MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ARiMR informuje: kolczykowanie zwierząt hodowlanych z nowymi zasadami

Redakcja
archiwum
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tczewie przypomina hodowcom o obowiązku znakowania zwierząt gospodarskich. Niedawno w życie weszły zmiany w przepisach.

Obrót nieoznakowanymi zwierzętami gospodarskimi jest niezgodny z prawem, stąd konieczność ich znakowania. Niezmiennie, do ARiMR, należy zgłaszać w terminie siedmiu dni wszelkie zdarzenia związane ze zwierzętami jak urodzenie, przemieszczenie, ubój czy padnięcie.

- 18 października zmieniły się przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt - przypomina Łukasz Kowalski z biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tczewie. - Numer identyfikacyjny świni jest numerem siedziby stada, w której zwierzę się urodziło, albo innej siedziby stada, w której zwierzę przebywało powyżej 30 dni. Posiadacz świni zobowiązany jest oznakować ją w terminie 30 dni od dnia urodzenia, poprzez założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym.

W przypadku, gdy świnia została przemieszczona do innego stada, niż stado urodzenia, i przebywa w nim dłużej niż 30 dni, posiadacz świni jest zobowiązany dodatkowo oznakować zwierzę poprzez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby nowego stada. W terminie 7 dni od dnia oznakowania świni, należy zgłosić kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR oznakowanie zwierzęcia, określając liczbę oznakowanych zwierząt.

Z kolei w przypadku zagrożenia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, podlegającej obowiązkowi zwalczania i określenia obszaru zapowietrzonego, zagrożonego lub innego obszaru podlegającego ograniczeniom, posiadacz świń zobowiązany jest zgłosić kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR zmianę stanu stada świń w terminie 24 godzin od dnia zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada oraz dnia uboju, podając liczbę zwierząt, które przybyły lub ubyły ze stada, oraz miejsca pochodzenia lub przeznaczenia zwierzęcia.

- Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego (bydła, owiec, kóz i świń) zobowiązany jest do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż w dniu 31 grudnia - dodaje Łukasz Kowalski. - Ustalone podczas spisu liczba i numery identyfikacyjne tych zwierząt hodowca przekazuje kierownikowi Biura Powiatowego w terminie 7 dni od dnia dokonania tego spisu i umieszcza w księgach rejestracji.

 

Przemysław Zieliński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ARiMR informuje: kolczykowanie zwierząt hodowlanych z nowymi zasadami - Dziennik Bałtycki

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki