 zł. Koszty wykonania badania technicznego w terminie wynoszą: 98 zł – samochód osobowy, 162 zł – pojazdy zasilane gazem, 62 zł – motocykl, 153 zł – samochód ciężarowy. Do tego trzeba doliczyć opłatę ewidencyjną w wysokości 1 zł, która jest pobierana, jeżeli badanie jest zakończone wpisem do dowodu rejestracyjnego.

Dodatkowa opłata za badania techniczne po wyznaczonej dacie ma stanowić przychód Transportowego Dozoru Technicznego. Obecnie nie jest naliczana żadna dodatkowa opłata za wykonywanie badania po terminie.

Rozwiązanie miałoby wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

Brak ważnego przeglądu może zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję lub Straż Graniczną. Kierujący otrzymuje pokwitowanie - funkcjonariusz może zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni. Określone mogą zostać warunki pozwalające np. tylko na jazdę w ciągu dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Badanie techniczne pojazdu. Kto zapłaci podwójną stawkę? - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki