Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badaj serce w Ostrołęce

Mieczysław Bubrzycki
Goście oglądają koronarograf, od lewej wicemarszałek Dobek, starosta Kubeł, dyr. Miazga
Goście oglądają koronarograf, od lewej wicemarszałek Dobek, starosta Kubeł, dyr. Miazga M. Bubrzycki
W Ostrołęce uruchomiono najnowocześniejszy w Europie Środkowej koronarograf. Zamiast czekać na badanie nawet po kilkanaście miesięcy, chorzy na serce będą mogli się teraz zbadać niemal z dnia na dzień. Ostrołęcki szpital oddawany jest do użytku "po kawałku". Ważnym etapem w jego budowie było uroczyste otwarcie Zakładu Diagnostyki Inwazyjnej Chorób Układu Krążenia i Hemodynamiki wraz z supernowoczesnym koronarografem ? urządzeniem do diagnostyki chorób naczyń wieńcowych.

31 stycznia w ostrołęckim szpitalu przecinano dwie białe wstęgi. Jedną, przy wejściu do Zakładu Diagnostyki, przeciął wicemarszałek mazowiecki Marek Lejk, drugą ? w drzwiach pomieszczenia, gdzie zamontowano koronarograf, wicemarszałek Jerzy Dobek. W ten sposób dyrektor szpitala Wojciech Miazga docenił zasługi obu marszałków w postępującej budowie szpitala. Do niedawna marszałek Lejk był dyrektorem wydziału zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim.
Ostrołęcki koronarograf, który wraz z innymi urządzeniami kosztował 5 mln zł, jest nie tylko najnowocześniejszym tego typu urządzeniem pomiędzy Władywostokiem a Odrą, ale jedynym na Mazowszu ? nie licząc Warszawy, gdzie pod okiem profesorów szkolili się ostrołęccy lekarze. W diagnostyce chorób układu krążenia koronarografia odgrywa decydujące znaczenie. Dopiero po jej przeprowadzeniu wiadomo dokładnie, co dzieje się z sercem pacjenta.
? To wydarzenie przełomowe w historii naszego szpitala ? mówi Wojciech Miazga, dyrektor szpitala. ? Dotychczas pacjenci musieli czekać na badanie koronarograficzne w Warszawie nawet kilkanaście miesięcy. Niektórzy nie doczekali. Obiecuję, że u nas czekać się będzie najwyżej kilka dni. Samo badanie trwa kilkadziesiąt minut, ale później pacjent przebywa jeszcze przez 24 godziny na obserwacji. Jeśli okaże się po badaniu, że pacjent wymaga szybkiego zabiegu, to ma to zapewnione w Instytucie Kardiochirurgii w Warszawie. W tym roku przeprowadzimy ok. 800 badań koronarograficznych, bo tyle zakontraktowała kasa chorych. Sądzę, że to liczba wystarczająca dla zaspokojenia naszych potrzeb.

Koniec za dwa lata?

Szpital w Ostrołęce jest jedną z dwóch najpoważniejszych tego typu inwestycji na Mazowszu. Drugą jest budowa szpitala w Radomiu, która ? po 25 latach ? będzie zakończona w tym roku. Jak nam powiedział wicemarszałek Marek Lejk, zakończenie budowy ostrołęckiego szpitala planowane jest na rok 2004. Kolejne etapy budowy są rozpracowane w najdrobniejszych szczegółach, jedyną przeszkodą jest tzw. kasa. Jeszcze nie wiadomo, ile pieniędzy będzie na tę budowę w tym roku. Okaże się dopiero po zakończeniu renegocjacji kontraktu wojewódzkiego. Trudno więc mówić, czy rok 2004 jako finał budowy jest datą realną.
W nowym szpitalu w Ostrołęce jeszcze w tym roku oddany ma być do użytku nowoczesny blok operacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki