Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacje pokazujące jakość powietrza w miejscu zamieszkania. Zobacz, czym oddychasz!

Sławomir Bobbe
W smartfonie warto zainstalować przynajmniej jedną z monitorujących powietrze aplikacji.
W smartfonie warto zainstalować przynajmniej jedną z monitorujących powietrze aplikacji. JESHOOTS-com/Pixabay.com
Nowoczesne aplikacje pozwalają na sprawdzanie stanu powietrza w różnych miejscach w Polsce i na świecie za pośrednictwem smartfona. Niektóre z nich pokazują też prognozę pogody, a nawet kierunek wiatru. Zobacz listę najlepszych aplikacji do monitoringu jakości powietrza.

Informacja o stężeniach różnego rodzaju pyłów może pomóc w decyzji, czy wychodzić w ogóle z domu (jeśli jest się alergikiem, astmatykiem czy seniorem), przełożyć godzinę codziennego biegania czy rowerowej przejażdżki. Na szczęście do zbadania zanieczyszczenia nie trzeba od razu domowej stacji meteorologicznej, wystarczy komputer lub smartfon, by bez wychodzenia nawet na balkon sprawdzić stan powietrza za oknem.

Do wyboru jest wiele różnych programów, niektóre przez miesiące rozwijania ich możliwości stały się prawdziwymi pogodowymi kombajnami, które pokazują nie tylko jakość powietrza. Od zeszłego sezonu grzewczego część aplikacji została uzupełniona o nowe funkcjonalności, dzięki czemu można monitorować zanieczyszczenia nie tylko w największych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Niektóre z nich zawierają reklamy, ale wszystkie są programami darmowymi (w niektórych można wykupić wersję pro lub premium, ale bez nich nie są one pozbawione użyteczności). Z których aplikacji warto korzystać?

1. RSO – Regionalny System Ostrzegania

To nie tyle aplikacja smogowa, co cały system ostrzeżeń przesyłanych na smartfona. Program pozwala zawęzić komunikaty do konkretnego województwa, obejmuje całą Polskę. RSO ostrzega nie tylko o wypadkach drogowych i zablokowanych trasach, silnych wiatrach i zdarzeniach kryminalnych, ale również przed wysokim stężeniem pyłów (smogu) w powietrzu. Informacje, a także porady dostarczają najczęściej wydziały zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich.

2. Zanieczyszczenie Powietrza

Dzięki aplikacji można sprawdzić, gdzie znajdują się stacje pomiarowe. Pokazuje ona jakość powietrza, którym oddychamy, ale również generuje prognozy (przy współpracy z serwisem ekoprognoza.pl). To pozwala lepiej zaplanować na przykład czas spaceru czy wietrzenia mieszkania. „Zanieczyszczenie Powietrza" umożliwia sprawdzenia stopnia skażenia powietrza między innymi pyłami PM10, pyłami PM2,5 benzenem, tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu czy ozonem. Aplikacja bazuje na wskazaniach stacji pomiarowych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska jak i GIOŚ. Obejmuje wszystkie miasta wojewódzkie, wiele miast prezydenckich i liczne mniejsze miejscowości.

3. Jakość powietrza w Polsce

To „apka" przygotowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Serwis – o ile smartfon ma włączoną lokalizację – pozwala na monitorowanie stanu atmosfery w czasie rzeczywistym, nawet w sytuacji gdy jesteśmy w podróży i się przemieszczamy. „Jakość powietrza w Polsce" może działać również jak widget instalowany na ekranie głównym smartfona, przez co aktualizacja danych będzie natychmiast widoczna. Program umożliwia wskazanie konkretnej stacji pomiarowej, z której chce się otrzymywać wyniki.

4. Kanarek

Aplikacja monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza w wybranej lokalizacji. Pozwala również na ustawienie konkretnej wartości, przekroczenie której wywoła alert. Co ważne, Kanarek bazuje nie tylko na ponad 150 stacjach pogodowych należących do inspektoratów ochrony środowiska, ale również 300 stacji Airly (to sensory, które skupiają się na wykrywaniu pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10) i ponad 150 LookO2 (LookO2 to niewielkich rozmiarów urządzenie, które pozwala na pomiar pyłów PM1, PM2.5 i PM10 w określonej lokalizacji). Jest bardzo dobrze oceniana przez użytkowników.

5. Plume Labs: Air Quality App

To angielskojęzyczna aplikacja, która wskazuje na jakość powietrza w ponad 200 miastach na świecie, w tym kilku największych w Polsce. Generuje również prognozy smogowe, które ułatwiają planowanie dnia pod kątem aktywności na powietrzu. Umożliwia to nie tylko zbadanie poziomu smogu w wybranych miejscach, ale również porównanie, czym oddychają światowe metropolie.

6. Air Quality

Ta aplikacja daje jeszcze większe możliwości porównawcze (i więcej polskich miast) – jej twórcy chwalą się, że monitorują sytuację już w ponad 10 tysiącach miast w 80 krajach świata. Informacje generowane są w postaci łatwych do odczytania i zinterpretowania ikonek i grafik, przez co poradzi sobie z nią nawet osoba w minimalnym stopniu znająca język angielski.

Lista ta nie zawiera wszystkich programów. Dostępne są również inne aplikacje o większej i mniejszej funkcjonalności. Warto mieć „przy sobie" przynajmniej jedną z nich, by wiedzieć dokładnie, czym oddycha się czekając na przystanku autobusowym lub stojąc... w korku.

Warto przeczytać:

7. Airly

To jedna z najpopularniejszych aplikacji. Pozwala na uzyskanie informacji o stanie powietrza w czasie rzeczywistym. Pozwala m.in. na wyszukiwanie czujników pomiarowych i zawiera dużą ich bazę, można też zapamiętać wskazane lokalizacje oraz otrzymywać alerty.

8. Smog Alert

Darmowa wersja tej aplikacji pozwala na monitorowanie stanu powietrza z 4 najbliższych stacji pomiarowych. Rozszerzona, płatna wersja umożliwia dodanie większej liczby stacji zlokalizowanych Polsce i w 3000 miast za granicą.

9. Smog Polska

Ten program wyróżnia się bardzo atrakcyjnym wizualnie interfejsem oraz szybkim dostępem o najważniejszych parametrów. Istnieje też możliwość włączenia powiadomień o zmianie stanu powietrza.

10. Smoguś

Ta aplikacja korzysta pomiarów pochodzących z głównych, oficjalnych stacji GIOŚ. Można uzyskać informacje dotyczące stanu ogólnego powietrza, a także zawartości pyłów (PM 2,5, PM 10), dwutlenku azotu i siarki, benzenu oraz tlenku węgla.

Dowiedz się również:

11. Smog Lite

To dobrze oceniana aplikacja, która automatycznie analizuje stan powietrza i przetwarza dane na podstawie pomiarów ze stacji GIOŚ, znajdujących się w promieniu 10 km wokół użytkownika. Informacje są przestawione w prosty i przejrzysty sposób.

12. Smog 2020

Aplikacja korzysta z danych ze stacji GIOŚ, zlokalizowanych w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Można w niej znaleźć bieżące informacje o stanie powietrza (dane są aktualizowane co godzinę). Dodatkowo można poznać dane archiwalne, z ostatnich dwóch miesięcy.

13. Smog Detektor

Ta aplikacja korzysta z danych pochodzących nie tylko ze stacji GIOŚ, ale także kilku tysięcy innych. Można sprawdzić nie tylko same wartości danych zanieczyszczeń, ale też informację o procentowym przekroczeniu norm, a także podsumowanie danych z całej doby (na wykresach).

Aplikacje lokalne

Poza aplikacjami o zasięgu ogólnopolskim oraz szerszym, są także takie, które działają lokalnie. Należą do nich m.in.: Krakowski Smog, Powietrze Kraków, Lubelskie Stacje Pogodowe, Monitoring Powietrza BI (część południowej Polski), Smog Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aplikacje pokazujące jakość powietrza w miejscu zamieszkania. Zobacz, czym oddychasz! - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki