Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apteczka turystyczna. Jakie leki wziąć na wakacje. Apteczka na wyjazd za granicę, apteczka dla dziecka [LISTA LEKÓW]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
APTECZKA TURYSTYCZNA. JAKIE LEKI WZIĄĆ NA WYJAZD. Najbardziej wymarzona podróż może zmienić się w udrękę, jeśli pod ręką nie będziesz mieć plastra z opatrunkiem, leku na żołądek czy preparatu na ukąszenia. Jeśli na wakacje jedziemy z dzieckiem, lista leków "na wszelki wypadek" znacznie rośnie. Apteczka wakacyjna - jak ją spakować, jakie leki zabrać w podróż.

Wakacyjna apteczka powinna zawierać środki opatrunkowe i podstawowe leki. Latem łatwo nie tylko o oparzenie słoneczne, ale też przytrafić się może zatrucie pokarmowe, choroba lokomocyjna, ból gardło, gorączka i opuchnięte nogi. Szybka reakcja przy pierwszych objawach niedyspozycji może np. zatrzymać rozwój infekcji.

- Wyposażenie apteczki dostosowujemy do liczby korzystających z niej osób. W każdej apteczce muszą się znaleźć dwie metrowe gazy, małe gaziki, kilka rodzajów plastrów, nożyczki, folia NRC (termiczna), najlepiej 2 chusty trójkątne, które pomogą nam zatamować krwotok czy unieruchomić kończynę. Warto, aby w apteczce znalazły się również: maska do sztucznego oddychania oraz rękawiczki – optymalna ilość to 6 par – mówi Sebastian Szymanek, ratownik GOPR.

Apteczka wakacyjna. Leki na biegunkę i ból brzucha

Biegunkę może wywołać zmiana klimatu, wody, jedzenia. Pomoże imodium, stoperan, enterol, smecta (proszek do rozpuszczenia w wodzie) lub tabletki węgla. Węgiel można rozkruszyć i rozpuścić w wodzie.
Osoba cierpiąca z powodu biegunki musi dużo pić, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Można podawać też lekko ciepłą, słabą i niesłodką herbatę, rumianek lub miętę. Chorego najlepiej położyć w chłodnym miejscu.

Na problemy gastryczne warto też zabrać:

  • leki na zaparcia i na wzdęcia (np. espumisan)
  • leki na zgagę (np. ranigast), leki rozkurczowe (no-spa)
  • leki na zapalenie pęcherza (np. urofuraginum)
  • probiotyki, których nie trzeba przechowywać w lodówce

Apteczka turystyczna. Leki na ból i gorączkę

Bez tych leków naprawdę może być ciężko. Organizm czasem musi odchorować długą podróż, emocje, przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu. Gorączka też może pojawić się ni stąd ni zowąd, zwłaszcza u dzieci (np. z powodu przegrzania).

W apteczce powinien się znaleźć:

  • termometr
  • szybko działający lek przeciwbólowy do rozpuszczania w wodzie (działa szybciej niż tabletka)
  • dla dziecka warto wziąć np. nurofen lub panadol w syropie
  • lek przeciwwirusowy, np. sambucol
  • czopki przeciwbólowe

Apteczka turystyczna. Leki na ból gardła

Angina lubi lato, a o ból gardła łatwo zarówno po zjedzeniu lodów, kąpieli w morzu jak i jeździe w klimatyzowanym samochodzie.

Do apteczki trzeba spakować:

  • tabletki do ssania (cholinex, strepsils)
  • lek w aerozolu (np. tantum verde, hascosept)
  • sodę oczyszczoną na ból gardła do płukania (łyżeczka na szklankę wody)

Soda ma silne działanie przeciwobrzękowe.

Apteczka turystyczna. Leki na alergię i ukąszenia

Przebywanie w nowym miejscu naraża nas na kontakt z nowymi alergenami (np.proszek używany w hotelowej pralni), a to może być wyzwaniem dla układu odpornościowego.

W apteczce powinny się więc znaleźć:

  • działające przeciwobrzękowo wapno (tabletki musujące lub syrop)
  • fenistil w kroplach i do smarowania
  • spray do nosa na katar sienny
  • lek przeciwhistaminowy ( np. zyrtec, alertec)

Na ukąszenia komarów trzeba mieć - zapobiegawczo: off, a po ukąszeniu: fenistil.

Apteczka turystyczna. Leki na chorobę lokomocyjną

Szczególnie wrażliwe są dzieci, ale choroba lokomocyjna może dopaść każdego (w samochodzie, autobusie, na statku). Dla uniknięcia mdłości i wymiotów, należy na godzinę przed podróżą zażyć np. aviomarin, aviplant (ziołowy), lokomotiv lub vertigoheel (homeopatyczny). Trzeba dużo pić chłodnej, niegazowanej wody mineralnej.

Apteczka turystyczna. Leki na oparzenia

Na wakacyjnym wyjeździe mogą przytrafić się nie tylko oparzenia słoneczne. Poparzyć można się od ogniska, albo przy grillu. Warto mieć przy sobie:

  • piankę apipanten
  • łagodzący panthenol
  • maść na oparzenia np. ze srebrem (argosulfan)
  • chłodzący żel termcool

Długie przebywanie w ostrym słońcu grozi poparzeniem. Jeżeli przesadziliśmy z opalaniem, pojawi się ból głowy, mdłości oraz dreszcze, które świadczą o udarze słonecznym.

Osobna historia to oparzenia, do jakich dochodzi na skutek kontaktu z meduzami (Hiszpania, Portugalia, Włochy). Jad meduz wywołuje piekący ból, zaczerwienienie skóry, wysypkę, a nawet duszności. Po usunięciu tzw. czubka parzącego, który meduza zostawiła na naszej skórze, należy oparzony fragment przetrzeć spirytusem salicylowym lub octem.

Apteczka turystyczna. Leki na rany, obtarcia

Urazy - od zwykłych obtarć po rozcięcia skóry - mogą się przytrafić zarówno na górskiej wycieczce, jak i na spacerze po nadmorskiej promenadzie w kurorcie.

Przede wszystkim trzeba mieć przy sobie wodę utlenioną - np. bardzo praktyczny żel peroxygel, który zajmuje niewiele miejsca i na pewno się nie wyleje w walizce. Do odkażania rany można mieć także octenisept.
Poza tym do wakacyjnej apteczki spakuj:

  • zestaw różnej wielkości plastrów
  • wyjałowione gazy
  • plastry ściągające, które zastępują szwy np. przy rozcięciu łuku brwiowego czy brody
  • bandaże
  • opaski stabilizujące

Jak profesjonalnie opatrzyć ranę?/x-news, Dzień Dobry TVN

W apteczce warto też mieć specjalną maść z antybiotykiem (np. maxibiotic w jednorazowych saszetkach), która skutecznie odkazi ranę i uchroni przed wdaniem się zakażenia. Saszetki zajmują niewiele miejsca, a będą nieocenioną pomocą w nagłych przypadkach. Przyda się też maxiseptic – środek antyseptyczny w sprayu, który stosuje się na skórę lub rany w celu zniszczenia drobnoustrojów i czynników zakaźnych oraz zapobiegania zakażeniom.
Na skręcenie pierwszym ratunkiem będzie okład z altacetu (rozpuszczalne tabletki lub spray).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Apteczka turystyczna. Jakie leki wziąć na wakacje. Apteczka na wyjazd za granicę, apteczka dla dziecka [LISTA LEKÓW] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki